فلای تودی

10 باور غلط درباره گوشی تلفن همراه که باید بدانید

بسیاری از ما در مورد گوشی‌های تلفن همراه چیز زیادی نمی‌دانیم. در نتیجه، هرگونه اطلاعاتی که می‌شنویم یا می‌خوانیم و به نظرمان منطقی می‌آید را باور کرده و بدون اینکه صحت آن را بررسی کنیم این اطلاعات را درست می‌پنداریم. اما بسیاری از چیزهایی که درباره‌ی این وسیله پرکاربرد می‌شنویم غلط هستند. در ادامه با ما در دیجی رو همراه باشید تا به تعدادی از افسانه‌ها و شایعات مهم درباره گوشی تلفن همراه اشاره کنیم.

1. گوشی‌ تلفن همراه باعث آتش‌سوزی در پمپ بنزین می‌شود10 باور غلط درباره‌ی گوشی همراه

تاکنون هیچ مورد مستندی از آتش گرفتن پمپ بنزین به وسیله گوشی تلفن همراه ثبت نشده است. در یک برنامه تلویزیونی MythBuster Discovery گفته شد که تلاش شده تا از گوشی همراه برای آتش زدن پمپ بنزین استفاده شود، اما این کار به شکست انجامیده است. در واقع، ایجاد الکتریسیته ساکن است که باعث بروز آتش سوزی در پمپ بنزین‌ها می‌شود نه گوشی همراه شما. ورود و خروج شما از خودرو می تواند یک بار الکتریکی ساکن و خطرناک ایجاد کند. بنابراین اگرچه گوشی شما عامل چنین اتفاقی نیست، اما بهتر است آن را داخل ماشین بگذارید تا حواستان به محیط اطراف باشد.

 2. شارژ شبانه گوشی به باتری گوشی شما آسیب می رساند

گوشی‌های هوشمند به این دلیل هوشمند نامیده می‌شوند که وقتی شارژ گوشی به صد رسید با اعلانی آن را نمایش داده و دست از شارژ گوشی می‌کشند. هنگامی که شارژ باتری به 100 درصد رسید فرایند شارژ شدن باتری گوشی متوقف خواهد شد. همچنین، اگر گوشی خود را تمام شب در شارژ بگذارید و شارژ گوشی 1 درصد کم شود دستگاه دوباره شروع به شارژ کردن باتری می‌کند. و با گذشت زمان‌، این اتفاق روی طول عمر باتری شما کمی اثر می‌گذارد. با این وجود، اگر تمام شب گوشی خود را در شارژ نگه دارید اگرچه بعد از شارژ کامل گوشی شارژ نمی شود، اما برق هنوز مصرف می‌شود. در نتیجه، بهتر است برای مصرف برق کمتر هنگام خواب گوشی خود را از شارژ بیرون بیاورید.

3. با گوشی خود می‌توانید یک تخم مرغ را بپزید10 باور غلط درباره‌ی گوشی همراه

این باور در اوایل دهه 2000 رایج شد. افرادی با آزمایش‌های دروغین سعی کردند این باور را به مردم القا کنند که با استفاده از امواج گوشی می‌توان یک تخم‌مرغ را پخت. آن‌ها مدعی بودند که وقتی گوشی همراه شما می‌تواند یک تخم‌مرغ را بپزد بنابراین مغز شما را هم سرخ می‌كند! اما واقعیت این است که گوشی‌های تلفن همراه نمی‌توانند تخم‌مرغ بپزند یا برای شما پاپ کورن تهیه کنند چرا که گوشی‌های همراه مقدار انرژی لازم برای پختن تخم‌مرغ را ندارند. حتی اگر تمام انرژی گوشی به امواجی ریز تبدیل شود و تمام این امواج مستقیماً به سمت تخم مرغ ساطع شود دمای تخم مرغ حتی به دمای بدن یک انسان هم نمی‌رسد چه رسد به اینکه پخته شود.

4. گوشی همراه، کارت اعتباری را از کار می‌اندازد

گوشی‌های تلفن همراه میدان مغناطیسی کوچکی دارند و به همین خاطر برخی افراد به اشتباه تصور می‌کنند که این میدان مغناطیسی می‌تواند روی میلیون‌ها ذره مغناطیسی نوار کارت اعتباری اثر بگذارد. اما آهنرباهای ریز گوشی‌های هوشمند جدید آنقدر ضعیف هستند که نمی‌توانند به کارت شما آسیب بزنند. یک آهنربای ساده یخچال فریزر صدمه بیشتری به کارت عابربانک شما می‌زند تا گوشی تلفن همراه.

5. تا تمام شدن کامل شارژ گوشی صبر کنید، بعد آن را شارژ کنید10 باور غلط درباره‌ی گوشی همراه

اگر از آن دسته افرادی هستید که همیشه صبر می‌کنید تا شارژ گوشی کاملا تخلیه شود و بعد آن را به شارژر وصل کنید باید بگوییم که با این کار نه تنها هیچ کار مفیدی برای باتری انجام نمی دهید بلکه  وقتی این کار را به طور مرتب انجام دهید باتری گوشی آسیب می‌بیند و عمر آن کاهش می‌یابد. اگر گوشی شما با باتری لیتیوم یون کار می‌کند و اثر حافظه ندارد به این معنی است که نباید صبر کنید تا شارژ گوشی به صفر برسد. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که هر وقت فرصت کردید یا شارژ گوشی به 20 درصد رسید آن را به شارژر وصل کنید.

اثر حافظه یا اثر باتری به پدیده‌ای گفته می‌شود که در باتری‌های قابل شارژ نیکل کادمیم و نیکل هیدرید فلز رخ داده و باعث می‌شود که این باتری‌ها شارژ را کمتر در خود نگه دارند. اثر باتری بدین گونه رخ می‌دهد که وقتی باتری‌های نیکل کادمیم را که کاملاً خالی نشده است، شارژ کنید یا وقتی که باتری کاملاً پر نشده، آن را از شارژر جدا کنید، به تدریج این باتری‌ها ظرفیت حداکثری خود را از دست می‌دهند.

6. نور کم صفحه نمایش برای چشم شما بهتر است

واقعیت این است که نور کم و نور زیاد صفحه نمایش گوشی به خودی خود به چشم شما آسیب نمی‌رساند. اما وقتی نور صفحه گوشی بیش از حد کم باشد، باعث می شود هنگام نگاه کردن به آن، چشمان خود را تنگ کنید و شاید حتی سردرد بگیرید. پس نور نمایشگر را در حدی تنظیم کنید که بدون زحمت و به راحتی قادر به دیدن محتوا باشید.

7. بستن برنامه‌های پس‌زمینه باعث عملکرد سریع‌تر گوشی می‌شود10 باور غلط درباره‌ی گوشی همراه

بیشتر افراد برنامه‌هایی که در پس زمینه باز هستند را با برنامه‌هایی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند اشتباه می‌گیرند. وقتی یک برنامه در پس زمینه باز است در حال اجرا نیست بلکه فقط در وضعیتی قرار دارد که باز کردن مجدد آن را بسیار ساده و سریع‌تر می‌کند. برنامه‌هایی که در پس زمینه باز هستند از منابع زیادی استفاده نمی‌کنند. بنابراین بستن همه برنامه‌های پس زمینه به گوشی شما کمک نمی‌کند. اما بستن برنامه‌هایی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند به بهبود عملکرد گوشی کمک کند.

8. از گوشی خود حین شارژ شدن استفاده نکنید

با وجود برخی از اطلاعات بسیار گسترده و پذیرفته شده، اگر از گوشی خود حین شارژ شدن استفاده کنید نه منفجر می‌شود و نه باتری آن آسیب می‌بیند. استفاده از گوشی هنگام شارژ شدن مشکلی به وجود نمی‌آورد مگر اینکه از یک شارژر بدل و بی‌کیفیت استفاده کنید. در غیر این صورت، تنها فرق آن با زمانی که از گوشی خود هنگام شارژ استفاده نمی‌کنید این است که گوشی شما دیرتر شارژ می‌شود.

9. یک آهنربا می‌تواند داده‌های گوشی را پاک کند10 باور غلط درباره‌ی گوشی همراه

یک آهنربا تنها در صورتی می‌تواند داده‌های گوشی را پاک کند که یکی از قویترین آهن رباهای ساخته دست بشر باشد نه آهنربایی که به یخچال منزل چسبیده است. در واقع، گوشی‌های همراه از آهنربا برای اهداف ناوبری و جهت‌یابی استفاده می‌کنند. امروزه، گوشی‌ها داده‌های خود را روی درایوهای حالت جامد یا فلش ذخیره می‌کنند. این قطعات ذخیره‌سازی با تغییر موقعیت ترانزیستورهای گیت شناور از سیگنال‌های الکتریکی برای ذخیره داده‌ها استفاده می‌کنند. این ترانزیستورها الکتریکی بوده و مغناطیسی نیستند و یک آهنربای خارجی به آن‌ها هیچ آسیبی نمی‌رساند.

10. استفاده از حالت ناشناس یا مرور خصوصی از داده‌ها و گوشی شما محافظت می‌کند

حالت ناشناس یا مرور خصوصی مرورگرها، یک صفحه مرور خصوصی ایجاد می‌کند که هیچ‌یک از داده‌های شما را در گوشی ذخیره نمی‌کند. هرچند سابقه جستجو از دستگاه شما حذف شده اما ISP شما هنوز سابقه مرور شما را دارد؛ بنابراین فعالیت شما هنوز هم قابلیت رهگیری و ردیابی دارد. همچنین این ویژگی‌ها‌ از دستگاه شما در برابر بدافزار محافظت نمی‌کنند بنابراین بهتر است یک نرم‌افزار آنتی ویروس را به گوشی خود اضافه کنید تا از خطر حمله هکرها و نرم افزارهای مخرب در امان بمانید.

منبع maketecheasier
مطالب پیشنهادی
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی
علی
11 ماه قبل

خیلی خر بوده نویسندش
این ها رو از کجا آورده