فلای تودی

ثبت غیرحضوری گوشی مسافری از ابتدای پاییز ممنوع شد

اواخر سال 96 بود که گمرک ایران تصمیم گرفت با راه‌اندازی سامانه اظهارنامه گمرگی تلفن همراه، امکان ثبت گوشی‌های مسافری را بدون نیاز به مراجعه حضوری فراهم کند. حال، پس از گذشته کمتر از 4 سال، اعلام شد که از ابتدای مهر ماه ثبت غیرحضوری گوشی‌های مسافری دیگر انجام نخواهد شد و این کار باید در همان لحظه ورود و توسط خود مسافر انجام شود.

مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، روز گذشته با اعلام این خبر گفت: «هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن‌همراه مسافری و بعد از خروج از گمرکات اجرایی (مبادی ورودی) توسط مسافرین ممنوع می‌شود.» وی اشاره‌ای به دلیل این تصمیم نکرده اما در این چند سالی که از اجرای طرح رجیستری می‌گذرد، ورود گوشی‌ها به شیوه مسافری همواره با ابهاماتی روبرو بوده و به گفته مسئولان، افراد فرصت طلب از خلأ‌های قانونی موجود در این بخش، جهت قاچاق گوشی استفاده می‌کنند. بنابراین، تصمیم اخیر گمرک ایران هم احتمالاً در راستای سد راه چنین افرادی بوده است.

بر این اساس و بنا به گفته آقای ارونقی، از ابتدای پاییز امسال ثبت یا رجیستری گوشی‌های تلفن همراه مسافری، پس از احراز هویت و تشخیص غیرتجاری بودن محصول و صرفاً در مبادی ورودی کشور انجام خواهد شد.

مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها