ماهانه 100 هزار آیفون قاچاق در ایران فروخته می‌شود

آیفون قاچاق در ایران

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات که باعث خروج بی رویه ارز به صورت غیر مجاز از کشور می‌شود، واردات گوشی های قاچاق است که می‌تواند به طور کلی به بدنه‌ی اقتصاد اصولی و پایه کشور لطمه وارد کند. یکی از این گوشی‌های هوشمند دردسرساز آیفون‌های شرکت اپل هستند که همواره شاهد ازدیاد مدل‌های قاچاقی آن در بازار هستیم.

مدیر کل خدمات سازمان حمایت از مصرف کنندگان در مصاحبه اخیر خود عنوان کرده است که بر اساس آمار به دست آمده ماهانه چیزی حدود صد هزار گوشی هوشمند آیفون اپل در ایران به فروش می‌رسد و این در حالی است که حتی یکی از آن‌ها نیز از مجراهای قانونی گمرک وارد کشور نشده است.

به گفته‌ی سید جواد احمدی، این گوشی هوشمند که به صورت کاملاً قاچاقی وارد کشور می‌شود، عملاً ثبت سفارشی برایشان صورت نمی‌گیرد ولیکن با توجه تقاضای زیاد کاربران ایرانی دولت در صدد آن است تا عرضه این محصولات را نیز سامان‌دهی کند. وی در ادامه گفت:

با توجه به این که امکان واردات رسمی این محصول برای کشور ما وجود ندارد و در برابر آن شاهد تقاضای زیادی در بازار برای مصرف آن وجود دارد، تصمیم بر واردات قانونی این محصول همراه با خدمات پس از فروش (ولیکن بدون وجود نمایندگی رسمی) در کشور گرفته شده است.

در حال حاضر 18 شرکت از طرف سازمان به مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت معرفی شده‌اند که پس از تأیید نهایی اسامی آنها به سازمان توسعه تجارت برای اجازه ثبت سفارش داده خواهد شد.

در حال حاضر این گوشی هوشمند گران قیمت آمریکایی در کشور ما به صورت گسترده‌ای مورد استفاده قرار می گیرد با این وجود هنوز وضعیت اجازه‌ی رسمی واردات آن نامشخص دنبال می‌شود. هرچند که واردات کالاهای مصرفی آمریکایی بر اساس دستور العمل وزارت صنعت، معدن و تجارت به کشور ممنوع است اما با توجه به قرار گیری این گوشی‌های هوشمند در رده کالاهای مصرفی بادوام که شامل خدمات پس از فروش خواهند شد می‌توانیم در ایران به صورت رسمی میزبانی آن‌ها باشیم.

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar