آی پینز

10 حقیقت جالب در مورد کریتوس؛ خدای جنگ دنیای بازی

بدون شک «کریتوس» یکی از معروف‌ترین شخصیت‌ها در دنیای بازی‌های ویدیویی است. شخصیت کریتوس و سری بازی‌های خدای جنگ (God of War) به شکل‌گیری صنعت بازی‌های ویدیویی به صورتی که الان می‌بینیم، بسیار کمک کرده‌اند. با اینکه میزان خشونت «خدای جنگ» با بازی‌هایی مانند «نینجا گایدن» (Ninja Gaiden) و «شیطان هم می‌گرید» (Devil May Cry) قابل مقایسه است، اما هیچ‌کدام از قهرمانان این بازی‌ها نفرت و قدرتی که کریتوس دارد را ندارند.

قهرمان «خدای جنگ» مردی بلند قد با سری تراشیده و هیکلی عضلانی است. او به عنوان یک نیمه خدا قادر است جان بسیاری را نجات دهد، اما بیشتر اوقات از این قدرت خود به درستی استفاده نمی‌کند و همین موضوع نیست باعث تشویش و پریشانی روحی او می‌شود. اگر از علاقه‌مندان سری خدای جنگ هستید، در ادامه از شما دعوت می‌کنیم تا با 10 حقیقت جالب در مورد شخصیت اول این سری یعنی کریتوس، با ما همراه باشید.

1- کریتوس یک ضد قهرمان است

10 حقیقت جالب در مورد کریتوس

کریتوس در اعماق وجود خود یک شخصیت ناقص است و فاقد ویژگی‌های قهرمانانه مرسوم می‌باشد. برخی از کارهای بدی که او در طول سال‌ها انجام داده است، مانند گرفتن بال‌های ایکاروس برای استفاده خود، قتل همسر، فرزند و پدرش، و آزاد کردن روح مردگان و خارج کردن آن‌ها از دنیای زیرین، باعث شده‌اند تا این شخصیت بیشتر از اینکه یک قهرمان به مفهوم اصیل خود باشد، به عنوان یک ضد قهرمان شناخته شود. کریتوس ظاهراً هیچ قید و بندی ندارد و همین مسئله باعث شده تا به شخصیتی مشهور و محبوب در دنیای بازی‌های ویدیویی تبدیل شود، اما واقعیت این است که با فاکتورهای جهان واقعی به هیچ عنوان نمی‌توان به او لقب قهرمان داد.

2- کریتوس الهام گرفته از شخصیت اسطوره‌ای کراتوس است

10 حقیقت جالب در مورد کریتوس

درست است که کریتوس یک شخصیت خیالی و متعلق به دنیای بازی‌های ویدیویی است، اما در خلق این شخصیت از یکی از شخصیت‌های آثار ادبی اساطیر یونان باستان الهام گرفته شده است. کراتوس (Cratus) در اساطیر یونان فرزند پالاس و استیکس است. پالاس و استیکس به ترتیب خدای جنگ و الهه عالم اموات هستند و خود کلمه «کراتوس» نیز معنی «قدرت» و «توان» را در خود نهفته دارد. البته، با وجود اینکه در خلق کریتوس از همتای یونان باستان آن الهام گرفته شده، اما تفاوت‌های قابل توجهی بین این دو وجود دارد. در حالی که کراتوس ناظر بر تاج و تخت بهشتی است، کریتوس به نبرد با دیگر خدایان رفته و عطش پایان ناپذیری برای قدرت دارد.

3- کریتوس در طرح‌های اولیه دارای موهایی بلند بود و یک نوزاد به همراه خود داشت!

10 حقیقت جالب در مورد کریتوس

شکل ظاهری کریتوس در طول سری بازی‌های خدای جنگ بارها تغییر کرده است. با اینکه این شخصیت اغلب با سری بی‌مو شناخته می‌شود اما بد نیست بدانید که در طرح‌های اولیه قرار بود کریتوس شخصیتی با موهای بلند باشد و حتی در برخی از طرح‌ها، نوزادی را هم در آغوش داشت. تصویر کریتوس با یک نوزاد ممکن است بسیاری از مردم را به یاد تریلر معروف Death Stranding بیاندازد. با اینکه در آغوش گرفتن نوزاد می‌توانست باعث پررنگ‌تر شدن بعد قهرمانانه شخصیت او کریتوس شود (اتفاقی که کمابیش در نسخه‌های اخیر این سری و با اضافه شدن پسرش به نام آترئوس نیز رخ داده)، اما مطمئناً از خشونت و بی‌رحمی او در نبرد با دشمنان می‌کاست و این شاید برای گیمرهایی که خواهان اکشن دیوانه‌وار در بازی‌ها هستند خوشایند نبود. موهای بلند هم ایده بدی به نظر نمی‌رسید اما در نهایت، طاس بودن و خالکوبی خاص این شخصیت باعث شدند تا برای همیشه به یک کاراکتر ماندگار تبدیل شود.

4- کریتوس بسیار قد بلند است

10 حقیقت جالب در مورد کریتوس

کریتوس از لحاظ جثه مثل یک غول به نظر می‌رسد و 2.4 متر قد دارد. پسر او که به اندازه کافی بزرگ شده و در نبردهای مرگبار به همراهش می‌جنگد، قدش تنها به اندازه پاهای کریتوس است! به گفته یکی از توسعه دهندگان استودیوی سانتا مونیکا، کریتوس در کتاب‌های کمیک حدود 2.3 متر قد و در بازی حدود 1.8 متر قد دارد. صرف نظر از اینکه کدام تخمین صحیح‌تر است، حقیقت این است که کریتوس واقعاً قد بلندی دارد.

5- صداپیشه کریتوس تا به حال چندین بار تغییر کرده است

10 حقیقت جالب در مورد کریتوس

همان‌طور که گفتیم، شخصیت کریتوس در طول سال‌ها دچار تغییراتی شده است. او در شماره‌های نخست بازی، به عنوان یک نیمه خدای جوان و ساده لوح اشتباهات احمقانه‌ای را مرتکب شد. در این بازی‌ها، کریتوس فردی خودخواه نشان داده شده که به نظر می‌رسد از همه خدایان متنفر است. اما در جدیدترین نسخه از خدای جنگ که در سال 2018 عرضه شد، کریتوس معقول‌تر شده و مسئولیت بزرگ کردن پسرش را بر عهده گرفته است. این تعهد چیزی نیست که او در سه‌گانه اول و همچنین نسخه‌های فرعی ابتدایی «خدای جنگ» از خود نشان می‌داد.

اما یکی دیگر از تغییرات شخصیت کریتوس به صداپیشه آن مربوط می‌شود. «ترنس سی کارسون» صداپیشگی کریتوس را در تمام بازی‌های  قدیمی این سری تا خدای جنگ 3 بر عهده داشت، سپس در آخرین قسمت که سال 2018 عرضه شد، جای خود را به «کریستوفر جاج» داد. همچنین، در God of War: Ascension، آنتونی دل ریو صداپیشگی کریتوس جوان را بر عهده داشت.

6- کریتوس پسر زئوس است

10 حقیقت جالب در مورد کریتوس

از اولین باری که زئوس را ملاقات کردیم، می‌دانستیم که کریتوس و زئوس ناگفته‌های زیادی دارند. زئوس هیچگاه کنترل کاملی بر پسرش نداشت. او در اولین شماره از بازی خدای جنگ، کریتوس را فریب داد تا تمام قدرت خود را در شمشیر Blade of Olympus وارد کند. اما در نهایت این خود کریتوس بود که Blade of Olympus را به دست آورد و با آن به زئوس حمله کرد. در واقع، اگر آتنا جان خود را فدا نمی‌کرد، کریتوس در این لحظه می‌توانست زئوس را شکست دهد. زئوس که از مرگ دخترش پشیمان به نظر می‌رسید، فرصتی را برای فرار کریتوس داد. در مجموع، در سری بازی‌های «خدای جنگ» همیشه پای زئوس هم در میان است!

7- کریتوس حتی در سریال سیمپسون‌ها هم حضور یافته است!

10 حقیقت جالب در مورد کریتوس

کریتوس در یکی از بازی‌های ساخته شده بر اساس سریال کارتونی سیمپسون‌ها با عنوان «The Simpsons Game» ظاهر شده که عکس آن را مشاهده می‌کنید. همان‌طور که در تصویر هم مشخص است، نام بازی در بیلبورد “God of Wharf” ذکر شده و اشاره مستقیمی به خدای جنگ دارد.

کریتوس علاوه بر حضور در بازی سیمپسون‌ها، در یک قسمت از سریال سیمپسون‌ها نیز حضور داشت. در قسمتی از این مجموعه تلویزیونی، به یک بازی با نام “Guts Of War II: Entrails of Intestinox” اشاره می‌شود که بارت موفق می‌شود آن را سریع‌تر از آنچه که توسعه‌دهندگان انتظار داشتند در نمایشگاه E4 (اشاره به نمایشگاه سالانه E3) به پایان برساند. نام این قسمت از مجموعه سیمپسون‌ها «The Food Wife» است.

8- کریتوس در فیلم God Of War هم بازی خواهد کرد!

10 حقیقت جالب در مورد کریتوس

به گزارش movieweb.com، «استیون اس. د نایت کارگردان فیلم «حاشیه اقیانوس آرام: طغیان» قصد دارد فیلم «خدای جنگ» را با درجه سنی R بسازد و با سونی نیز ملاقات‌هایی درباره آن داشته است. این کارگردان، دیو باوتیستا را برای نقش کریتوس در نظر دارد اما صحبت از  بازیگران دیگری مانند دواین جانسون (راک) و جیسون موموآ هم به میان آمده است. البته، هنوز هیچ چیز به طور دقیق مشخص نیست و حتی گفته شده که آمازون هم قصد ساخت یک سریال بر اساس این سری بازی‌های محبوب را دارد. فعلاً باید منتظر ماند و دید کریتوس چه زمانی به دنیای سینما نیز وارد می‌شود.

9- همسر کریتوس یک غول بود

10 حقیقت جالب در مورد کریتوس

با اینکه اطلاعات زیادی از همسر کریتوس در دست نیست، اما بارها نام او را در سرتاسر بازی God of War سال 2018 می‌شنویم. در واقع، سوژه اصلی داستان خدای جنگ درباره سفر کریتوس و آترئوس برای پراکندن خاکستر همسر کریتوس از بلندترین قله در 9 قلمرو است. ما می‌دانیم که نام اصلی او Laufey the Just و نام مستعارش Faye بوده و در وقع یک غول یخی یا همان Frost Giant بوده است (البته، نژاد او غول بوده و از لحاظ جثه به اندازه کریتوس بوده است). بخش عمده ای از اطلاعاتی که در مورد همسر کریتوس وجود دارد، از طریق ترجمه هیروگلیف‌ها در اواخر بازی سال 2018 به دست آمده و انتظار می‌رود در دنباله آن که به زودی روانه بازار خواهد شد، جزئیات بیشتری به دست بیاید.

10- کریتوس جایزه خفن‌ترین کاراکتر بازی را کسب کرده است!

10 حقیقت جالب در مورد کریتوس

جوایز بازی‌های ویدیویی اسپایک 2010 در مرکز همایش‌های لس آنجلس برگزار شد. این رویداد به میزبانی نیل پاتریک هریس برگزار شد و یکی از جوایزی که بسیار مورد توجه قرار گرفت، «خفن‌ترین کاراکتر بازی» بود که به کریتوس تعلق گرفت. بدون شک، در اهدای این جایزه به کریتوس هیچ کس اعتراضی نداشت و هیچ شخصیتی در دنیای بازی‌های ویدیویی وجود ندارد که برای دریافت آن شایسته‌تر از کریتوس باشد.

منبع gamerant
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهراد
مهراد
5 ماه قبل

خیلی عالی بود من از chat gpt هم پرسیدم این رو نداد عالی بود

آخرین ویرایش 5 ماه قبل توسط مهراد