دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی

مقایسه بسترن b50f و سراتو 2000

این دو خودرو تا قبل از سال 97 که یک افزایش ناگهانی در بازار خودرو به وجود بیاید، زیر 100 میلیون قیمت داشتند اما اکنون اگر بخواهید یک خودروی سدان با کیفیت متوسط خریداری کنید باید مبلغی حدود 180 تا 200 میلیون برای آن بپردازید. خرید و فروش بسترنB50F از سه سال پیش تاکنون بازار خوبی را در ایران تجربه کرده است. بسترنb50f از سال 94 وارد ایران شده و سراتو سایپا نیز در همین سال در خط تولید سایپا برای مونتاژ قرار گرفت. تا قبل از مونتاژ کیا سراتو مدل وارداتی این خودرو فروش خوبی را در ایران تجربه کرد، به همین منظور سایپا تصمیم گرفت تا با مونتاژ این خودرو بر قیمت آن تسلط بیشتری نیز داشته باشد. اما در سال 1397 با ایجاد اختلالات فراوان در بازار خرید و فروش خودرو ایران قیمت بسترنB50F و سراتو سایپا2000 به بیش از 200 میلیون افزایش پیدا کرد.

در ادامه قصد داریم این دو سدان را که در محدوده قیمتی 200 میلیون قرار دارند را از بعدهای مختلف مقایسه کنیم و در انتها با یک نتیجه‎گیری خواهیم گفت که کدام یک گزینه بهتری برای خرید یک سدان 200 میلیونی است.مقایسه بسترن b50f یا سراتو 2000

مقایسه از نظر طراحی خارجی

ملاک قرار دادن طراحی ظاهری برای خرید، موردی کاملا سلیقه‎ای است و این که کدام خودرو از ظاهر زیباتر و جذاب‎تری برخوردار است را به خود شما می‌سپاریم، اما با در نظر گرفتن تکنولوژی‎ها و امکانات به کار رفته در طراحی خارجی این خودرو مقایسه را آغاز می‌کنیم. چراغ‎های جلو LED و مه شکن‎ها در بسترنb50f کمی‌ مدرن‎تر از سراتو سایپا هستند، اما از ایرادات بسترنb50f که در اغلب خودروهای چینی دیده می‌شود، رینگ‎های کوچک 16 میلی متری است. که باعث می‌شود ارتفاع خودرو از زمین کاهش پیدا کند و احتمال برخورد کف خودرو با زمین را افزایش می‌دهد. به طور کلی از نسل‎های یکسان از این دو خودرو را از نظر ظاهری مقایسه کنیم، ارتفاع کمتر بسترنb50f و رینگ‎های کوچک آن مشکل سازتر از چراغ‎های قدیمی ‌در سراتو سایپا می‌باشد.مقایسه بسترن b50f یا سراتو 2000

مقایسه طراحی داخلی و ایمنی

برای مقایسه طراحی داخلی باید به این نکته اشاره کرد که این سراتو سایپا به دلیل مونتاژ شدن در ایران بسیاری از امکانات و آپشن‎های داخلی خود را از دست داده است که در عملکرد این خودرو تاثیر بسیاری گذاشته است. مشهودترین این امکانات که فقدان آن‎ها در یک خودروی 200 میلیونی حس می‌شود آینه‎های تاشونده، سانروف، گرمکن صندلی، کیسه هوایی جانبی و پرده‎ای و سیستم کنترل کشش TCS هستیم. اما جدیدا سایپا در مدل آپشنال این خودرو با کمی ‌هزینه بیشتر سانروف را اضافه کرده است.

از نظر فضای کافی برای 5 نفر، فضای داخلی بسترنB50F به دلیل ارتفاع کم سقف برای افراد بزرگسال کمی‌ محدودتر است. اما راحتی صندلی‎ها و ارگونومیک بودن آن‎ها در طراحی داخلی این خودرو قابل قبول است. در سراتو ساپیا طراحی داخلی ساده‎تر از بسترنB50F تجملاتی است.  فضای داخلی سراتو سایپا حجم بیشتری نسبت به رقیب چینی خود دارد و برای 5 نفر بزرگسال کاملا مناسب به نظر می‌رسد. هر دوی این خودروها در رده سدان کامپکت قرار دارند، بنابراین تفاوت زیادی در حجم صندوق عقب آن ها دیده نمی‌شود.مقایسه بسترن b50f یا سراتو 2000

از نظر ایمنی داخل کابین بسترنb50f بی‎شک از سراتو سایپا عملکرد بهتری دارد. بسترنb50f از تست تصادفEuro NACP 4 ستاره ایمنی دریافت کرده است. 4کیسه هوایی، سیستم های هشدار دهنده و سیستم کنترل کشش در ایجاد ایمنی بیشتر به این خودرو کمک بسیاری کرده‎اند.

بنابراین اگر علاوه بر ظاهر مدرن‎تر کابین به ایمنی بالای خودرو نیز اهمیت می‌دهید، خرید بسترنB50F می‌تواند گزینه مناسب‎تری برای شما باشد. اما اگر در خانواده افراد بزرگسال قد بلند دارید باید توجه داشته باشید که سقف کوتاه این خودرو در مسافرت‎های طولانی برایشان خسته کننده خواهد شد.

مقایسه از نظر عملکرد فنی

بسترنB50F با بهره‎گیری از یک موتور 1.8 لیتری با گیربکس اتوماتیک 6 سرعته نیرویی معادل142 اسب بخار تولید می‌کند. و گشتاور آن نیز 172 نیوتون‎متر می‌باشد. بیشینه سرعت این موتور به 180 کیلومتر بر ساعت می‌رسد. بسترنB50F در هر 100کیلومتر نزدیک به 10 لیتر بنزین مصرف می‌کند که عدد بالایی برای یک سدان شهری محسوب می‌شود.

سراتو سایپا2000 با موتوری 2 لیتری و گیربکس 6 سرعته اتوماتیک توانایی تولید نیروی 156 اسب بخار را دارد. این خودرو با گشتاور194 نیوتون متری حداکثر سرعتیکه تولید می‌کند به 190 کیلومتر بر ساعت می‌رسد. مصرف سوخت ترکیبی این خودرو نیز 7.1 لیتر در هر 100 کیلومتر است. در این بخش با توجه به اعداد و ارقام از نظر عملکرد فنی و مصرف سوخت سراتو سایپا برنده ماجراست.

از نظر فرمان پذیری و رانندگی راحت این دو ماشین تقریبا مانند هم عمل می‌کنند و اکثر رانندگان این خودروها در سر پیچ‎ها و نیز سرعت‎های بالا برای کنترل ماشین مشکلی نداشته‎اند.

پس اگر به قدرت موتور خودرو خود اهمیت زیادی می‌دهید می‌توانید از خرید بسترن B50F چشم‎پوشی کنید. علاوه بر این سراتو سایپا آپشنال اکثر امکانات حذف شده از این نسخه را اضافه کرده است که با کمی‌ هزینه بیشتر می‌توانید آن را نیز تهیه کنید. اما باز هم متذکر می‌شویم که از نظر آپشن‎های کمک راننده و نیز ایمنی خودرو بسترنB50F بهتر از سراتو عمل می‌کند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar