فلای تودی

سامسونگ و ال‌جی بالاخره می‌مانند یا می‌روند؟

اردیبهشت ماه بود که زمزمه‌هایی از خروج برخی برند‌های لوازم خانگی کره‌ای از بازار ایران به گوش رسید، که البته همان موقع این شایعات تکذیب و اعلام شد شرکت‌های سامسونگ و ال‌جی به فعالیت خود در کشورمان ادامه می‌دهند و برنامه‌ای برای خروج ندارند. حال بعد از گذشت قریب به نه ماه، دوباره حرف و حدیث‌ها در مورد ترک بازار ایران توسط دو شرکت مذکور بالا گرفته و گزارش‌های اخیر در رابطه با جمع‌آوری تابلو‌های آن‌ها از سطح شهر و فروشگاه‌ها موضوع را بیش از پیش جدی‌تر کرده است.

با اینکه جمع‌آوری و تعویض تابلوهای سامسونگ و ال‌جی به ترک این دو شرکت از بازار ایران تعبیر شده اما در عین حال حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی می‌گوید دو شرکت کره‌ای سامسونگ و ال‌جی نزدیک به دو سال است که به تبعیت از تحریم‌های آمریکا شرکت‌های ایرانی را تحریم کرده‌اند و فقط سعی داشتند با انجام تبلیغات، بازار ایران را در شرایط فعلی و برای بهره‌برداری‌های احتمالی در آینده حفظ کنند! به گفته این مقام مسئول،‌ در این مدت شرکت‌های کره‌ای مواد اولیه، قطعات و اجازه استفاده از لایسنس برند خود را به شرکت‌هایی که با آن‌ها قرارداد همکاری در بخش لوازم خانگی داشتند، نداده‌اند.

وی افزود طی دو سال اخیر محصولات شرکت‌های کره‌ای از مبادی رسمی وارد کشور نشده و تولیدکنندگان ایرانی که با برند آن‌ها کار می‌کردند هم تولید نداشتند. به گفته آقای غزنوی، برندهای کره‌ای در این مدت به صورت سازمان یافته از طریق قاچاق بازار ایران را تامین می‌کردند که این مسئله نیز به نوبه خود باعث رقابت نابرابر در بازار شده بود.

این اظهارات سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی در حالی بیان شده که نمایندگان ال‌جی و سامسونگ در ایران، خبر خروج این دو شرکت از بازار کشورمان را تکذیب می‌کنند! کاوه مفتخری، مدیر ارشد بازاریابی ال‌جی در ایران ضمن بی‌ارتباط دانستن موضوع تعویض تابلوی مغازه‌ها با پایان کار ال‌جی در ایران، اظهار داشته:

ما همچنان فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهیم و گلدیران نیز اجناس ال‌جی را موجود دارد و در حال فروش هستیم. اینکه برخی فروشگاه‌ها تابلوهای خود را عوض کرده‌اند به‌معنای پایان کار ال‌جی نیست. جی پلاس در حال تعویض تابلوهای خود است اما ال‌جی همکاری خود را همچنان با گلدیران ادامه می‌دهد و اجناس نیز در بازار موجود هستند، تابلوهای ال‌جی نیز هنوز هست و اینکه برخی مغازه‌ها تابلوی خود را تغییر می‌دهند بحث دیگری است.

به گفته آقای مفتخری، حداقل تا یک سال آینده مشکلی از نظر موجودی محصولات ال جی در بازار وجود ندارد و حتی خدمات پس از فروش نیز همچنان ادامه خواهد داشت؛ هر چند که وی به سخت‌تر شدن شرایط خدمات پس از فروش نسبت به قبل اذعان کرده است.

از سوی دیگر، یک منبع آگاه در گروه سام نیز معتقد است، اینکه از تغییر تابلوهای سامسونگ به سام الکترونیک به عنوان خروج سامسونگ از بازار ایران تعبیر شده، یک سوءبرداشت است و تعویض تابلوها دلایل دیگری دارد که از آن جمله می‌توان به مسائل و موضوعات صنفی اشاره کرد. به گفته این منبع آگاه، اطلاع‌رسانی در مورد رفتن یا نرفتن شرکت بزرگی مانند سامسونگ تنها در حیطه‌ اختیارات دفتر رسمی آن در ایران است و تنها از طریق روابط عمومی این شرکت انجام می‌شود و گمانه‌زنی‌ها تنها فضای بازار را ملتهب می‌کنند.

مثل معروفی هست که می‌گوید: قسم روباه را باور کنیم یا دم خروس را؟ شرایط کنونی سامسونگ و ال‌جی در بازار ایران و بحث خروج یا عدم خروج آن‌ها هم دقیقاً‌ مصداق بارز همین مثل معروف است. در شرایطی که شواهد و قرائن همگی از ترک بازار ایران توسط این دو شرکت کره‌ای حکایت دارند، نمایندگی آن‌ها چنین مسئله‌ای را تکذیب می‌کند! حال باید منتظر ماند دید، واکنش رسمی سامسونگ و ال‌جی چه خواهد بود و آیا در خصوص خروج و یا ادامه فعالیت خود در کشورمان به صورت صریح و شفاف اظهارنظر خواهند کرد یا نه. به نظر می‌رسد، این حداقل خواسته‌ای است که ما به عنوان کاربران محصولات این دو شرکت می‌توانیم داشته باشیم. نظر شما چیست؟

مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها