آی پینز

پیام ویدیویی وزیر ارتباطات و عذرخواهی بابت قطع اینترنت [تماشا کنید]

بدون تردید یک هفته گذشته، فعالان حوزه فناوری بدترین روزهای خود در چندین سال اخیر را سپری کردند، چرا که قطع اینترنت باعث شد تا بسیاری از کسب و کارها و فعالیت ها در این بخش با مشکلاتی جدی مواجه شوند. این قطعی اینترنت پس از ناآرامی های به وجود آمده در پی افزایش قیمت بنزین و به دستور شورای امنیت کشور اعمال شد تا به گفته مسئولین اغتشاشگران امکان سوء استفاده از فضای مجازی برای پیشبرد اهداف خود را نداشته باشند.

با وجود دستور شورای امنیت کشور مبنی بر قطع اینترنت، اما از همان روزهای نخست نگاه بخش عمده ای از جامعه به وزیر ارتبطات و فناوری اطلاعات بود تا خبری از وصل مجدد اینترنت و زمان احتمالی آن ارائه کند. البته آقای آذری جهرمی در مصاحبه های خود به این نکته تأکید داشت که قطع اینترنت به صلاحدید مراجع عالی امنیتی بوده و اتصال مجدد آن نیز با تأیید آنان صورت خواهد گرفت. به هر حال، بعد از گذشت یک هفته از قطعی سراسری اینترنت بین الملل در کشور، از یکی دو روز گذشته دسترسی به این شبکه به مرور در بخش های مختلفی از کشور برقرار شده و در حال حاضر اینترنت خانگی و ثابت بسیاری از استان های کشور وصل شده است.

یکی از موضوعات مهم که وزیر ارتباطات نیز در پیام ویدیویی خود به آن اشاره کرده، موضوع شبکه داخلی یا به اصطلاح اینترنت ملی است که بلافاصله پس از قطع اینترنت بین الملل، دسترسی به آن برقرار شد و باعث شد تا بسیاری از ادارات و سازمان های مهم اعم از بانک ها، تاکسی های اینترنتی، خبرگزاری های داخلی و همچنین بخش عمده ای از سایت هایی که در داخل کشور میزبانی می شوند، به فعالیت عادی خود ادامه دهند و اختلالی در این بخش ها به وجود نیاید. موضوعی بسیار مهم که می تواند برای کشور یک مسئله حیاتی قلمداد شود. البته باید توجه داشت، همان طور که آقای آذری جهرمی هم در پیام خود اشاره کرده، امروزه زندگی بدون اتصال به شبکه جهانی بسیار سخت شده و قطع دسترسی به آن می تواند خسارت های زیادی به همراه داشته باشد.

وزیر ارتباطات در انتهای پیام خود ضمن عذرخواهی از مردم بابت قطع اینترنت، اعلام کرده که از اپراتورها خواسته شده بسته های زمانی مشتریان خود را به ازای طول مدت قطع ارتباط تمدید کنند. همچنین کاربران می توانند با شماره گیری “ستاره نود و هشت مربع” (#98*) یک گیگابایت اینترنت رایگان دریافت کنند.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها