17 ویژگی جدید آی او اس 11 که تا به حال از وجودشان بی خبر بودید

طی مراسم هفته گذشته اپل که شاهد معرفی آیفون‌های سال 2017 در آن بودیم، جدیدترین نسخه سیستم‌عامل iOS نیز با نام آی او اس 11 معرفی شد. یک هفته پس‌ازآن مراسم به‌روزرسانی iOS 11 برای دستگاه‌هایی که از این سیستم نسخه پشتیبانی می‌کنند ارائه شد و ما نیز فرصت کافی برای تست ویژگی‌ها و امکانات جدید این سیستم‌عامل داشتیم.

امروز در دیجی رو قصد داریم مهم‌ترین قابلیت‌های جدید آی او اس 11 که کمتر راجع به آن‌ها شنیده‌اید را با شما در میان بگذاریم. با ما همراه باشید.

بالعکس کردن رنگ هوشمند

پیش‌ازاین در نسخه‌های پیشین ios نیز امکان invert colors وجود داشت اما مشکلی که در نسخه قبلی شاهد بودیم تغییر رنگ تمام محتوای نمایش داده‌شده در نمایشگر بود. در نسخه جدید ویژگی هوشمند تغییر رنگ، محتوایی همچون تصاویر و آیکون‌ها را تغییر رنگ نمی‌دهد و می‌توان آن را نوعی حالت تیره برای ios دانست.

امکان اشتراک رمز عبور شبکه وای فای با دستگاه‌های نزدیک

شاید این ویژگی جدید در دستگاه‌های اپل شروعی باشد تا دیگر رمز های عبور طولانی شبکه‌های وای فای را بازگو و یا حتی تایپ نکنید. در حال حاضر می‌توانید با نزدیک کردن دستگاهی که به شبکه متصل نیست به دستگاهی که در حال حاضر به شبکه متصل است و با تأیید آن دستگاه رمز شبکه را دریافت کنید.

بر روی اسکرین شات‌ها سریعاً تغییر ایجاد کنید

اپل درک کرده است که کاربرانی که اسکرین شات از نمایشگر ثبت می‌کنند گاهی تمایل دارند به‌راحتی و سریع تغییراتی روی آن‌ها اعمال کرده و به اشتراک بگذارند. پس از تهیه اسکرین شات یک تصویر کوچک بندانگشتی در قسمت پایین نمایشگر قرار می‌گیرد که با لمس آن می‌توانید تغییرات موردنظر خود را اعمال کرده و یا حتی با استفاده از قلم روی آن یادداشت کنید. درصورتی‌که این تصویر کوچک را تا چند ثانیه لمس نکنید محو خواهد شد.

آی او اس 11

کنترل سنتری کامل‌تر و کاراتر

در نسخه‌های پیشین این سیستم‌عامل کنترل سنتر دارای دو صفحه مختلف بود. یک صفحه دارای کنترل‌های معمول مانند کنترل روشنایی نمایشگر و یا دکمه‌های مربوط به وای فای، حالت هواپیما و بلوتوث بود و در صورت سوایپ به سمت چپ به صفحه کنترل موزیک وارد می‌شدید. اما در آی او اس 11 تنها یک صفحه کنترل سنتر وجود دارد که دسترسی سریعی به تنظیمات و گزینه‌های بسیاری را برای شما فراهم می‌کند.

کنترل سنتر جدید به خوبی با لمس سه بعدی سازگار است و حتی در دستگاه‌هایی مانند آیفون 5 اس که از فورس تاچ پشتیبانی نمی‌کنند هم حداقل در کنترل سنتر تجربه‌ای نزدیک به این قابلیت را شاهد هستیم. به‌عنوان مثال با اندکی لمس کلید دوربین منویی برای شما نمایش داده می‌شود که می‌توانید به‌سرعت یک عکس سلفی و یا حتی یک ویدیو اسلوموشن را ضبط کنید. همچنین در نظر داشته باشید از طریق تنظیمات می‌توانید گزینه‌های جدیدی نیز به این بخش اضافه کرده و یا حتی کم کنید.

ضبط محتوای نمایشگر

شاید یکی از ویژگی‌های خوشحال‌کننده نسخه جدید آی او اس را بتوان امکان ضبط نمایشگر آیفون بدون نیاز به نرم‌افزار واسطه و یا سیستم‌عامل مک دانست. برای دسترسی به این قابلیت کافی است دکمه مربوط به آن را در کنترل سنتر لمس کنید تا پس از چند ثانیه شروع به ضبط کند. اگر دکمه را چند ثانیه لمس کنید می‌توانید به گزینه فعال‌سازی میکروفون در حین ضبط نیز دسترسی داشته باشید.

امکان اسکن مستقیم بارکدهای QR از طریق دوربین

پیش‌ازاین برای اسکن بارکدهای QR نیاز به نصب اپلیکیشن های شخص ثالث بود اما پس از نصب به‌روزرسانی‌ آی او اس 11 دیگر نیازی به این اپلیکیشن ها ندارید. برای اسکن این بارکدها در iOS 11 کافی است وارد اپلیکیشن دوربین شده و دوربین را روی بارکد بگیرید.

امکان استفاده از لرزش گیر اپتیکال تصویر، HDR و فلاش در زمان ثبت پرتره

در آی او اس 10 با آیفون 7 پلاس نمی‌توانستید از لرزش گیر اپتیکال تصویر، HDR و فلاش در زمان ثبت پرتره استفاده کنید. حال در آی او اس 11 اپل این محدودیت را برداشته است و می‌توانید از این قابلیت‌ها در زمان ثبت پرتره نیز بهره‌مند شوید.

فرمت‌های جدید ضبط تصاویر و ویدیوها

پیش‌ازاین اپل از فرمت JPEG برای ثبت تصاویر و از H.264 برای ضبط ویدیوها استفاده می‌کرد اما در نسخه جدید آی او اس اپل از فرمت‌هایی برای این منظور استفاده کرده است که با حفظ کیفیت حجم حافظه اشغال‌شده را به نصف کاهش خواهد داد. فرمت جدید HEIF جایگزین JPEG شده است و برای ضبط ویدیو نیز از H.265 پشتیبانی خواهد شد. البته شما می‌توانید از طریق صفحه تنظیمات دوربین این مورد را تغییر دهید.

پشتیبانی از گیف‌ها در اپلیکیشن تصاویر

پیش‌ازاین گیف‌هایی که بر روی آیفون خود ذخیره می‌کردید به‌صورت یک تصویر ثابت در تصاویر نمایش داده می‌شد. اما ازاین‌پس گیف‌ها پویا خواهند بود.

امکان کشیدن و رها کردن تصاویر در آلبوم جدید حتی در آیفون

قرار نیست تمام ویژگی‌ها جذاب سهم آیپدها باشد. در آی او اس 11 حتی در آیفون‌ها نیز می‌توانید با چند ثانیه لمس تصاویر و ویدیوها در اپلیکیشن تصاویر، آنها را میان آلبوم ها جابه‌جا کنید.

امکان جلوگیری از پیش‌نمایش اعلان تمام اپلیکیشن‌ها در صفحه قفل

چقدر منتظر همین ویژگی ساده بودیم. پیش‌ازاین برای جلوگیری از نمایش محتوای اعلان‌ها در صفحه قفل باید از طریق تنظیمات پیش‌نمایش اعلان‌ها را غیرفعال می‌کردیم در این صورت حتی در زمانی که نمایشگر قفل هم نبود محتوای اعلان‌ها نمایش داده نمی‌شد. حال اما با مراجعه به تنظیمات اعلان‌ها می‌توانید به این گزینه دسترسی داشته باشید که فقط در زمانی که نمایشگر قفل است اعلان‌ها نمایش داده نشوند.

درخواست کد عبور برای اتصال آیفون به کامپیوتر جدید

پیش‌ازاین اگر شما یا هر کس دیگری قصد اتصال آیفون شما را به یک کامپیوتر جدید داست تنها نیاز بود که گزینه لازم جهت ارتباط را از داخل آیفون انتخاب کند. اما در آی او اس 11 برای برقرار اتصال با کامپیوترهای جدید نیاز است حتماً کد عبور وارد شود که باعث افزایش امنیت خواهد شد.

روش جدیدی برای خاموش کردن دستگاه

در صورت خراب شدن دکمه پاور یا حتی عدم تمایل به استفاده از آن می‌توانید از طریق گزینه جدیدی که در تنظیمات برای خاموش کردن دستگاه اضافه‌شده است آن را خاموش‌کنید. همچنین راه جدیدی برای ریستارت دستگاه نیز اضافه‌شده است و آن استفاده از AssistiveTouch است.

آیفون به‌صورت خودکار به تماس‌ها پاسخ می‌دهد

در صورتی که این گزینه یعنی پاسخ خودکار تماس ها را فعال کنید. زمانی که شخصی با شما تماس می‌گیرد آیفون شما به‌صورت خودکار تماس را تأیید و صدا را از طریق اسپیکر پخش خواهد کرد تا شما بتوانید پاسخ دهید.

پیشنهادهایی برای کاهش حجم اشغال‌شده از حافظه

در صفحه مربوط به حافظه دستگاه می‌توانید پیشنهادهایی دریافت کنید که در صورت استفاده از آن‌ها فضای آزاد بیشتری در حافظه دستگاه خواهید داشت. همچنین از طریق این صفحه می‌توانید گزینه Offload Unused Apps را فعال کنید تا در مواقعی که به حافظه بیشتری نیاز دارید به‌صورت خودکار اپلیکیشن‌هایی که کمتر استفاده می‌کنید حذف شوند. اطلاعات این اپلیکیشن‌ها در دستگاه باقی خواهند ماند تا اگر بازهم اپلیکیشن را نصب کردید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

بهبود ویدیو پلیر سافاری

با اینکه در نسخه‌های پیشین سافاری ویدیو پلیر غیرقابل تحمل هم نبود اما در آی او اس 11 این قسمت بسیار بهتر طراحی‌شده است. اسلایدر تغییر حجم صدا برای زمانی که ویدیویی در حالت تمام صفحه پخش می‌شود و دسترسی به کلیدها سخت‌تر است مزیت محسوب می‌شود. همچنین یک بهبود دیگر در سافاری افزایش سرعت اسکرول کردن نسبت به نسخه‌های پیشین است.

آی او اس 11

امکان اسکن اسناد توسط اپلیکیشن یادداشت

یکی از بزرگ‌ترین قابلیت‌ها اضافه‌شده به اپلیکیشن یادداشت امکان اسکن اسناد به‌صورت مستقیم توسط دوربین است. ابزارهایی به شما کمک خواهند کرد تا اسکن بهتری نیز تهیه کنید. همچنین بهبودهای دیگر این اپلیکیشن مانند امکان کشیدن و رها کردن متون، تغییر ساختار متن و امکان اضافه کردن جداول این اپلیکیشن را بیش‌ازپیش کاربردی کرده است.

منبع Gadgethacks
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها