آی پینز

کاربرد و مزایای تابلو فرمان آسانسور

تابلو فرمان آسانسور یک قطعه مهم  و کنترلگر است که برای کنترل حرکت و توقف آسانسور در نزدیکی درب های آسانسور نصب و استفاده می‌شود، تابلو فرمان دارای کاربردها و مزایای بسیاری می‌باشد. تابلو فرمان آسانسور شامل یک صفحه نمای، دکمه‌ها و نشانگرهای مختلف است که به مسافران این امکان را می‌دهد به راحتی و سریع آسانسور را به حرکت درآورند و کنترل کنند که این مورد از مهم ترین کاربرد های بسیار زیاد این قطعه می‌باشد.

مزایا و کاربرد های تابلو فرمان آسانسور

تابلو فرمان آسانسور دارای مزایای پیشرفته ای است که به بهبود عملکرد و افزایش سطح ایمنی آسانسور کمک بسیار زیادی می‌کند. برخی از قابلیت های پیشرفته شامل کنترل سرعت موتور آسانسور ، ساماندهی حجم مسافرین، کنترل دقیق حرکات آسانسور در صورت بروز خطا و هشداردهنده های جبران خطا است که در ادامه مهمترین کاربرد ها و مزایای این قطعه مهم را بررسی میکنیم.

اولین کاربرد تابلو فرمان آسانسور این است که مسافران آسانسور می‌توانند به راحتی طبقات مورد نظر خود را انتخاب کنند و آسانسور را به حرکت در بیاورند. این مزیت راحتی کنترل حرکت آسانسور با استفاده از دکمه ها و نشانگر های تابلو فرمان قابل اجرا می‌باشد.

دومین کاربرد و مزیت تابلو فرمان آسانسور این است که با صفحه نمایش خود، اطلاعاتی در مورد وضعیت فعلی آسانسور ارائه می‌دهد که شامل مواردی همچون طبقه فعلی، حرکت به طبقات بالا و وضعیت درب‌ها می‌باشد.

سومین مزیت و کاربرد تابلو فرمان این است که این قطعه توانایی تشخیص خطا و عیب یابی دارد که موجب می‌شود تعمیرات و نگهداری آسانسور به صورت سریع‌تر و دقیق‌تر صورت می‌گیرد که در نتیجه باعث افزایش امنیت و کیفیت عملکرد آسانسور می‌شود.

چهارمین مزیت این قطعه در این است که با داشتن دکمه اضطراری در هنگام بروز مشکلاتی مانند آتش سوزی و سقوط مسافران می‌تواند از طریق این دکمه سریعا وضعیت آسانسور را تغییر داده و به طبقه امن منتقل شوند.

قابلیت‌های تابلو فرمان‌های مختلف به دلیل برنامه‌ریزی متفاوت، متفاوت است که در ادامه دو نوع متداول از تابلو فرمان های موجود در بازار را بررسی میکنیم.

بررسی انواع تابلو فرمان

تابلو فرمان آسانسور انواع مختلف و متنوعی دارد که انتخاب آن‌ها بستگی به میزان ظرفیت، گنجایش و … آسانسور دارد. هر یک از مدل‌های این تابلو فرمان‌ها بر اساس نوع آسانسور مورد نظر انتخاب می‌شوند. این قطعات در مدل‌های دو‌سرعته و درایو دار تولید و ارائه بازار صنعت آسانسور می‌شوند.

هر یک از این مدل‌های تابلو فرمان مزایا و کاربردی دارند که در فرایند خرید این تجهیزات بسیار مهم است و مورد بررسی قرار می‌گیرند.

تابلو فرمان‌های دو‌سرعته

در بررسی انواع تابلو فرمان آسانسور مدل‌های دو‌سرعته تابلو فرمان یکی از قدیمی‌ترین‌ها به شمار می‌روند. این محصولات پردازش دقیقی دارند و به همین خاطر عملکرد آسانسور موردنظر را بهبود می‌بخشند. در این تابلو فرمان‌ها میزان جریان برق ورودی کنترل خواهد شد، به این دلیل از بروز آسیب در قطعات فنی این تجهیزات پیشگیری می‌شود. طول عمر آسانسورهای امروزی با استفاده از این تجهیزات افزایش می‌یابد. درعین‌حال باید به نگهداری اصولی از این قطعات نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.

درصورتی‌که هرگونه فرسایش و آسیبی در ساختار این تابلو فرمان‌ها به وجود بیاید، باید حتماً برای رفع نقایص موجود اقدام کنید. درصورتی‌که به ایرادات فنی ایجاد شده در بخش تابلو فرمان توجه نداشته باشید، در طولانی‌مدت با خسارات جبران‌ناپذیری از جمله سقوط کابین آسانسور روبه‌رو خواهید شد.

کاربرد و مزایای تابلو فرمان آسانسور

معرفی تابلو فرمان‌های درایور دار

در بررسی انواع تابلو فرمان آسانسور به برتری‌های مدل درایو دار تابلو فرمان پرداخته می‌شود. این سیستم‌های پیشرفته بسیاری از نقایص مدل دو‌سرعته تابلو فرمان را ندارند. ازاین‌رو بیشتر موردتوجه صنعتگران این عرصه قرار گرفته‌اند.  با استفاده از این تابلو فرمان‌ها عملکرد آسانسور شما بسیار نرم خواهد بود و در این زمینه با هیچ مشکلی روبه‌رو نمی‌شوید. با وجود این تابلو فرمان‌ها از بروز ضربه‌های ناگهانی در کابین آسانسور نیز پیشگیری خواهد شد. به‌این‌ترتیب ایمنی افراد در حین سوارشدن به آسانسور درایور دار حفظ می‌شود.

این تابلو فرمان‌ها بیشترین مزایای کیفی را در سیستم فنی آسانسورهای امروزی به وجود می‌آورند. هر یک از این سیستم‌های پیشرفته مزایای قابل‌توجهی دارند. برای بررسی انواع تابلو فرمان آسانسور به معایب این سیستم‌ها نیز پرداخته می‌شود.

گاها قیمت و هزینه خرید تابلو فرمان‌های درایو دار بیشتر از مدل‌های دو‌سرعته است و همین مسئله خرید آن‌ها را برای برخی از آسانسورها تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. برای خرید هر یک از این تابلو فرمان‌ها باید به برند سازنده این محصولات و مرکز ارائه‌دهنده کالا توجه داشته باشید.

عوامل موثر در انتخاب تابلو فرمان آسانسور

در نهایت برای انتخاب و خرید یک تابلو فرمان آسانسور باکیفیت و مناسب باید علاوه بر خرید از مراکز معتبر فروش قطعات آسانسور باید به عوامل موثری همچون نوع آسانسور، ترافیک مسافران، نوع کنترل تابلو فرمان، تعداد طبقات ساختمان، نوع سرویس دهی، نوع درب آسانسور، نوع موتور آسانسور و… دقت و توجه بسیار زیادی کرد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها