کدام اپراتورهای موبایل و اینترنت رسیدگی بیشتری در امور مشترکان خود دارند؟

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از افزایش 10 درصدی رضایت مشترکان از سامانه 195 پاسخگویی به شکایات نسبت به سال گذشته خبر داد. در همین راستا گزارش جدید این وزارتخانه که طی دوره زمانی سه ماهه نخست سال 95 به دست آمده است نشان می‌دهد که چیزی حدود 67 درصد مراجعان به سامانه 195 رضایت داشته‌اند.

طی این بازه زمانی سه ماهه (از فروردین تا خرداد ماه) سامانه 195 به بیش از 208 هزار تماس پاسخ داده است. در همین بین 97 درصد تماس‌ها در همان مراحل آغازین توسط کارشناسان این سامانه راهنمایی شده‌اند و 6 هزار تماس نیز در ارتباط با بخش ثبت و پیگیری الکترونیکی درخواست‌ها به ثبت رسیده است. از این تعداد نیز به بیش از 91 درصد آن‌ها رسیدگی کامل صورت گرفته و پرونده مختومه شده است. 70 درصد تماس‌های حاوی درخواست نیز که دارای راه حل سختی بوده‌اند پس از اتمام کار اعلام رضایت داشته که از این جهت نیز ما شاهد رشد 10 درصدی رضایتمندی مراجعه کنندگان بوده‌ایم.

اپراتورهای ارتباطی

در میان اپراتورهای ارتباطی طی سه ماهه اول سال ۹۵ از حیث میزان رضایت مشترکان از نحوه رسیدگی و پاسخگویی اپراتورها به شکایات و یا درخواست‌های به ثبت رسیده در این سامانه، رایتل با کسب رضایت۷۰ درصدی مشترکان خود در مکان نخست قرار گرفته و پس از آن نیز ایرانسل ۶۱ درصد و مخابرات ایران (ثابت و همراه) ۶۰ درصد رضایت مردم را کسب کرده‌اند. علاوه بر آن در همین دوره زمانی نظر مردم در خصوص پاسخگویی اپراتورها، تعداد درخواستها/ شکایات مختومه با پاسخهای قابل قبول ایرانسل ۹۱ درصد، مخابرات ایران (ثابت و همراه) ۸۹ درصد و رایتل نیز ۷۲ درصد بوده است.

شرکت‌های فناوری اطلاعات

در بین شرکت‌های فناوری اطلاعات، میزان رضایتمندی مشترکان از نحوه رسیدگی و پاسخگویی به شکایات و یا درخواستنا نیز شرکت ارتباطات فن آوا موفق به کسب رضایت 91 درصدی مشترکان خود شده است و پس از آن داده پردازی فن آوا با 89 درصد و آریا رسانه اکسین با 87.5 درصد موفق به جلب رضایت شاکیان خود شده‌اند.

شرکت‌های فعال اینترنتی

در حوزه شرکت‌های فعال اینترنتی از نظر شاخص رسیدگی و نهایی کردن شکایت‌ها شرکت‌های انتقال داده‌های ندا گستر صبا، رهام داتک، آریا رسانه اکسین و پیشگامان توسعه ارتباطات با 100 درصد رسیدگی – شرکت داده پردازی فن آوا با 99.3 درصد و سپس آسیاتک با 99.1 درصد رسیدگی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

لازم به ذکر است که سامانه ۱۹۵، سامانه پاسخگویی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مسئولیت ثبت، پاسخگویی و پایش درخواست، شکایت، پرسش، انتقاد و پیشنهاد در حوزه خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات از جمله تلفن ثابت و همراه، اینترنت و پست و همچنین ثبت و رسیدگی به درخواستهای ارتباطات مردمی از وزیر ارتباطات است.