در رقابت بین S5 و S3 کدام یک برنده می‌شود؟

دو شاسی بلند ارزان جک در دیوار را بشناسید

جک یکی از ارزان‌ترین خودروهای بازار است که اگر آن را از دیوار بخریم دیگر معطل قرارداد با واردکننده نخواهیم شد. این خودرو را در ایران به سری J یا S می‌شناسند. سری S در دسته خودروهای شاسی بلند و جی در دسته سدان قرار می‌گیرد. ویژگی اصلی سری S در این است که با مبلغ کمی برای ما امکان خرید یک شاسی بلند زیبا و با کیفیت مناسب زندگی شهری فراهم می‌کند.

خرید ماشین جک اس در ایران از مدل S3 شروع شد اما در واقع اولین سری این خودرو جک s1 نام داشت.  بعد از آن جک S2 و سپس جک S3 ساخته شد. در چین این خودرو را به شکل دنده دستی و دنده اتوماتیک با دو قیمت متفاوت می‌فروشند اما کرمان موتور فقط مدل اتوماتیک آن را وارد مرزهای کشور ما می‌کند.

کمی بعد از s3 نوبت به تولید s5 شد. برخلاف مدل قدیمی‌تر، جک s5  حق انتخاب بیشتری برای داشتن مدل اتومات و دنده‌ای به مشتریان خود می‌دهد. این برند هم به شکل اتوماتیک و هم به شکل دنده‌ای وارد کشور ما می‌شود. اگر قرار باشد دو مدل اتوماتیک از این دو خودرو را مقایسه کنیم بدون شک باید دست جک s5 را به عنوان برنده بالا ببریم. به خاطر اینکه اگرچه هر دو موتوری چهار سیلندر و 16 سوپاپه دارند اما در حجم موتور با یکدیگر متفاوتند. جک 3 یک موتور 1.6 لیتری و اس 5 نزدیک به دو لیتر حجم دارد. برای همین قدرت نهایی که از موتور اس 5 به چرخ‌ها می‌رسد از اس 3 بیشتر است.  اس 5  174 اسب بخار را در 5200 دور در دقیقه تولید می‌کند و دیگری 107 اسب بخار را در 6000 دور در دقیقه.

این دو خودرو در گیربکس هم تفاوت دارند. با خرید جک s5  ما سوار یک مدل اتوماتیک دو کلاجه می‌شویم ولی در اس3 گیربکس از نوع cvt است. تفاوت دیگر این سه خودرو به ایمنی آنها برمی‌گردد. جک اس 3 اتوماتیک و اس 5 دنده‌ای دارای دو کیسه هوای راننده و سرنشین هستند اما در جک اس 5 اتوماتیک چهار کیسه هوا نصب شده است.

با مدل جک اس 5 می‌توانیم حداکثر پنج کیلومتر بیشتر از اس 3 برانیم؛ چراکه جکS5 حداکثر تا 180 کیلومتر سرعت و S3 تا 175 کیلومتر سرعت برای به هیجان رسیدن دستمان را باز می‌گذارد.

از چراغ‌های اس 3 و اس 5 می‌توان نسبت فامیلی دو خودرو را تشخیص داد. شیشه جلوی اس 3 بزرگ است اما دماغه کوچکی دارد برای همین از بیرون احساس می‌شود که این خودرو خیلی کوچک و جمع و جور است. برای اس 3 رینگ‌های 16 اینچی نصب کرده‌اند اما رینگ‌های اس 5، 17 اینچی است.

همه این خصوصیت‌ها باعث شده که S5 هزار و 545 کیلوگرم و دومی هزار و 250 کیلوگرم باشد. از نظر ابعاد خودروی سنگین‌تر 10 سانتی متر هم در عرض بزرگ‌تر است و طول کمتری هم در مقایسه با اس 5 دارد. روی کاغذ ارتفاع هر دو یکسان است اما ارتفاع S3 کوچک‌تر به نظر می‌آید. شاید نتوان همانطور که به شاسی بلندهای آلمانی نگاه می‌کنیم به ظاهر این خودروی چینی هم نمره عالی دهیم اما طراحی کمپانی جک برای این خودرو آنقدر هم نامتوازن نبوده است. در این خودرو خبری از مه‌شکن باریک نیست و در عوض چراغ‌های بزرگی برای آن تعبیه شده است.

تصمیم‌گیری درباره اینکه کدام‌ یک از محصولات بالا بیشتر به کار ما می‌آید بیشتر سلیقه‌ای و بسته به نوع شغل و سبک زندگیمان متفاوت است اما انتخابمان هرچه که باشد سایت دیوار بهترین راه دسترسی به یک جک دست دوم است.

منبع : ویرلن

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
توجه این مطلب یک رپورتاژ آگهی است
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها