قبل از خرید قفل دیجیتال به چه نکاتی توجه کنیم؟

امروزه قفل‌ دیجیتال  به یکی از محبوب‌ترین گجت‌های هوشمند هر خانه تبدیل شده‌اند. همه کسانی که دوست دارند خانه‌‌ای مدرن و هوشمند را تجربه کنند، حداقل یک‌بار به خرید قفل دیجیتال فکر کرده‌اند.

قفل‌های دیجیتال علی‌رغم همه جذابیت‌هایی که برای کاربران دارند، می‌توانند به تجربه‌ای ناخوشایند تبدیل شوند؛ اگر به درستی قبل از خرید آن‌ها به نکات زیر توجه نکنید. اما نگران نباشید! با توجه به نکاتی در ادامه از آن‌ها با شما صحبت خواهیم کرد، می‌توانید تجربه خرید قفل دیجیتال را به تجربه‌ای لذت‌بخش و دلپذیر تبدیل کنید.

قبل از خرید قفل دیجیتال سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

1. میزان استفاده شما از قفل دیجیتال چقدر است؟

قطعا کاربری خانگی قفل دیجیتال با کاربری شرکتی آن فرق دارد. اگر قفل دیجیتال شما در محلی کم‌ترافیک و کم رفت‌وآمد نصب خواهد شد، نیاز چندانی به استحکام عالی نخواهید داشت. درعوض اگر قرار است قفل را در جایی نصب کنید که پررفت‌وآمد است (مثل هتل یا شرکت)، باید قبل از هرچیزی به استحکام آن دقت کنید تا طی استفاده زیاد فرسوده نشود.

2. درب موردنظر شما چه جنسی دارد؟

شما باید قفلی را انتخاب کنید که با جنس درب موردنظرتان همخوانی مناسب داشته باشد.

3. آیا طراحی قفل دیجیتال برایتان اهمیت دارد یا جنس آن ؟

بسیاری از افراد از قفل دیجیتال انتظار چندانی ندارند و طراحی زیبای آن برایشان اهمیت بیشتری دارد. اگر شما هم جزو آن دسته هستید، نیازی به پرداخت چندانی برای امکانات اضافه و سیستم‌های امنیت پیشرفته نخواهید داشت. کافی است جنسی مناسب انتخاب کنید که طراحی شکیل و موردنیاز شما را داشته باشد.

4. آیا در خانه سالمند یا کودک دارید؟

اگر در خانه با سالمند یا کودک زندگی می‌کنید، حتما باید قفلی انتخاب کنید که امکان باز شدن با اثر انگشت و کاربری ساده داشته باشد. بسیاری از قفل‌ها امکان قفل کودک را هم ارائه می‌دهند. درصورتی که در خانه کودک یا سالمندی دارید که دچار آلزایمر شده است، این ویژگی بسیار کاربردی و حیاتی خواهد بود.

امنیت با قفل دیجیتال

5. آیا خانه برای خودتان است یا مستاجرید؟

اگر مستاجر باشید، حتما باید قفلی انتخاب کنید که آسان نصب شود و محدودیتی برای نصب روی انواع درها نداشته باشد.

اگر قصد خرید قفل دیجیتال هوشمند دارید، حتما به نکات زیر توجه کنید:

1. ویژگی‌های امنیتی قفل هوشمند

حتما می‌دانید که ویژگی‌های امنیتی و ضریب امنیت قفل دیجیتال مهم‌ترین ویژگی آن است. همه کاربران قفل هوشمند می‌خرند تا ضریب بالایی از امنیت را تجربه کنند. درواقع قفل های هوشمند به‌صورتی طراحی شده‌اند که به افرادی خاص در شرایطی خاص اجازه ورود یا خروج و دسترسی بدهند. به همین دلیل بسیار مهم است که قبل از خرید قفل دیجیتال به ویژگی‌های امنیتی آن دقت کنید.

قفل های دیجیتال بنابر نحوه باز شدن و نوع دسترسی کاربران قیمت‌های مختلفی دارند و شکل‌های متفاوتی به خود می‌گیرند. اگر دوست دارید که سطوح بسیار بالای امنیت را تجربه کنید، حتما قفلی بخرید که از شناسه‌های بیومتریک مختلف برای دسترسی کاربران استفاده می‌کند. منظور از شناسه‌های بیومتریک، ویژگی‌های خاص بدنی و زیستی ماست که منحصر به خودمان شده است. ویژگی‌هایی مانند اثر انگشت، اثر کف دست و یا قرنیه. قفل‌هایی که علاوه‌بر کارت الکترونیک، قفل فیزیکی و یا رمز امکان باز شدن با شناسه‌ها زیستی را برای کاربران فراهم کرده‌اند ضریب امنیتی بالاتری نسبت به گجت‌های مشابه خود دارند.

2. قدرت باطری قفل الکترونیکی هوشمند

می‌دانید که قفل‌های دیجیتال از باطری‌ها به‌عنوان منبع تغذیه و انرژی خود استفاده می‌کنند. قدرت باطری‌ها یکی از کلیدی‌ترین ویژگی قفل‌ها است. شما باید قفلی انتخاب کنید که باطری قدرتمندی داشته باشد تا بتواند روزها و ساعت‌ها بدون هیچ مشکلی کار کند.

انرژی یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید مدنظر قرار دهید. فکر کنید که درست زمانی که به قفل نیاز دارید باطری تمام کند و از کار بیفتد! به همین دلیل حتما باید به قدرت و ظرفیت باطری قفل دییتال اهمیت بدهید.

خوب است که حتما قبل از خرید چک کنید که آیا قفل موردنظرتان منبع انرزی جایگزین اضطراری هم دارد یا نه. بسیاری از تولیدکنندگان قفل هوشمند به این گزینه فکرکرده‌اند و مثلا قفل‌ها می‌توانند در شرایط اضطراری با باطری‌های کتابی یا مشابه هم کار کنند.

3. قابلیت اتصال قفل دیجیتال به گوشی هوشمند

یکی دیگر از نکات مهم در خرید قفل دیجیتال، بررسی امکان اتصال این گجت به سایر گجت‌های هوشمند و علی‌الخصوص گوشی هوشمند شما است. شما باید قبل از خرید قفل این گزینه را بررسی کنید که آیا آن قفل می‌تواند با اپلیکیشن خاص به گوشی‌تان متصل شود و اطلاعات را به آن ارسال کند یا نه.

این ویژگی بسیار کاربردی و مهم است. شما می‌توانید با این ویژگی اطلاعات مربوط به ورود و خروج هر کاربر را روی گوشی‌تان داشته باشید. درواقع این قابلیت در دو جایگاه مهم به کارتان خواهد آمد. اول اینکه اگر مدیر کسب‌وکار باشید و بخواهید رفت‌وآمد کارمندانتان را در محل کار کنترل کنید. این ویژگی به شما کمک می‌کند تا بتوانید ساعات ورود و خروجشان را روی گوشی‌تان داشته باشید.

علاوه‌براین زمانی که قرار است برای مدت طولانی از خانه دور باشید و نگران امنیت آن هستید، این قابلیت قفل هوشمند به شما اطمینان خاطری خواهد بخشید که اگر نیاز باشد، هشداری امنیتی لازم را برای شما صادر خواهد کرد.

البته استفاده از گجت چشمی دیجیتال در کنار قفل هوشمند در این مورد امنیت را دو چندان و خیال شما را به کلی راحت خواهد کرد.

قابلیت اتصال قفل دیجیتال به گوشی هوشمند

4. گزینه‌های دسترسی کاربران

شما باید همیشه به گزینه‌های جایگزین فکر کنید. مثلا اگر روزی رمز یادتان رفت یا امکان ارائه شناسه بیومتریک به قفل نداشتید، باید چیزی مانند کلید فیزیکی یا کارت در اختیار داشته باشید که بتوانید با آن در را باز کنید.

البته یادتان باشد که هرچقدر گزینه‌های دسترسی قفل بیشتر و متنوع‌تر باشد، قیمت قفل هم افزایش خواهد یافت. گزینه دیگری که باید قبل از خرید قفل به آن توجه کنید و مدنظر قرار دهید.

5. قیمت قفل هوشمند

بودجه، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که همه ما قبل از خرید هرچیزی به آن فکر می‌کنیم. خرید قفل دیجیتال هم از این قاعده مستثنی نیست. شما باید قبل از خرید قفل هوشمند به فاکتورهایی فکر کنید که می‌توانند تاثیر مهمی بر قیمت و هزینه آن‌ها بگذارند. هرچقدر که ویژگی‌های موردنظر شما پیچیده‌تر باشند و از فناوری‌های جدیدتری استفاده کنند، طبعا قیمت آن‌ها افزایش پیدا خواهند کرد.

یادتان باشد که بسیاری از گزینه‌هایی که در قفل‌های گران‌تر ارائه می‌شود ضروری نیستند و شما می‌توانید با بودجه‌های محدودتر، قفلی بخرید که بتواند جوابگوی نیازتان باشد.

6. هشدارهای امنیتی

برای بسیاری از افراد ارائه هشدارهای امنیتی بسیار مهم است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید قفل هوشمند می‌تواند علاوه‌بر حفاظت از امنیت خانه شما، هشدارهای امنیتی خاصی را در مواقع ضروری صادر کنند. هشدار حریق، هشدار ضربه و ورود با زور دو هشدار مهم هستند که بسیاری از قفل‌های دیجیتال توانایی صدور آن‌ها را برای کاربران دارند.

اگر برایتان مهم است که قفلتان این توانایی را داشته باشد و شما را در مواقع ضروری آگاه کند، می‌توانید قبل از خرید از فروشنده درباره این امکانات و قابلیت‌ها بپرسید و اطلاع کسب کنید.

7. برند و نمایندگی قفل دیجیتال

سعی کنید قفلی انتخاب کنید که حتی الامکان از برندهای شناخته شده و معتبر باشد. درعین‌حال به خاطر شرایط خاص کشور، حتما قفلتان را از انواعی انتخاب کنید که از مبادی رسمی وارد کشور شده‌اند و نمایندگی‌های فعال دارند.

با درنظر گرفتن این واقعیت که قرار است مبلغ قابل توجهی را برای خرید قفل هزینه کنید، حتما به گزینه نمایندگی و امکان پیدا شدن آسان قطعات یدکی توجه کنید. اگر قفل از راه‌های رسمی وارد نشده باشد و نمایندگی فعالی در کشور نداشته باشد، در آینده برای تعویض قطعه یا پشتیبانی محصول دچار مشکل خواهید شد. از طرفی، بسیاری از برندهایی که وارد کشور ما شده‌اند، از گارانتی مادام‌العمر برخوردار هستند و شما می‌توانید با خیال راحت از آن‌ها استفاده کنید.

و در پایان

هرگز به دنبال پیدا کردن بهترین قفل دیجیتال نباشید. جواب این سوال تنها و تنها در میزان کاربری و سطح نیاز شما خلاصه می‌شود. این شما هستید که باید تعیین کنید چه قفلی مناسبتان است و چه برندی می‌تواند جوابگوی نیازتان باشد.

به این ترتیب توجه به نکاتی که در بالا از آن‌ها صحبت کردیم، می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید و از استفاده از قفل دیجیتال تجربه‌ای بی‌نظیر کسب کنید.

منبع: قفل دیجیتال یوکا

#توجه: این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی بوده و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده تهیه و نگارش شده است.
دیجی‌رو مسئولیتی در قبال محتوای تبلیغاتی ندارد.

مطالب پیشنهادی
guest
1 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها