بازتاب جهانی راه اندازی اینترنت ملی در ایران

سرانجام پس از گذشت 11 سال، روز گذشته رسماً از فاز نخست شبکه اینترنت ملی رونمایی شد. طبق وعده مسئولین این شبکه ملی به کمک مراکز داده محلی و خطوط فیبر نوری با سرعت بالا، سرعتی تا 60 برابر بیشتر از اینترنت فعلی در اختیار کاربران می‌گذارد و این پروژه در سال 2017 و پس از انجام فاز 2 و 3 به سرانجام نهایی می‌رسد. در همین رابطه دولت معتقد است این شبکه «قابل اعتماد، با ثبات و امن» است و وضعیت اقتصادی و استقلال ایران را بهبود می‌بخشد.

اما رونمایی از شبکه ملی اینترنت در ایران بازتاب‌های جهانی نیز داشته است، به عنوان مثال Engadget معتقد است اظهارات دولت ایران درباره اینترنت ملی در سطح عمومی صحیح‌اند چراکه ایران تحت سلطه تحریم‌ها قرار دارد و این تحریم‌ها فعالیت‌های کشور را محدود می‌کنند. اما این سایت معتقد است راه اندازی شبکه ملی اینترنت در جهت حفظ شرایط کنونی است و ایجاد یک شبکه ملی کار کشورهای دیگر نظیر آمریکا را برای ارسال بد افزارها و … دشوار می‌کند و همچنین در اختیار داشتن شبکه ملی اینترنت، نظارت ایران بر روی مطالب انتشار یافته در فضای مجازی را ساده‌تر می‌کند و دیگر نیازی نیست درباره فعالیت کمپانی‌های خارجی که تحت اختیار آن‌ها نیست نگران باشند. به طور کلی دسترسی ایرانیان به دنیای اینترنت با راه اندازی اینترنت ملی از بین نمی‌رود اما هیچ شکی نیست که مسئولان از این پس بهتر می‌توانند بر وضعیت مردم و فعالیت‌های مجازی آنان کنترل داشته باشند.

نظر شما چیست؟ آیا راه اندازی اینترنت ملی منجر به محدودیت استفاده از اینترنت خواهد شد یا باعث رشد اقتصادی و استقلال بیشتر کشور می‌شود؟

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع engadget
مطالب مرتبط
5 دیدگاه
قدیمی‌ترین‌ها
جدیدترین‌ها محبوب‌ترین‌ها
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
سیروس
3 سال قبل

خب این الان خبر خوشیه که تحت نظر حکومت باشن ملت ؟
هیچی دیگه همین مونده اینا امکاناتی رو درست کنن برا خودشون که از طریقش ورود به منزل مردم رو هم مناسب بدونن به بهونه نظارت و امنیت…اینا از ترس تا چندسال آینده توی توالت ها هم دوربین کار میزارن

سامان
3 سال قبل

از نظر من استقلال دیگه بحث این دوره ی زمانی نیست چون که اکثر کشورها و مردم ها خارج از مرزهای محدود کشور و فرهنگشون خواهان تعامل و ارتباط با دیگر ملت ها و فرهنگ ها و امکانات برتر جهانی هستند…یادتون نره اصل خود اینترنت یا تلویزیون یا تلفن و موبایل همه از کشورهای خارجی اومدن و ساخته شدن پس استقلال و محدود کردن مردم به بهونه امنیت حاکمیت چیز درستی نیست.

On one
3 سال قبل

سرعت اینترنت رو زیاد کنن اونوقت کاری که میکنن مثل اینه که تو زندان تحت نظر باشی

امیر
3 سال قبل

سلام
بنظر اینترنت اصلی یا ملی تهدید نیست و بیشتر فرصت است.
اگر نظر مسئولین محدود کردن فعالیت باشه که هر روز جایگزین آن تکنولوژی جدید وارد میشه و این سیر تسلسل ابدی ادامه داره..
یادآوری کنم برای قطع تماس تصویری در شبکه ۳G و پیدا شدن اپلیکیشن های جایگزین ….
اگر کسی که دنبال سواستفاده باشه راهشو پیدا میکنه
کار اصلی فرهگسازی و آموزش صحیح

احمد
3 سال قبل

واقعا کار اشتباهیه
خوب اینجوری من و خیلی از کسایی که برای تحقیق و آموزش به سایت های خارجی سر میزنیم مشکل به وجود میاد
به قول اقا سیروس که اول گفتن همین مونده تو توالت هم دوربین بزارن