ایمن، اقتصادی و در عین حال زیرک؛ نگاهی به برند خودروسازی اسمارت

تصویری که چند سال پیش از یک ماشین پلیس آمریکایی منتشر شد، گویای همه‌چیز بود. قضیه از این قرار بود که پلیس آمریکا در مدتی نه چندان کوتاه از خودروهای برند اسمارت برای اتوموبیل‌های رسمی خود استفاده می‌کرد. دلیل این کار چابکی، کوچکی و در عین حال مصرف پایین خودروی اسمارت عنوان شد. حالا شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید در ایران وسیله‌های نقلیه این کمپانی معامله می‌شود.

ماشین‌های اسمارت بدون شک زیبا و البته تاریخی هستند. طراحی کوچک، کارآیی بالا و در عین حال سازگار با محیط زیست دلایل اصلی خاص بودن خودروهای این برند عنوان می‌شود. همزمان با افزایش قیمت سوخت در جهان، تقاضا برای خرید وسایل نقلیه این برند افزایش یافت؛ حتی کار تا جایی پیش رفت که اسمارت در یکی از جدیدترین‌های فورتو، نسخه الکتریکی را هم روانه میدان کند. اما نکته‌ای که در خصوص خودروی اسمارت باید در نظر گرفت این است که اندازه کوچک آن بیشتر از مصرف سوخت پایینش از نظر مشتری مهم است.

از آنجایی که بازار و کوچه‌خیابان‌های شلوغ ما ظرفیت واردات این خودرو را دارند، می‌خواهیم سه خودروی اسمارت رودستر، فورتو و فورفور را معرفی کنیم. هر چند که نمونه‌هایی از آن‌ها در تعداد محدود جهت خرید و فروش به چشم می‌خورند.

‌اسمارت رودستر

اسمارت رودستر در سال 2003 طراحی شد و تا سال 2006 در بازار ماند. این خودرو در کلاس خودروهای اسپرت اسمارت قرار دارد، به همراه یک گیربکس 6 دنده اتوماتیک. با وجود آنکه رودستر زیرمجموعه مرسدس بنز به حساب می‌آمد، عده‌ای آن از بدترین ماشین‌های اسپرت دنیا می‌شمارند. رودستر در نمونه‌های دو در معمولی و کوپه به بازار آمد. پیشرانه 7/0 لیتری سه سیلندر توربوی این خودرو در یک مدل 61 و در مدل دیگر 82 اسب بخار تولید می‌کند. از دیگر مشخصات فنی اسمارت رودستر باید به  حداکثر سرعت 175 کیلومتر در ساعت اشاره کرد. اما چرا آن را در رده بدترین خودروهای اسپرت قرار دادند؟ به علت مشکل روغن‌ریزی که دایملر پس از مدتی در پی رفع آن عمل کرد!

اسمارت فورتو

حالا به اولین خودروی اسمارت برمی‌گردیم، اسمارت فورتو که ابتدا در سال 1998 تا 2000 تولید شد و با یک وقفه یک ساله، از 2001 تا همین حالا در نسل‌های مختلف به بازار آمد. فورتوی اولیه یک موتور سه سیلندر توربوی بنزینی با حجم 599 سی سی داشت اما از سال 2014 حجم موتور این خودرو به رقم 698 سی سی رسید و پس از مدتی یک موتور 799 و 999 سی سی به خانواده اسمارت فورتو اضافه شد. موتور 3 سیلندر توربوی اسمارت فورتو 999 سی سی، می‌تواند 145 کیلومتر در ساعت براند و 84 اسب بخار تولید کند. از خوش روزگار فورتو نسل سوم که به مرسدس بنز سری سی رفته، به کشور وارد شده است.

اسمارت فورفور

فورفور دیرتر از فورتو به بازار آمد، حتی 8 سالی هم وقفه در خط تولیدش به وجود آمد. فورفور مینی‌سوپر پنج در اسمارت است. جدیدترین خودروی اسمارت فورفور موتوری با 898 سی سی حجم، سه سیلندر 12 سوپاپه توربو دارد. با این حال قیمت این خودرو در بازار ایران کمی گران است. در یک آگهی سایت دیوار، خودروی اسمارت فورفور 2016 با 5 هزار کیلومتر کارکرد 380 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

منبع ویرلن
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar