آی پینز

کشتی غرق شده HMS Terror پس از 168 سال، در زیر دریای قطب شمال پیدا شد!

در سال 1845، سر جان فرانکلین با دو کشتی برای کشف ناشناخته‌های شمال به قطب شمال سفر کرد اما نتیجه سفر چیزی جز ناپدید شدن آن‌ها نبود. اکنون به گزارش گواردین، 168 سال پس از ناپدید شدن این کشتی‌ها، کشتی HMS Terror در زیر دریا کشف شده است.(قابل ذکر است که کشتی دیگر یعنی HMS Erebus نیز در سال 2014 کشف شده بود.)

فرانکلین به این جهت به سمت شمال سفر می‌کند تا مناطق ناشناخته راه شمالی قطب شمال را کشف کند، این منطقه یک مسیر دریایی بوده که اقیانوس اطلس و آرام را به هم متصل می‌کرده و به این وسیله با کوتاه کردن مسیر، باعث صرفه جویی در زمان بازرگانان بریتانیایی می‌شده است. برای مدت طولانی تاریخ نگاران تصور می‌کردند کشتی‌های فرانکلین در سال 1846 در یخ گیر کرده و خدمه آن با پای پیاده به سمت خشکی حرکت کرده‌اند.

اما در سال 2014 کشتی HMS Erebus در ویلموت و خلیج کرمپتون کشف شد و اوایل این ماه نیز محققان بنیاد تحقیقاتی قطب شمال، کشتی دوم یعنی HMS Terror را در خلیج جزیره کینگ ویلیام پیدا کردند. این دو کشتی تقریباً با فاصله 60 مایلی نسبت به آن موقعیتی که تاریخ نگاران تصور می‌کردند کشتی‌ها در آنجا در یخ گیر کرده‌اند، پیدا شده‌اند.

620کشتی HMS Terror در ارتفاع 24 متری زیر دریا یافته شده است و طبق گفته گواردین «با وجود اینکه سه دکل آن شکسته اما هنوز حالت ایستاده دارد و تقریباً تمام دریچه‌های کشتی بسته شده‌اند و همه چیز انباشته شده است.» همچنین پانل‌های شیشه‌ای کشتی هنوز آسیب ندیده و سالم باقی مانده‌اند.

کشف این کشتی در موقعیت فعلی و توجه به وضعیت ظاهری آن، برخی روایات درباره ناپدید شدن اعضای داخلی کشتی را دچار تغییر می‌کند. Jim Balsillie که به محققان در یافتن این کشتی کمک کرده است در این رابطه به گواردین گفت:«تقریباً قطعی است که کشتی HMS Terror توسط اعضای باقی مانده به زیر کشیده شده است و سپس آن‌ها سوار کشتی دیگر یعنی HMS Erebus شده‌اند و به سمت جنوب حرکت کرده‌اند تا در نهایت با سرنوشت تراژدیک خود در آن جا رو به رو شوند.»

منبع the verge
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها