هیتر گلخانه و انواع آن

خوشبختانه سالن‌های گلخانه‌ای شرایط ایده آل برای کشاورزی و کشت بسیاری از محصولات را فراهم می‌نمایند و از این طریق می‌توان در فصل‌های سرد نیز انواع میوه، سبزی، گل و گیاه کشت نمود. کشت گلخانه‌ای باعث می‌شود که مدیریت پرورش دهنده بر محصول کشت شده بیشتر باشد و از این طریق کیفیت و میزان باردهی آن نیز بالا برود. اما موضوع گرمایش گلخانه، چالش اصلی می باشد که در فصل زمستان و روزهای سرد، پرورش دهندگان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. محصولات کشاورزی در برابر دما، رطوبت و میزان آلودگی هوا بسیار حساس می‌باشند. بنابراین برای گرمایش گلخانه می‌بایست از تجهیزات مخصوصی استفاده شود که شرایط ایده آل برای رشد گیاهان و محصولات کشت شده را فراهم نمایند. با ما همراه باشید در ادامه به معرفی بهترین هیتر مخصوص گلخانه و انواع آن پرداخته‌ایم.

هیتر مخصوص گلخانه باید چه ویژگی داشته باشد؟

هیتر گلخانه و انواع آندر سالن‌های گلخانه انواع محصولات کشاورزی نظیر میوه ها، صیفی جات، سبزیجات، گل‌های زینتی، قارچ‌های خوراکی و … کشت می‌شوند. تمامی این محصولات در دماهای خاص و با سطحی مناسبی از رطوبت نسبی هوا رشد می‌کنند. علاوه بر این موارد، هوای پاک و بدون آلودگی، به عنوان فاکتور اصلی در سلامت و کیفیت گیاهان کشت شده در گلخانه دخیل می‌باشد. بدین معنی که هوایی که در دسترس گیاهان قرار می‌گیرد، باید عاری از هر نوع دود و آلاینده خطرناک باشد. از این رو در زمینه گرمایش گلخانه استفاده از هر بخاری مجاز نیست و بخاری گلخانه باید گرمای کاملا پاکی ایجاد نماید. در صورتیکه سطح آلودگی هوای گلخانه زیاد باشد، گیاهان در معرض انواع گازهای خطرناک قرار می‌گیرند. در این صورت اندام‌های رویشی و زایشی گیاه و بافت سلولی آن به شدت تحت تأثیر قرار گرفته و تخریب می‌شوند. در محیط‌هایی با غلظت بالای آلودگی، فرایند سوخت و ساز، جذب مواد آلی و عملیات فتوسنتز در گیاه متوقف شده و ریشه گیاه خشک و پژمرده می‌گردد.

اگر میزان آلودگی کمتر و در حد پایین باشد، برخی از فعل و انفعالات شیمیایی گیاه متوقف می‌شوند. زیرا گیاه به صورت طبیعی برای عدم جذب آلودگی‌ها، جذب مواد غذایی و آب را از طریق منافذ و ریشه‌هایش محدود می‌کند. در این شرایط ظاهر گیاه سرسبز به نظر می آید ولی در باطن، گیاه در برابر دما حساس‌تر و در برابر بیماری‌ها و آفت‌ها ضعیف‌تر می‌شود. همچنین به دلیل پخش نامناسب مواد غذایی در اندام گیاه، برخی از قسمت‌های آن زرد رنگ و بدون ثمر خواهند بود. در نتیجه کیفیت گیاه کشت شده و میزان باردهی آن کاهش پیدا می‌کند.

بنابراین هیتر گلخانه حتی نباید کوچکترین آلودگی به محیط آن وارد نماید. در واقع هیتر گلخانه می‌بایست گرمایی پاک و به دور از آلاینده های خطرناکی همچون گاز منواکسید کربن و اکسیدهای گوگرد و اکسیدهای نیتروژن ایجاد کند. لازم به ذکر است که این آلاینده‌ها در هنگام اشتعال سوخت‌های فسیلی نظیر گازوئیل و گاز آزاد می‌شوند. متأسفانه ساختار جت هیترها به شکلی می‌باشد که حتی در نوع دودکش دار آن نیز حجم زیادی از آلاینده‌های خطرناک به همراه گرما در داخل محیط منتشر می‌شوند. لذا با توجه به حساسیت بالای گیاهان، از جت هیترهای گازسوز و گازوئیلی نمی‌توان استفاده کرد. اما جت هیتر برقی فاقد هر نوع آلودگی می‌باشد و گرمای آن بسیار پاک است. از این رو در گلخانه‌ها می‌توان از جت هیتر برقی برای گرمایش گلخانه استفاده کرد.

البته سیستم‌های گرمایش از کف نیز در گلخانه‌ها قابل استفاده می‌باشند، اما هزینه پیاده سازی این نوع سیستم‌ها بالا است. همچنین تأمین و تعمیر این نوع سیستم‌ها بسیار دشوار می‌باشد و در صورت بروز مشکل، باید بستر سالن برای تعمیر و کندن، تخلیه شود.

برای گرمایش گلخانه بهترین سیستم، هیتر آتش درون و کوره هوای گرم می‌باشد. به این هیترها، بخاری‌های طرح اسپانیایی، هیترهای کابینتی نیز گفته می‌شود. در این نوع هیترها، حرارت و گازهای ناشی از اشتعال سوخت طی چندین پاس جابجا می‌شوند. این جابجایی باعث داغ شدن بدنه لوله‌های تعیبه شده در آنها می گردد. گرمای این بدنه از طریق فن هایی که بر روی هیتر نصب شده‌اند، در محیط پخش می‌شود. همچنین این فن ها هوای سرد را مکش نموده و از کنار لوله‌های داغ شده عبور میدهند. هوای سرد بدین ترتیب گرم شده و دوباره در محیط تزریق می‌شود. هیترهای آتش خوار و اسپانیایی، اگزوز دار می باشند. بنابراین تمامی دود و آلاینده های همراه آن از طریق دودکش دستگاه به بیرون از سالن هدایت می‌شود. در نتیجه گرمای حاصل از این هیترها بسیار تمیز و بدون آلودگی می‌باشد. این گرما برای رشد و نمو گیاهان بسیار مطلوب می‌باشد.

انواع هیتر گلخانه

هیتر گلخانه و انواع آنهیتر گلخانه در انواع هیترهای گازسوز، گازوئیلی، دوگانه سوز و برقی تولید می‌شود. در گلخانه‌هایی که دسترسی به گاز و یا گازوئیل در آنجا برای تأمین سوخت هیتر ممکن نیست، بهترین راه حل استفاده از هیترها و جت هیترهای برقی می‌باشد.

همان طور که قبلا به آن اشاره شد، گرمای این دستگاه‌ها بسیار تمیز است. در صورتی‌که در محل گلخانه سوخت گازی و گازوئیل در دسترس باشند، هیترهای آتش درون گزینه بسیار مناسب برای گرمایش گلخانه هستند. از جمله این هیترها می‌توان به هیترهای سوپر آرارات، آرارات، پی اف و سوپر پی اف اشاره نمود. این هیترها برای انواع گلخانه های بزرگ و کوچک مناسب بوده و توان حرارت دهی آنها بسیار عالی می‌باشد. علاوه بر کیفیت گرما ، مبحث امنیت هیتر گلخانه نیز بسیار مهم است. در واقع هیتر گلخانه در عین ایجاد گرمای پاک، باید در برابر خطراتی همچون آتش سوزی، انفجار محفظه آتش و برق گرفتگی نیز ایمن شده باشد. هیترهای آرارات، سوپر آرارات، پی اف و سوپر پی اف ، دارای چندین لایه امنیتی می‌باشند که احتمال وقوع خطراتی همچون آتش سوزی، انفجار و برق گرفتگی را در دستگاه به صفر می‌رسانند. این هیترها عملکردی خودکار دارند و کاربر با تنظیم ترموستات آن می‌تواند دمای سالن گلخانه خود را به طور اتوماتیک تنظیم نماید. شرکت اندیشه سبز مفتخر به تولید این هیترها می باشد. این شرکت با بهره گیری از دانش فنی پیشرفته و قطعات با کیفیت، انواع هیتر مخصوص گلخانه را بر اساس هیترهای اروپایی و اسپانایی طراحی می‌کند. راندمان بالا به همراه عمر مفید طولانی و خدمات پس از فروش معتبر از مزایای این هیترها می‌باشند. برای مشاوره در خصوص هیتر گلخانه می‌توانید با شماره 09144485590 تماس حاصل فرمایید.

مزایای استفاده از کوره هوای گرم در گلخانه ها

هم اکنون یکی از رایج ترین و اصلی ترین سیستم های گرمایشی که در گلخانه ها مورد استفاده قرار میگیرد، کوره هوای گرم می باشد. این نوع بخاری ها در مقایسه با بسیاری از سیستم های گرمایشی مزایای زیادی دارند.

اصلی ترین مزیت این بخاری ها راندمان حرارتی و مصرف بهینه انرژی در آنها می باشد. با توجه به اینکه یونیت حرارتی در اکثر هیترهای کابینتی به صورت 3 پاس طراحی میشود، بنابراین درصد بسیار کمی از گرما از طریق دودکش به هدر می رود. راندمان حرارتی هیترهای گلخانه ای ساخت اندیشه سبز 85 درصد می باشد. این میزان راندمان برای هیترهای دودکش دار بسیار عالی است. ناگفته نماند که جت هیترهای دودکش دار در مقایسه با هیترهای آتش درون 15 درصد راندمان ضعیف تری دارند و حداکثر بازدهی حرارتی آنها 70 درصد می باشد.

از دیگر مزیت های کوره هوای گرم میتوان به کاربرد آنها در انواع گلخانه های سرشاخه و صیفی جات اشاره کرد. لازم به ذکر است که در گلخانه های سرشاخه، گرمای ایجاد شده نباید در سطح میانی گلخانه در جریان باشد. همچنین گردش هوای گرم در قسمت های پایینی نیز در گلخانه سرشاخه باعث گرم شدن خاک و آسیب دیدن گل ها میشود. اما در گلخانه صیفی جات هوای گرم در بخش پایینی سالن باید در جریان باشد. کوره هوای گرم در مدل های مختلفی طراحی شده که در برخی از آنها خروجی گرما در قسمت پایین بخاری بوده و در برخی مدل ها نیز خروجی گرما در بخش بالایی می باشد. بنابراین در انواع گلخانه می توان از هیترهای آتش درون استفاده نمود.

هیترهیترهای آتش درون سرعت بسیار بالایی در گرمایش محیط دارند. کوره این نوع هیترها به سرعت داغ شده و فن ها گرمای ایجاد شده را با سرعت بالا در محیط پخش میکنند. افزون بر این کنترل دقیق دمای سالن گلخانه توسط این نوع هیترها امکان پذیر است. یکی دیگر از مزیت های مهم هیترهای آتش درون امنیت بالای آنها در برابر گرمای بیش از حد و نوسانات برقی می باشد. بعنوان مثال گروه اندیشه سبز در ساخت هیترهای گلخانه ای سیستم امنیتی لایه به لایه  طراحی نموده که شامل 4 لایه مختلف است. اولین لایه از دستگاه در برابر نوسانات برقی محافظت میکند. لایه های بعدی نیز شامل ترمینال RTP و ترموستات بوده که مانع افزایش بیش از حد دمای دستگاه میشوند. در ساخت این هیترها همچنین سوپاپ اطمینان نیز طراحی شده تا در مواقع اضطراری گرمای اضافی از این طریق به بیرون رانده شود تا دستگاه آسیبی نبیند.

#پایان رپرتاژ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.