استفاده بهینه از لوله و اتصالات آبیاری قطره ای در باغچه های خانگی

آبیاری یکی از مقوله های مهم در زمینه آبیاری گیاهان و در کل نهال و یا درخت‌های یک مجموعه اعم از منزل، باغ، باغچه و یا بوستان‌های بزرگ و کوچک می‌باشد. در این بین عمده نگرانی دارندگان گیاه یا درختان یک واحد و یا ساختمان‌های مسکونی آبیاری به موقع می‌باشد که در غیر این صورت موجب خشک شدن و از بین رفتن نهالها و گلدان‌های منزل می‌گردد. در این بین روش‌های متعددی برای احیا و نگهداری درست این گیاهان وجود دارد که آبیاری قطره ای یکی از این موارد می‌باشد که در وسعت های کوچک و بزرگ میتوان از این روش استفاده نمود.

آبیاری قطره ای همانطور که از نامش پیداست یکی از روشهای مرسوم در این دوره می‌باشد که به صورت قطره ای و نم نم در فواصل مختلف گیاه مورد نظر را از لحاظ رساندن آب، کود و عناصر حیاطی زنده نگه می‌دارد، این روش از استقبال ویژه‌ای در میان کشاورزان، پیمانکاران و مردم عادی برخوردار گردیده است. در این روش عمده ترین مورد مصرف در متریال‌های مصرفی لوله پلی اتیلن 16 میلیمتر می‌باشد که از این لوله ها جهت انتقال آب در مقیاس کم می‌توان بهره لازم را برد. لوله های پلی اتیلن 16 میلیمتر از انواع لوله های پلی اتیلن می‌باشند که همانطور که گفته شد در کلیه موارد آبیاری قطره ای می‌توان از این لوله ها استفاده نمود.

این لوله ها در دو نوع معمولی و دریپر دار مورد استفاده قرار می‌گیرند که نوع دریپر دار آن بیشتر جنبه صنعتی دارد و جهت کشاورزی در مقیاس و زمین‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد و نوع ساده و بدون دریپر آن را میتوان در کلیه سطوح مورد استفاده قرار داد. شاید بپرسید که دریپر چیست و چه کاری انجام میدهد؟ دریپر ها به قطعات کوچکی گفته می‌شوند که بسته به نوع و زمان آبدهی در ابعاد 2،4،5،8 و بالاتر بر ساعت گیاه مورد نظر را آبدهی می‌کنند اعداد گفته شده نشانگر لیتر می‌باشند که در هر ساعت این دریپرها وظیفه آبدهی به گیاه مورد نظر را عهده دار هستند. اما در این بین اینکه به چه صورت آب مورد نظر به گیاه می‌رسد را تلویحا به شما اعلام می‌نماییم. آبیاری قطره ای در مقیاس‌های کوچک نیازمند چندین مورد از قطعات می‌باشد که عبارتند از:

انواع دریپر در حد فواصل معین و آبدهی معین در هر ساعت بسته به نوع گیاه

انواع لوله های پلی اتیلن مادر و لوله های پلی اتیلن 16 میلیمتر

شیر برقی و جعبه کنترلر جهت کنترل زمان و مقدار آب مورد نیاز هر گیاه

انواع شیرآلات برنجی و یا شیرهای پلیمری در ابعاد مورد نیاز باغ و یا باغچه

با توجه به موارد بالا و نوع کاربری که هر کدام از این موارد ذکر شده دارا می‌باشند می‌توانید با مشاوره گرفتن از فردی با تخصص در این زمینه اطمینان حاصل نمایید که گیاهان شما در کمترین زمان ممکن و با حداقل آب مورد نیاز آبیاری میگردند این روش بیشترین بازدهی را در همه ابعاد دارا می‌باشد و امروزه یکی از پایه های اساسی در آبیاری و رشد و نمو گیاهان چه گیاهان خوراکی و چه گیاهان زینتی می‌باشد.

از آبیاری قطره ای همانطور که گفته شد در موارد مختلفی می‌توان استفاده بهینه را برد به طور مثال در زمینهای چمن و یا بلوارها که مطمئنا بارها دیده اید قطعات و شیرهایی تعریف گردیده‌اند که با فواصل معین و شعاع پاشش دقیق اقدام به آبیاری کلیه گیاهان می‌کنند. این شیرها را در حقیقت تحت عنوان آبپاش می‌شناسیم که این آبپاشها انواع مختلفی دارند که بیشترین نوع مصرف را آبپاش مخفی شونده به خود اختصاص می‌دهند. یکی از مهمترین این آبپاشها، آبپاش مخفی شونده هانتر می‌باشد که با توجه به کیفیتی که دارند یکی از برندهای معتبر در این زمینه می‌باشند که در کلیه مقیاسها و ابعادها می‌توان از این آبپاشها به وفور استفاده نمود.

این آبپاشها همانطور که از نامشان پیداست تحت عنوان مخفی شونده ارائه می‌گردند به این صورت که در زیر زمین و به صورت مخفی همسطح زمین قرار می‌گیرند و بعد از اینکه آب با فشار بالا وارد لوله شد این آبپاشها با فشار آب حرکت رو به بالای خود را خواهند داشت و با حرکت مکانیکی که دارند در فواصل و متراژهای مختلف اقدام به آبیاری می‌کنند. آبپاش‌های مخفی شونده معمولا درون محفظه ای با متریالهای مختلف قرار می‌گیرند که این محفظه ها معمولا از جنس بوبه پلی اتیلن و یا لوله پلیکا در ابعاد مختلف می‌باشد.

لوله پلیکا
لوله پلیکا

وظیفه این محفظه ها به نوعی محافظت از آبپاشهای مخفی شونده می‌باشد و دیگر اینکه باعث می‌شود آبپاش در جای خود محکم بماند و حول یک محور بالا و پایین شود. تا اینجا در مورد آبیاری در مقیاسهای کوچک توضیحاتی هر چند مختصر دادیم که در مقوله آبیاری در وسعت بالا هم متریال و هم نوع کاربری از لوله های پلی اتیلن به نوعی فرق می‌کند به این صورت که در آبیاری قطره ای با وسعت بالا مثلا زمینهای کشاورزی قاعده به صورت کلی فرق می‌کند در اینجا یعنی آبیاری صنعتی از انواع لوله های پلی اتیلن و نوارهای آبیاری میتوان استفاده نمود اما متریالها کمی با آبیاری قطره ای منازل متفاوت است. در آبیاری قطره ای صنعتی و یا کشاورزی هم میتوان از لوله های پلی اتیلن 16 میلیمتر استفاده نمود و هم می‌توان از نوارهایی تحت عنوان نوار تیپ استفاده کرد. نوارهای تیپ به نوارهایی از جنس پلی اتیلن گفته میشود که ضخامتی در حد میکرون دارند و در کلافهای 1000 الی 2000 متر دارند. این لوله ها یا به نوعی نوار تیپ کشاورزی  دارای منافظی در ابعاد 10 ,20 ,30 بر روی بدنه خود میباشند که بسته به نوع گیاهی که قرار بر آبیاری آن هست در ابعاد ذکر شده دارای روزنه هایی هستند که آب و کود و املاح مورد نیاز گیاه از طریق آن به گیاه تزریق میشو و از بهره وری بالایی برخوردار می‌باشد. نوارهای تیپ به سه صورت درز از بقل، درز از وسط و پلاکدار تولید می‌شوند که عمده ترین نوع مصرف را در آبیاری قطره ای به خود اختصاص می‌دهند این نوارها غالبا برای یک دوره کشت مورد استفاده قرار می‌گیرند اما در برخی موار و با توجه به نوع کیفیت بالایی که دارند در دو و حتی سه دوره کشت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. منبع تغذیه این نوارها و یا به عبارتی محل تغذیه و شارژ نوارهای تیپ لوله هایی تحت عنوان لوله لی فلت می‌باشد.

لوله لی فلت
لوله لی فلت

لوله های لی فلت لوله های از جنس پلی اتیلن می‌باشند که دارای انعطافپذیری بالایی هستند این لوله ها عموما از استقبال ویژه ای برخوردارند و خرید لوله لی فلت یکی از گزینه های اصلی در زمینه کشاورزی می‌باشد. لوله های لی فلت در ابعاد مختلفی مانند 2 اینچ الی 8 اینچ تولید می‌گردند و میتوان جهت کلیه موارد کشاورزی و انتقال آب از این لوله ها استفاده نمود.

این مطلب یک رپورتاز آگهی است و دیجی رو هیچ مسئولیتی در قبال محتویات آن ندارد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
توجه این مطلب یک رپورتاژ آگهی است
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها