بلیط هواپیما فلای تودی

تمام راه‌های موجود برای پیگیری کارت خودرو و علل دیرکرد آن

در روند خرید خودرو برای قانونی شدن خرید و نظم پیدا کردن ارگان حمل و نقل مراحل قانونی مختلفی در نظر گرفته شده است. با گذراندن این مراحل سند و کارت خودرو صادر می‌شود و در اختیار مالک خودرو قرار می‌گیرد. بعد از خرید اتومبیل تمامی اطلاعات مربوط به وسیله نقلیه در کارت خودرو ثبت می‌شود. به عبارت دیگر کارت خودرو شناسنامه هر اتومبیلی محسوب می‌شود.

شاید برای شما هم سوال باشد که در کارت خودرو چه مواردی ذکر می‌شود و یا اینکه برای پیگیری کارت خودرو چه اقداماتی باید انجام داد؟ به همین دلیل در این مقاله مسائل و نکات مهم در مورد پیگیری کارت خودرو و سایر اطلاعات مورد نیاز در این مورد را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

چه اطلاعاتی در کارت خودرو ثبت می‌شود؟

کارت ماشین در اولین مرحله نشان دهنده این است که شما مالک و صاحب آن وسیله نقلیه هستی. کارت خودرو دو نوع اطلاعات کلی را نشان می‌دهد. این اطلاعات شامل مشخصات خودرو و مشخصات مالک آن است. اطلاعات مشخصات خودرو شامل نوع خودرو، مدل، رنگ، سیستم، ظرفیت و پلاک خودرو است. علاوه بر آن شماره شاسی، شماره موتور، تیپ خودرو، اتاق و… در این قسمت ذکر می‌شود.

در قسمت اطلاعات مالک خودرو نیز مواردی مانند نام مالک، شماره ملی و شماره شناسنامه، نام پدر و کد پستی ذکر می‌شود. یکی از مواردی که در هر کارت خودرو   ثبت می‌شود کد VIN است. این کد به معنای شماره شناسایی خودرو است و هر خودرو کدی متفاوت و منحصر به فرد دارد. به عبارت بهتر می‌توان کد وین را اثر انگشت هر وسیله نقلیه دانست. اعداد موجود در کد وین نشان می‌دهد که این وسیله ساخت چه شرکتی است، چه مدلیث دارد و نوع بدنه آن چیست. تمامی این موارد نشان دهنده اهمیت پیگیری کارت خودرو است.

 راه‌های پیگیری کارت خودرو

«پیگیری کارت خودرو یکی از مواردی است که در خرید خودرو با آن مواجه می‌شوید؛ کارت خودرو به محل سکونت مالک خودرو ارسال خواهد شد. گاهی ممکن است کارت ماشین به دستتان نرسد در این صورت کارت خودرو برگشتی محسوب می‌شود. برای پیگیری کارت ماشین روش‎های متعددی وجود دارد؛ برای مثال می‌توانید به سایت اداره پست مراجعه و یا از کد دستوری USSD استفاده کنید.»

پیگیری کارت خودرو به روش کد USSD

یکی از روش‌های سریع و راحت است که برای این کار با شماره گیری کد دستوری *10# پیگیری انجام می‌شود. می‌توان از خدمات متعدد ناجا به صورت تلفنی استفاده کرد. یکی از این خدمات پیگیری کارت خودرو است که با انتخاب گزینه “خدمات راهور” می‌توان از وضعیت کارت خودرو آگاه شد.

 پیگیری کارت خودرو از طریق اداره پست

روش سنتی و در دسترس دیگر برای این کار اقدام از طریق اداره پست است. کسانی که دسترسی به تلفن هوشمند و سیستم عامل اندروید ندارند به راحتی و حضور در اداره پست می‌توانند از وضعیت کارت خودرو آگاه شوند . علاوه بر آن از طریق تماس با “بخش ارتباط با مشتریان” اداره پست می‌توان از وضعیت کارت خود اطلاع پیدا کرد. البته پیگیری کارت خودرو فقط محدود به حضور در اداره پست و یا تماس با بخش ارتباط با مشتریان نیست.

می‌توان از سایت اداره پست به آدرس post.ir نیز کمک گرفت. برای این کار کافی است که بعد از ورود به سایت اداره پست، روی گزینه “رهگیری مرسولات سازمانی: کلیک کنید و پیگیری کارت خودرو را انجام دهید.

 زمان مورد نیاز برای صدور کارت خودرو

از هنگام اقدام برای صدور کارت‌ خودرو تا هنگلم دریافت آن زمانی در حدود ۱۰ روز نیاز است. طی این مدت برای پیگیری کارت خودرو می‌توان به سامانه “رهگیری مرسولات سازمانی” در سایت اداره پست مراجعه کرد و با وارد کردن شماره پلاک از روند صدور کارت اطلاع پیدا کرد.

 پیگیری کارت خودرو برگشتی

گاهی اوقات اتفاق می‌افتد که اداره پست در ارسال کارت به مالک خودرو به دلایل متعددی موفق نیست. به طور مثال اگر مالک خودرو در منزل نباشد، کارت به پست برگشت داده می‌شود و تا سه ماه در اداره پست نگهداری می‌شود. در این شرایط مالک خودرو برای پیگیری کارت خودرو باید به صورت حضوری به اداره پست مراجعه کند و کارت را دریافت کند. ممکن است به هر دلیلی حتی بعد از سه ماه نیز نتوانید به کارت ماشین دسترسی پیدا کنید. در این شرایط می‌توان از طریق پیگیری مرسولات سازمانی پست، تماس با واحد ارتباط با مشتریان پست، پیگیری کارت با کمک با کد USSD، پیگیری از طریق ناجا، پیگیری کارت از طریق راهور (مراکز تعویض پلاک)، پیگیری از طریق پیامک و یا شهرک آزمایش اقدام کنید.

تمام راه‌های موجود برای پیگیری کارت خودرو و علل دیرکرد آن

 مدارک مورد نیاز برای پیگیری کارت خودرو

  • سند مالکیت منزل مسکونی و یا اجاره نامه که به نام مالک وسیله نقلیه ثبت شده باشد.
  • معرفی نامه از محل خدمت کارکنان دولت و نیروهای مسلح که آدرس محل سکونت در آن ذکر شده باشد.
  • در صورت سکونت در منزل والدین، سند و یا اجاره نامه که به نام پدر و یا مادر باشد.
  • آخرین قبض گاز، برق و یا آب منزل مسکونی
  • سند مالکیت به نام همسر مالک وسیله نقلیه

در صورتی که هر کدام از مدارک فوق ارائه شود، پیگیری کارت خودرو انجام می‌گیرد.

 علت‌های نیامدن کارت خودرو

به دو دلیل کلی ممکن است کارت خودرو به دست شما نرسد. یکی از این دلایل تاخیر ارسال کارت خودرو است. اگر اطلاعات پیگیری کارت خودرو به طور کامل در سامانه رهگیری مرسولات سازمانی وجود نداشته باشد، کارت خودرو صادر نمی‌شود.

از سوی دیگر بعد از خرید خودرو، سند و کارت آن توسط پست به درب منزل مالک ارسال می‌شود. اما در صورتی که مالک درمنزل نباشد، کارت و سند خودرو برگشت خواهد خورد. همچنین اگر اطلاعات آدرس و محل سکونت به روشنی بیان نشود، ممکن است مسئول پست نتواند آدرس را پیدا کند و کارت برگشت خواهد خورد.

این مطلب یک رپورتاژ تبلیغاتی بوده و محتوای آن توسط تبلیغ‌دهنده تهیه شده است

مطالب پیشنهادی
guest
11 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کبری عظیمی
کبری عظیمی
9 ماه قبل

چرا کارت سوخت نیاهد

احمد
احمد
1 ماه قبل

با سلام چگونه از وضعیت ارسال کارت ماشین از مرکز اطلاع پیدا کنیم

محمدحسین میرزانمدی
محمدحسین میرزانمدی
1 ماه قبل

من ۲ماه بیشترهست که کارتم نیومده ازطریق سایت پیگیری کردم پست میگه همچین مزسوله ای دست پست نرسیده ازپست چی پرسیدم گفت نیومده من بهید کجابرم

مهدی
مهدی
پاسخ به  محمدحسین میرزانمدی
1 ماه قبل

سلام
بزنگ ب تعویض پلاک

امیر
امیر
پاسخ به  محمدحسین میرزانمدی
22 روز قبل

مال منم دوماه نیومده

ارش
ارش
29 روز قبل

الان کارت ماشین من ۳ ماهه نیومده کجا ده روزه میاد ؟ اطلاعات غلط میدید

حجت
حجت
پاسخ به  ارش
9 روز قبل

سه ماهه کارت خودرو برام نیومده …

علی ورمزیاری
علی ورمزیاری
8 روز قبل

سلام ۱۰مهر من پلاک زدم الان ۲۷دیماه است و هنوز کارت خودرو من نیامده…کسی دلیلش رو میدونه؟از سایت پست هم استعلام کردم گفت چنین مرسوله ای تا این لحظه به پست تحویل داده نشده…

امیر
امیر
8 روز قبل

کارت ماشین من ۳ ماهه که نیومده، تو سایت میرم میزنه که از ناجا تحویل پست نشده

ملکان
ملکان
5 روز قبل

باسلام بیش از دوماه تعویض پلاک کردم کارتم نیومده پستم میگه ناجاتحویل نداده راهورم که میگه دست پسته چیکارباید بکنم ؟ هیچکدوم پاسخگو نیستن – اشکال از راهوره که پاسخم نمیده

هادی
هادی
5 روز قبل

70 روزه تعویض پلاک کردم ولی کارت ماشین هنوز نیومده،همش دروغه که ده روزه میاد پست هم پرسیدم میگه صادر نشده