10 فناوری و وسیله‌ای که 20 سال بعد دیگر خبری از آن‌ها نخواهد بود!

امروزه فناوری‌ و دستگاه‌ها با چنان سرعتی تغییر و تحول پیدا می‌کنند که حتی وقتی به سراغ خرید جدیدترین گوشی یا لپ تاپ می‌رویم می‌فهمیم که این دستگاه نسبت به فناوری روز دنیا قدیمی به حساب می‌آید‌. اما از هم اکنون تا 20 سال آینده، برخی از فناوری‌ها – فناوری‌هایی که شاید اصلا فکرش را هم نکنید– دیگر نه عرضه خواهند شد و نه وجود خواهند داشت، بلکه جای خود را به فناوری جدیدی می‌دهند. در این مقاله به ده فناوری و ابزار امروزی که ظرف 20 سال آینده دیگر وجود نخواهند داشت، اشاره می‌کنیم. با دیجی رو همراه باشید.

10. آینه عقب ماشینفناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

با پیشرفت سریع و حیرت‌آور فناوری احتمال دارد که شرکت‌ها به جای استفاده از آینه های قدیمی به استفاده از دوربین‌هایی پیشرفته روی بیاورند؛ دوربین‌هایی که نه تنها برای رانندگان بلکه برای وسایل نقلیه بدون راننده هم می‌توانند استاندارد و مناسب باشند. این وسایل نقلیه‌ دست کم در کشورهای پیشرفته دنیا از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. دوربین‌ها در آینده بسیار ارزان‌تر می‌شوند و این امر باعث می‌شود تا شرکت ها به جایگزینی آینه‌‌های بغل با دوربین نیز فکر کنند.

9. دکل‌های مخابراتیفناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

در حالی که شاهد استقبال مردم دنیا از فناوری‌های روز هستیم،‌ تمایل مردم به استفاده از فناوری فیزیکی روز به روز کمتر می‌شود. در آینده، می‌توان کارهای بیشتری را در یک فضای کوچک‌تر انجام داد. در آینده ممکن است دکل‌های مخابراتی کوچک و کوچک‌تر شوند. ظرف 20 سال آینده، فناوری آنقدر پیشرفت خواهد کرد که دیگر به نصب دکل‌‌های مخابراتی نیازی نخواهد بود. برخی گوشی‌‌های هوشمند می‌توانند در فاصله حدود 500 متر (1640 فوت) دورتر از دکل‌های مخابراتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. کوالکام اولین شرکتی بود که به این موضوع پی برد و در نتیجه‌ی آن تلاش می‌کند تا این فناوری را محقق ساخته و گسترش دهد. آن‌ها با همکاری فیسبوک و یاهو می‌خواهند اپلیکیشن‌هایی کاربردی بسازند. با تکامل این فناوری، دیگر به دکل‌های مخابراتی نیازی نخواهد بود. با توجه به اینکه دکل‌های مخابراتی جلوه بدی به شهرها می‌دهند، حذف این فناوری و جایگزین کردن برنامه و اپلیکیشن جدید برای پوشش آنتن دهی بهترین گزینه ممکن خواهد بود.

8. کنترل از راه دورفناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

در آینده نزدیک دیگر نیازی نخواهد بود برای پیدا کردن کنترل از راه دور تلویزیون که زیر کوسن‌های مبل پنهان شده ساعت‌ها وقت تلف کنید. در حال حاضر، میلیون‌ها دستگاه به وای فای وصل می‌شوند و به راحتی می‌توان فناوری را از طریق رایانه، تبلت، گوشی‌های هوشمند و ساعت هوشمند کنترل کرد. فناوری‌هایی مانند گوگل هوم و آمازون الکسا فقط با دستورات صوتی شما، چراغ یا دستگاه‌های موجود در خانه شما را کنترل کنند. این اتفاق در حال حاضر رخ داده است. حال، تصور کنید ظرف 20 سال آینده این فناوری چقدر پیشرفت خواهد کرد؟ حتی دیگر به استفاده از کنترل از راه دور برای کنترل دمای هوای خانه نیازی نخواهید داشت. در آینده اگر بخواهید هوای خانه را گرم‌تر یا سردتر کنید می‌توانید از دستیار خانگی خود بخواهید این کار را برایتان انجام دهد!

7. کارت اعتباریفناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

هنگامی که برای اولین بار کارت اعتباری اختراع شد از آن برای پرداخت سریع و کارآمد هزینه غذا و سفر و سرگرمی استفاده شد. داینرز کلاب اولین کارت اعتباری را در سال 1950 معرفی کرد. ظرف یک سال بیش از 20000 نفر صاحب این کارت اعتباری شدند. اما این موضوع به تقریباً 70 سال پیش باز می‌گردد و اکنون این فناوری با یک چشم بر هم زدن تغییر می‌کند. شرکت‌هایی مانند استارباکس و مک دونالد در حال حاضر با یک تپ زدن روی صفحه گوشی، دریافت هزینه را انجام می‌دهند. برخی از این شرکت‌ها برنامه‌های خاص خود را دارند و برخی دیگر از گزینه پرداخت در گوشی‌های هوشمند جدید استفاده می‌کنند. در آینده‌ای نه چندان دور، با یک اسکن اثر انگشت می‌توانیم هزینه‌های خود را به راحتی بپردازیم و نیازی به کارت اعتباری نخواهیم داشت.

6. کلیدهای فلزیفناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

در حال حاضر، فناوری جایگزین کلیدهای فلزی وجود دارد اما مدتی طول می‌کشد تا کلیدهای فیزیکی به طور کامل جای خود را به فناوری‌های جدید بدهند. اتومبیل‌های جدید برای روشن شدن به یک دکمه متکی هستند که با ریموت کار می‌کند. تصور کنید که با فشار دادن یک دکمه در گوشی بتوانید درب ساختمان منزل یا شرکت خود را باز کنید. در حال حاضر می‌توانید قفل بسیاری از وسایل هوشمند را با دستورهای صوتی، اسکن‌ اثر انگشت یا شبکیه چشم یا حتی یک جسچر خاص باز کنید. چه باور کنید چه نه، در آینده می‌توانید یک تراشه کوچک را همراه داشته باشید و هنگام نزدیک شدن به ساختمان یا ماشین، درب خانه، ماشین و وسایل شما خود به خود باز ‌شوند.

5. رسانه فیزیکیفناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

درست مثل نوار کاست صوتی که در اواخر دهه 1980 جای خود را به سی دی داد در اوایل دهه 2000 نیز دوره استفاده از VHS با معرفی دی وی دی پایان یافت. با این حال، در آینده این احتمال وجود دارد که عصر رسانه‌های فیزیکی نیز به پایان برسد. سرویس‌های پخشی مانند نتفلیکس و یوتیوب و سرویس‌های ویژه دیگر، نیاز به خرید دیسک بلو-ری (Blue-ray) که جایگزین دی وی دی شد را کاهش داده‌اند. حتی روزی خواهد رسید که کتاب‌ها نیز فقط به فرمت‌های الکترونیکی و دیجیتالی محدود شوند.

4. شارژ سیمی موبایلفناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

در آینده دیگر نیازی نیست که هنگام بیرون آمدن از منزل، نگران تمام شدن شارژ گوشی خود باشید. دیگر تماسی را از دست نمی‌دهید و به دلیل نداشتن شارژ، ارتباط شما با مخاطب قطع نمی‌شود و به راحتی و بدون نیاز به وصل کردن گوشی به پریز برق می‌توانید گوشی خود را شارژ کنید. این روزها، گوشی‌های هوشمند جدید با شارژهای بی‌سیم عرضه شده و می‌توان حدس زد که ظرف چند سال آتی، شارژرهای سیمی گوشی همراه به طور کل از دور خارج ‌شوند. برخی شرکت‌ها در حال حاضر دستگاه‌هایی تولید می‌کنند که از امواج رادیویی و وای فای برای شارژ گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند.

3. دستگاه خودپرداز و کیف پولفناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

به نظر می‌رسد که نحوه پرداخت هزینه‌ها هر چند سال یکبار تغییر می‌کند اما نمی‌توان کتمان کرد که پول نقد هنوز هم یکی از محبوبترین روش‌های پرداخت هزینه است. اما با ظهور کارت اعتباری و بانکداری آنلاین، مدت زیادی طول نخواهد کشید که دولت‌ها دیگر بودجه خود را برای چاپ اسکناس صرف نکنند و در عوض به ارز دیجیتال روی بیاورند. بد نیست بدانید که در حال حاضر، تنها 9 درصد از جمعیت جهان از پول نقد و اسکناس برای پرداخت هزینه‌ کالاها و خدمات استفاده می‌کنند. هنگامی که استفاده از پول نقد و کارت‌ها منسوخ شود، خود به خود وسایلی مانند کیف پول و دستگاه‌های خودپرداز نیز حذف خواهند شد.

2. سرنگفناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

خوشبختانه، دوره تزریق سرنگ به زودی به پایان خواهد رسید. محققان MIT اعلام کردند که در حال حاضر روی دو پروژه جدید برای پایان دادن به عصر تزریق سرنگ کار می‌کنند. یکی از آن‌ها نوعی فناوری است که می‌تواند ماده را سریع‌تر از سرعت صوت و از طریق فناوری موسوم به jet-injection به زیر پوست تزریق کند و در این دستگاه از سوزن استفاده نمی‌شود بلکه با فشار تزریق انجام می‌شود و بدون درد است. پروژه دوم به این صورت است که بیمار کپسولی که یک سوزن درون آن قرار دارد را می‌بلعد. این سوزن ریز وارد معده شده و عمل تزریق را انجام می‌دهد و بعدا توسط دستگاه گوارش از بین می‌روند.

1. سینمافناوری هایی که ظرف 20 سال آینده حذف خواهند شد

بارها گفته شده که دوران رفتن به سینما و تماشای فیلم‌های سینمایی روی پرده نقره‌ای کم کم رو به افول است. در واقع، استارت حذف سینماها از زمان اختراع تلویزیون زده شده و این وسیله دیجیتال امکان تماشای فیلم‌ها را در اتاق نشیمن خانه برای افراد فراهم کرده است. اگرچه مردم هنوز از تماشای فیلم در سینما لذت می‌برند اما فناوری تولید لوازم خانگی پخش فیلم روز به روز پیشرفته‌تر می‌شود و روزی خواهد رسید که مردم دیگر دلیلی برای رفتن به سینما نخواهند داشت. در حال حاضر، شما می‌توانید تلویزیون‌های سه بعدی بخرید. در دراز مدت، به دلیل کاهش قیمت این نوع تلویزیون‌ها یسیاری از رفتن به سینما صرف نظر کرده و ترجیح می‌دهند در خانه خود به تماشای فیلم بپردازند. اکنون که واقعیت مجازی در حال رشد است چه کسی می‌داند دنیای فناوری ما را به کدام سو می‌برد؟

منبع listverse
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها