قیمت خودرو چگونه محاسبه می‌شود؟

با وجود نوسانات قیمت شدید که در بازار خودروهای صفر و کارکرده وجود دارد، این پرسش پیش می‌آید که قیمت‌گذاری چطور انجام می‌شود. پای چه عواملی به‌میان است و چطور قیمت محصولات مختلف مشخص می‌شود. این موضوع پیچیدگی‌های بسیاری دارد. به نگاهی تخصصی و داده‌هایی دقیق برای تعیین قیمت خودروها نیاز است. اگر شناختی از عوامل اثرگذار داشته باشید، تحلیل چرایی قیمت‌گذاری در بازار بیشتر برایتان مشخص می‌شود.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت خودرو

در بحث قیمت‌گذاری باید به خودروهای کارکرده و صفر نگاهی جداگانه داشته باشیم. بازار این دو با هم شباهت‌هایی دارند اما تفاوت‌هایی هم هست که به‌طور جداگانه به آنها می‌پردازیم.

عوامل اثرگذار در تعیین قیمت خودروی صفر

برای آگاهی از سازِکار قیمت‌گذاری خودروهای صفر عواملی از جمله موارد زیر نقش دارند:

 • نرخ ارز
 • قیمت ورق‌های فولادی
 • نرخ مصالح و مواد لازم برای ساخت خودرو
 • نرخ تورم
 • دستمزد کارگران
 • شرایط جهانی و سیاسی

نرخ ارز

نرخ ارز و به‌ویژه دلار از اهمیت زیادی در تعیین قیمت کالاهای مختلف در کشور برخوردار است. نوسانات ارزی در ایران همیشه زیاد بوده و در سال‌های اخیر، این موضوع به اوج خود رسیده است. نوسانات ارزی که در نتیجه شرایط اقتصادی مانند رکود تورمی و تحریم‌ها به‌وجود آمده، قیمت محصولات رده‌بندی خودرو را به‌شدت تحت‌الشعاع قرار می‌دهند.

قیمت ورق‌های فولادی

ورق‌های فولادی در ساخت خودروها کاربرد زیادی دارند. نوسانات قیمت فولاد هم که خود در نتیجه عوامل متعدد دیگر است در قیمت‌گذاری بازار خودروها نقش پررنگی دارد.

نرخ مصالح و مواد لازم برای ساخت خودرو

علاوه بر ورق‌های فولادی و مقاطعی از این جنس که در تولید خودرو استفاده می‌شوند، مصالح و مواد گوناگون دیگری هم در تولید به کار می‌روند. ارزش و قیمت این‌ها هم می‌تواند روی قیمت نهایی و تمام‌شده خودرو اثر بگذارد.

نرخ تورم

تورم در ایران نرخ بالایی دارد. این عامل هم همیشه و به‌ویژه در سال‌های اخیر در بالاوپایین‌شدن قیمت‌ خودروهای مختلفی که روانه بازار می‌شوند، نقشی تعیین‌کننده داشته است.

دستمزد کارگران

در تولید خودروی صفر، دستمزد کارگران از عوامل بسیار مهمی است که می‌تواند هزینه‌ها را افزایش یا کاهش بدهد.

شرایط جهانی و سیاسی

قیمت مقاطع فولادی که در تولید خودرو کاربرد دارند یا مواد و مصالح دیگر هم که بازاری بین‌المللی دارند، روی تعیین قیمت اثر می‌گذارند. در کنار این‌ها، شرایط سیاسی کشور هم بازار را مدام تحت تأثیرات خودش قرار می‌دهد. برای نمونه، سایه تحریم‌هایی که به کشور تحمیل شده روی تولید بازارهای مختلف از جمله خودروها اثر گذاشته است.

قیمت خودرو چگونه محاسبه می‌شود؟

عوامل اثرگذار در تعیین قیمت خودروی کارکرده

در بازار خودروهای کارکرده هم موضوعات زیادی می‌توانند در تعیین قیمت خودرو نقش داشته باشند. از جمله:

 • سن و عمر مفید خودرو
 • کارکرد خودرو
 • مدل خودرو
 • اعتبار بیمه خودرو
 • رنگ‌شدگی
 • وضعیت فنی

سن و کارکرد خودرو

از مهم‌ترین عواملی که روی قیمت‌گذاری خودروهای کارکرده اثر دارد، عمر خودرو و میزان کارکرد آن است. بنا به اینکه خودرو چند سال کارکرده و عمر مفید باقی‌مانده‌اش چقدر است، قیمت آن تغییر می‌کند. کارکرد خودرو هم مسأله مهم دیگری است که نمی‌توان در قیمت‌گذاری، آن را نادیده گرفت.

مدل خودرو

برخی از خودروها به‌رغم گذشت سال‌ها از تولیدشان، همچنان طرفداران زیادی در بازار خودروهای کارکرده دارند. با نگاهی به لیست قیمت خودرو در پایگاه‌های معتبری مانند کارنامه می‌توان فهمید که ارزش مدل‌هایی از گذشته همچنان زیاد است. به‌طور کلی، مدل خودرو در تعیین قیمت آن اثرگذار است.برای اطلاع از آخرین لیست قیمت خودرو صفر میتوانید از طریق آدرس اینترنتی https://karnameh.com/car-price  اقدام نمائید.

اعتبار بیمه خودرو

داشتن بیمه شخص ثالث برای تمام خودروها اجباری است و اگر خودروی کارکرده‌ای مهلت بیمه‌اش زیاد باشد، با قیمت بهتری در بازار خودروهای کارکرده به‌فروش می‌رسد.

رنگ‌شدگی

رنگ‌شدن خودرو هم می‌تواند از ارزش آن کم کند. رنگ‌شدگی بخش‌های مختلف اثرگذاری‌های گوناگونی روی قیمت دارد. اگر سقف خودرو رنگ شده باشد، خریداران و بازار این موضوع را معادل با تصادفی‌بودن یا چپ‌کردنش در گذشته حساب می‌کنند. بنابراین، از ارزش آن مبلغ زیادی کسر می‌شود. رنگ‌شدن به‌طور کلی نمره‌ای منفی در قیمت‌گذاری خودروها به‌شمار می‌رود.

وضعیت فنی

سلامت فنی هر خودروی کارکرده می‌تواند روی افزایش ارزش آن اثر بگذارد. خودرویی سالم با کمترین میزان از اشکالات فنی با افت قیمت پایین‌تری به‌فروش می‌رسد.

چگونگی محاسبه قیمت خودرو

قیمت خودرو کارکرده با توجه به عواملی که گفته شد، قابل‌تخمین است. به‌طور کلی، از این عوامل خرد که بگذریم، پای عوامل کلان هم به‌میان است. تصمیمات دولتی همیشه قیمت در بازار خودروهای صفر و کارکرده را افزایش یا کاهش می‌دهد. به‌عبارت دیگر، مقوله قیمت‌گذاری خودرو در ایران با بسیاری از نقاط دیگر دنیا متفاوت است. گاهی‌اوقات، به‌نظر می‌رسد که شاخصه‌هایی استاندارد در قیمت‌گذاری نقش ندارند و تصمیمات دولتی توجیه کارشناسی خاصی پیدا نمی‌کنند.

سرویس های تخمین قیمت خودرو

سرویس‌هایی برای تخمین قیمت خودرو وجود دارند که به تسهیل معاملات بازار کمک شایانی می‌کنند. برای مثال، در مجموعه کارنامه به‌کمک کارشناسان حرفه‌ای و آموزش‌دیده ، امکان ارزیابی خودروهای کارکرده و تخمین ارزش‌شان وجود دارد. برای اطلاع اجمالی و تخمینی سریع هم سرویسی در سایت این مجموعه وجود دارد که در ازای دریافت اطلاعاتی مانند سال ساخت، کارکرد، مدل، رنگ و وضعیت بدنه به کاربران درباره ارزش تخمینی وسیله گزارش می‌دهد. باید بدانید که این روش بسیار سریع انجام می‌شود و شما را در جریان قیمت حدودی می‌گذارد اما برای قیمت‌گذاری دقیق، نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر و عمیق‌تری هم وجود دارد. کارشناسان کارنامه در مراجعات حضوری و بازدید از نزدیک هر وسیله هم خدمات قیمت‌گذاری را انجام می‌دهند.

تاثیر کارشناسی خودرو بر روی قیمت گذاری خودرو

 

با وجود نگاه کارشناسی، قیمت‌گذاری خودروها منطقی‌تر انجام می‌شود. در بحث قیمت‌گذاری خودروهای صفر که حتما نیاز به وجود کارشناسانی است که بازار را از زوایای مختلف رصد می‌کنند و با پیش‌بینی‌های علمی که از وضعیت اقتصادی و تولید دارند، دست به قیمت‌گذاری می‌زنند. در بازار خودروهای کارکرده هم وجود نگاه کارشناسی اهمیت زیادی دارد. برای مثال، سایت کارنامه خدماتی در این زمینه ارائه می‌کند. کارشناسان کارنامه با بررسی خودروهای کارکرده به فروشنده در قیمت‌گذاری کمک می‌کنند. آنها به‌خوبی از وضعیت بازار باخبر هستند و می‌توانند با بررسی وضعیت فنی هر خودرو، قیمتی معقول برایش تعیین کنند. این در حالی است که اگر فروشنده‌ای بدون تجربه و دانش کافی دست به قیمت‌گذاری بزند، امکان دارد که قیمتی بالاتر از ارزش خودرو طرح کند. در این صورت، فروش خودرو برایش دشوار می‌شود چون مشتریان ارزش کافی برای خرید نمی‌بینند. در فقدان نگاه کارشناسی برای قیمت‌گذاری، امکان دارد که خودرویی ارزشی بیشتر از مبلغی هم داشته باشد که فروشنده تعیین می‌کند. بنابراین، با کمک‌گرفتن از سرویس‌هایی مانند کارشناسی فروش کارنامه می‌توانید فرایند قیمت‌گذاری و فروش را راحت‌تر و بهینه‌تر پیش ببرید.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها