انتشار 100 هزار تصویر برهنه جعلی از زنان و دختران در تلگرام!

اگر علاقه‌مند به فناوری‌های روز دنیا بوده و پیگیر اخبار این حوزه باشید حتماً نام دیپ‌فیک (Deepfake) به گوشتان خورده است. این فناوری که اخیراً سر و صدای زیادی به پا کرده، به کمک هوش مصنوعی قادر است تصویر چهره یک فرد را با تصاویر یا ویدیوهای دیگر طوری ادغام کند که فرد را در موقعیتی خاص یا در حال انجام حرکاتی خاص نشان دهد، در حالی که او هرگز در آن موقعیت قرار نداشته است. همین چند جمله کافی است تا حدس بزنیم چه اقدامات خلافکارانه و مجرمانه‌ای به واسطه این فناوری قابل انجام هستند. یکی از این نوع اقدامات هم که مطلب امروز ما به آن ارتباط دارد، جعل و انتشار تصاویر برهنه زنان در فضای مجازی است! در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

موضوع از این قرار است که ظاهراً یک ربات مخفی در تلگرام شروع به فعالیت کرده که قادر است به کمک هوش مصنوعی و فناوری دیپ‌فیک، تصاویر پوشیده و معمولی زنان و دختران را به تصاویر برهنه تبدیل کرده و لباس آن‌ها را حذف کند! بر اساس گزارش محققان، این ربات تاکنون 100 هزار نصویر برهنه جعلی از زنان و دختران را در تلگرام منتشر کرده است. با اینکه جعل تصاویر زنان و دختران عمدتاً مشهور در تصاویر مستهجن پیش از این هم سابقه داشته، اما این اولین بار است که این حجم از تصاویر کاربران زن عادی جعل و منتشر می‌شود.

ربات ساخت تصاویر برهنه جعلی زنان

با اینکه سازندگان ربات تلگرامی مذکور ادعا کرده‌اند که این کار را تنها برای سرگرمی انجام می‌دهند و مسئولیت انتشار تصاویر ساخته شده توسط ربات بر عهده کاربران استفاده کننده از آن است،‌ اما نمی‌توان از فراهم کردن زمینه تخلف توسط این افراد چشم‌پوشی کرده و آن را نادیده گرفت.

البته نکته‌ای که در این بین وجود دارد این است که خوشبختانه اغلب تصاویر ایجاد شده توسط این ربات غیرطبیعی بوده و قابل تشخیص هستند اما به هر حال وقوع چنین جرایمی می‌تواند یک زنگ خطر برای عدم نظارت و کنترل کافی بر فناوری‌های نوین کامپیوتری باشد. سرعت پیشرفت فناوری در سال‌های اخیر بسیار بالا بوده و قانون‌گذاران و ناظران تاحدود زیادی از قافله جامانده‌اند و همین می‌تواند زمینه را برای ارتکاب جرم در فضای مجازی فراهم کند.

در هر صورت، پیشنهادی که متخصصان حوزه امنیت سایبری دارند این است که تا حد امکان تصاویر خود را در فضاهای عمومی اینترنت منتشر نکنیم و آن‌ها را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهیم.

منبع theverge
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها