آی پینز

موفقیت چیست؟ 19 تعریف موفقیت که همواره باید در ذهن داشته باشید

موفقیت به چه معناست؟ آیا ثروت، شادی و یا حتی شهرت معنای حقیقی موفقیت هستند؟ زیگ زیگلار (Zig Ziglar) نویسنده آمریکایی تبار در دنیای مدرن امروزی یکی از مورد قبول‌ترین متخصصین در حوزه موفقیت، انگیزه و ایجاد تعادل در تمامی جوانب زندگی است. وی در کتاب “به دنیا آمده‌ای تا پیروز شوی!” (Born to Win) از این موضوع که نمی‌توان موفقیت را تنها با یک جمله توصیف کرد، شکایت می‌کند. وی معتقد است که موفقیت از جوانب بسیار زیادی تشکیل شده که هر شخصی با توجه به جزئیات زندگی خود می‌تواند از آن تعبیری در ذهن داشته باشد.

در ادامه این مقاله در دیجی رو قصد داریم تا برای شما 19 تعبیر مختلف از موفقیت را بازگو کنیم. به دنبال این نباشید که همه این موارد در شما و زندگی‌تان صدق کنند! حتی اگر چند مورد از این 19 تعبیر در مورد شما صادق است، بدانید که موفق هستید. اگر روزهای سختی را پشت سر می‌گذرانید و احساس شکست می‌کنید باید بدانید که احتمالاً قدر موفقیت‌هایی که هم اکنون به آن‌ها دست پیدا کرده‌اید را نمی‌دانید و یا آن‌ها را نادیده گرفته‌اید. همین حالا قلم و کاغذ را بردارید و پس از اتمام این مقاله از الگوهای ارائه شده در آن استفاده کنید تا بتوانید تعریف موفقیت را با توجه به شرایط زندگی و کاری‌تان شخصی‌سازی کنید. این شما و این هم 19 تعریف موفقیت که همیشه باید در ذهن داشته باشید!

1- موفقیت همواره به معنای این است که بهترین کار خودتان را ارائه دهید

موفقیت در واقع درست همان لحظه‌ای حاصل می‌شود که برای تمامی جوانب زندگی‌تان، هر کاری که از توانتان برمی‌آید انجام می‌دهید؛ حتی اگر این تلاش به نتیجه بزرگی منتهی نشود. اگر در هر کاری بهترین عملکرد خودتان را ارائه داده‌اید، باید به این حقیقت که آدم تلاشگری هستید افتخار کنید و آن را یک موفقیت بزرگ بدانید.

2- متمرکز شدن روی اهداف درست تعیین شده، یک موفقیت بزرگ برای هر فردی به حساب می‌آید

هنگام هدف گذاری واقع‌گرا و در عین حال مصمم باشید. وقتی اهدافتان را پراکنده انتخاب می‌کنید دسترسی به موفقیت در آن‌ها کار بسیار سختی تلقی می‌شود. اگر از اینکه می‌خواهید زندگی‌تان به چه سمتی حرکت کند مطمئن هستید، در نوع خود به یک موفقیت بسیار بزرگ دست پیدا کرده‌اید؛ حتی اگر نهایتاً طبق مسیری که از پیش تعیین کرده بودید به مقصد نرسید.

موفقیت 1

3- داشتن جایی که به آن خانه می‌گویید، شکلی از موفقیت است

خانه درست همان جایی است که قلب شما در آن احساس امنیت و آرامش می‌کند؛ به خاطر داشته باشید که اگر مکانی به نام خانه دارید همیشه به عنوان یک انسان موفق شناخته می‌شوید. لزوماً خانه شما نباید ساختار خاصی داشته و یا حتی در قالب خاصی در نظر گرفته شده باشد. بعضی اوقات خانه در کالبد وطن شما، یک شهر و یا حتی یک انسان برایتان معنا پیدا می‌کند. اگر در محلی هستید که احساس امنیت و راحتی می‌کنید، باید بدانید که همین حالا به یکی از موفقیت‌های بزرگ دست پیدا کرده‌اید.

4- آگاهی از تفاوت بین خواسته و نیاز یک موفقیت به حساب می‌آید

اگر می‌توانید احتیاجات اولیه و نیازمندی‌های ماهیانه خود را برآورده کنید شما فردی موفق هستید. خرید یک سری از آیتم‌ها ضروری نیستند و بدون تهیه آن‌ها نیز می‌توانید زندگی‌تان را بگذرانید. زمانی که متوجه این دسته از خواسته‌ها شوید، به یک ثبات مالی دست پیدا خواهید کرد که این موضوع در دراز مدت می‌تواند زمینه موفقیت شما را فراهم کند.

5- موفقیت یعنی باور کنید می‌توانید به هرچیزی که می‌خواهید دست پیدا کنید

اگر باور کنید که از پس هرچیزی برمی‌آیید، موفق خواهید شد. خودباوری خود به خود به وجود نمی‌آید، بلکه نیازمند آن است که آن را به طور مداوم به خودتان یادآوری کنید. شما می‌توانید با برنامه‌ریزی به هر آنچه که می‌خواهید برسید.

موفقیت 2

6- موفقیت آن است که علایق‌تان با کاری که انجام می‌دهید هم راستا باشد

اگر با علاقه و اشتیاق کار کنید فضای عاری از استرس و شکست را تجربه خواهید کرد. روی کارهایی که شما را به هیجان می‌آورد متمرکز شوید. اگر از کاری که در حال حاضر انجام می‌دهید راضی هستید به این معناست که به موفقیت بزرگی دست پیدا کرده‌اید. با این حال اگر از کارتان ناراضی هستید می‌توانید در کنار آن به انجام فعالیتی داوطلبانه پرداخته و یا حتی به دنبال انجام سرگرمی‌ای که به آن علاقه دارید، باشید تا در زندگی‌تان تعادل ایجاد شود.

7- موفقیت به معنای اهمیت دادن به نیازهایتان است

مراقبت از خودتان اولین کاری است که اساساً نیاز دارید تا روی آن متمرکز شوید. برای اینکه دنیای اطرافتان معنا پیدا کند باید قبل از هرچیزی به خودتان اهمیت داده و خودتان را در اولویت زندگی‌تان قرار دهید.

8-  زمانی که یاد بگیرید در مواقع لازم “نه” بگویید به موفقیت دست پیدا کرده‌اید

با ایجاد تعادل در زندگی قطعاً موفقیت هم به سراغتان خواهد آمد. بخشی از ایجاد تعادل مستلزم “نه” گفتن است؛ به خاطر داشته باشید نه گفتن باعث نمی‌شود آدم بد و یا خودخواهی باشید بلکه تنها به معنای این است که شما اولویت‌های خود را دارید و طبق این لیست روی مسائل مختلف وقت و انرژی می‌گذارید.

9- موفقیت یعنی بدانید زندگی‌تان سرشار از نعمت است

عشق، سلامتی، دوستان و خانواده شما همگی جزو نعماتی هستند که باید از وجودشان خرسند باشید. یادآوری وجود این نعمت‌ها به شما شکرگزاری برای چیزی که در حال حاضر دارید را گوشزد می‌کند. اگر وجودتان سرشار از حس خوب شکرگزاری برای وفور این نعمات در زندگی است، به شما تبریک می‌گوییم چرا که همین حالا موفقیت را با تمام وجود لمس کرده‌اید.

موفقیت 3

10- چیزی را که به دیگران نمی‌بخشید، نمی‌توانید برای خودتان حفظ کنید؛ درک این موضوع یکی دیگر از تعابیر موفقیت است

شما تنها در صورتی می‌توانید به موفقیت دست پیدا کنید که به دیگران نیز در زمینه دستیابی به موفقیت کمک کنید. زندگی در دنیایی که بیشتر از آن که بگیریم به دیگران ببخشیم یکی از ایده‌آل‌هایی است که همگی دوست داریم تجربه کنیم. به خاطر داشته باشید که زمانی که به دیگران کمک می‌کنید در واقع شرایطی را فراهم می‌کنید تا دیگران نیز در زمان نیاز، داوطلبانه به شما یاری برسانند.

11- موفقیت یعنی غلبه بر ترس‌ها

درست لحظه‌ای که تلاش می‌کنید بر ترس‌های درونی‌تان غلبه کنید، حس شکست‌ناپذیری خواهید داشت؛ حتی اگر این ترس از نظر دیگران غیرقابل درک به نظر برسد. اگر هر هفته تنها به یکی از ترس‌هایتان غلبه کنید قطعاً همیشه به خودتان افتخار خواهید کرد. خوب است به خاطر بسپارید که رویارویی با ترس‌های بزرگ‌تر نیازمند زمان بیشتری است، پس به خودتان سخت نگیرید. هرکاری که برای غلبه بر ترس‌هایتان انجام می‌دهید قطعاً به موفقیت منتهی خواهد شد.

موفقیت 4

12- موفقیت یعنی هر روز برای یادگیری یک چیز جدید تلاش کنید

افراد موفق می‌دانند که یادگیری هیچ‌گاه پایانی ندارد. هر روز زمانی را به بررسی نقطه نظرات مخالف، خواندن یک مقاله جالب در مورد موضوعی که از آن آگاهی ندارید و یا حتی تماشای یک ویدیوی آموزشی جدید بپردازید. یادگیری در طول روز زمان زیادی از شما نخواهد گرفت، بنابراین از همین حالا شروع کنید تا موفقیت‌های بزرگ به سراغ‌تان بیایند.

13- موفقیت یعنی بدانید چند شکست کوچک برای پیروزی در یک جنگ بزرگ به شما کمک شایانی می‌کند

افراد موفق چالش‌های زندگی خودشان را به دقت انتخاب می‌کنند. پس اگر که می‌دانید چه چالش‌هایی می‌توانند زمینه موفقیت را برایتان فراهم کنند، بخشی از راه موفقیت را طی کرده‌اید.

14- موفقیت یعنی دوست داشتن و دوست داشته شدن

اینکه دریچه قلبتان را به روی دیگری باز کنید سخت و اغلب با ترس همراه است اما برداشتن گام اول و شجاعت داشتن برای اینکه بتوانیم دیگران را دوست داشته باشیم و همین‌طور هنر پذیرش عشق از جانب دیگران را در خودمان به وجود بیاوریم یک قدم ما را به داشتن یک زندگی رضایت‌مندانه و درعین حال موفقیت‌های بزرگ نزدیک خواهد کرد.

15- موفقیت یعنی وقتی به چیزی باور دارید پای باورتان محکم بمانید

افراد موفق هیچگاه از مسائلی که با تمام وجودشان به آن باور دارند ساده نمی‌گذرند. ممکن است باور شما چیزی باشد که عده زیادی با آن مخالفند اما اگر با تحقیق و تفکر در مورد مسئله‌ای می‌دانید که این باور برای شما درست است هیچ‌گاه به راحتی از آن نگذرید.

16- موفقیت یعنی تسلیم نشدن

پشتکار، ثبات را به همراه دارد و با داشتن اراده ثابت و محکم به موفقیت دست پیدا خواهید کرد؛ حتی اگر دسترسی به یک هدف سال‌ها زحمت داشته باشد، سماجت و پافشاری در آن کلید اصلی برای موفقیت و رسیدن به خواسته‌هایتان است.

موفقیت 5

17- موفقیت یعنی حتی پیروزی‌ها و دستاوردهای کوچک را هم جشن بگیرید

به خاطر داشته باشید که حتی اگر اهداف کوچکتان محقق شدند، حتماً زمانی را برای شادی و جشن گرفتن این پیروزی اختصاص دهید. تمام اهداف نیازمند هدف‌هایی کوچک‌تر هستند که ابتدا لازم است تا به آن‌ها دست پیدا کنید؛ بنابراین زمانی که به هرکدام از آن‌ها دسترسی پیدا کردید از خودتان و کاری که توانستید انجام دهید قدردانی کنید.

18- موفقیت یعنی نگذارید که یک ناتوانی، شما را از خواسته‌هایتان دور کند

ناتوانی‌ها هرگز ملاک مناسبی برای ارزیابی موفقیت افراد نیستند. در واقع ذهن و بدن شما هستند که می‌توانند به راحتی این ناتوانی را جبران کند. کاری را انجام بدهید که ذهن و جسمتان توانایی انجام آن را دارند و شاهد موفقیت‌های بزرگ در زندگیتان باشید.

19- موفقیت یعنی بدانید که کنترل سرنوشت در دستانتان است

به خاطر بسپارید تنها کسی که سرنوشت شما را تعیین می‌کند فقط و فقط خودتان هستید پس از همین لحظه مسئولیت کارهایتان را به طور کامل به عهده گرفته و از پیامدهای احتمالی هر کدام آگاهی تمام داشته باشید. با این کار خواهید دید که موفقیت هر روز به شما نزدیک‌تر می‌شود.

سخن آخر

موفقیت به شیوه‌های مختلفی معنی پیدا می‌کند. اگر درست در همین لحظه عشق، شادی و یا ماجراجویی را آغاز کرده‌اید پس همین حالا موفقیت در دستان شماست. از اهداف و آرزوهایتان به راحتی دست نکشید و هیچ وقت اجازه ندهید که شرایط تعیین‌کننده سرنوشتتان باشند. بلکه بدانید این شما هستید که می‌توانید به سرنوشتتان، طبق خواسته‌هایتان جهت دهید. هر شرایطی هم که داشته باشید شما قادر هستید تا به این چرخه منفی خاتمه دهید، تنها کافیست به خود و توانایی‌هایتان ایمان داشته باشید.

منبع Lifehack
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها