آی پینز

4 دلیل برای خریدن کارت گرافیک اینتل آرک

نبرد بین کارت های گرافیک برای مدت‌های طولانی دو طرفه بوده و بازار به شدت دو قطبی شده است. از یک طرف، ما انویدیا را داریم که با پردازنده‌های گرافیکی سری GeForce RTX فخر فروشی می‌کند و از سوی دیگر، AMD با سری رادئون خود همواره سعی کرده تا این شرکت را به چالش بکشد. در چنین شرایطی به شدت به یک شرکت ثالث نیاز داشتیم تا وارد بازار شود و هر دو شرکت را تحت فشار قرار دهد. این همان نقشی است که اینتل با راه‌اندازی پردازنده‌های گرافیکی سری آرک (Arc) خود به دنبال ایفای آن بوده است.

اما آیا پردازنده‌های گرافیکی آرک اینتل به اندازه‌ای خوب هستند که بتوانند انویدیا و AMD را به چالش بکشند؟ در ادامه این مقاله از دیجی رو قصد داریم به 4 مورد از مهمترین مزایای کارت های گرافیک آرک پرداخته و تاحدودی به این سؤال پاسخ دهیم.

1. پردازنده‌های گرافیکی آرک اینتل واقعا ارزان هستند

شاید مهم‌ترین دلیل برای انتخاب پردازنده‌های گرافیکی اینتل به جای پردازنده‌های گرافیکی انویدیا یا AMD، دلیلی باشد که خود اینتل هم روی آن تأکید کرده است: این کارت‌ها ارزان هستند. واقعاً هم ارزان است!

در حال حاضر، کارت گرافیک پرچمدار اینتل یعنی Intel Arc A770 تنها با قیمت 349 دلار قابل خرید است و مدل Arc A750 هم را که کمی رده پایین‌تر می‌باشد، تنها با 249 دلار می‌توان خرید. و البته، رده پایین‌ترین کارت سری یعنی Arc A380 تنها 139 دلار قیمت‌گذاری شده است! مسلماً، این کارت‌ها کارت‌های سطح بالایی نیستند، زیرا A770 در بهترین حالت با عملکرد انویدیا RTX 3060 Ti برابری می‌کند. اما با در نظر گرفتن ویژگی‌هایی که ارائه می‌کنند، پیشنهادات بسیار ارزان و مقرون به صرفه‌تری هستند.

اینتل آرک

این برچسب‌های قیمتی پایین همان چیزی است که این روزها به آن نیاز داریم. در واقع، در طی سال‌های اخیر ما عادت کرده‌ایم که قیمت کارت گرافیک هر سال افزایش پیدا کند! انویدیا RTX 3080 که در سال 2020 عرضه شد، با قیمت 700 دلار وارد بازار شد، در حالی که RTX 4080 که تنها دو سال بعد با قیمت 1200 دلار کار خود را آغاز کرد. قیمت مدل رده بالاتر RTX 3090 هم از 1500 دلار شروع شد، در حالی که RTX 4090 با قیمت 1600 دلار وارد بازار گشت! در واقع، به نظر می‌رسد تولیدکنندگان پردازنده‌های گرافیکی به حدی نسبت به خریداری شدن محصولاتشان توسط مردم مطمئن شده‌اند که هر سال با خیال راحت قیمت‌هایشان را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند.

بنابراین دیدن اینکه یک تولیدکننده کارت گرافیک این روند را کنار می‌گذارد و کارت‌هایش را عمداً مقرون به صرفه می‌سازد، بسیار عالی است و ما را نسبت به آینده کارت‌های گرافیک اینتل هیجان‌زده می‌کند. درست است که در حال حاضر این شرکت هیچ چیزی که بتواند با کارت‌های پریمیوم انویدیا و AMD رقابت کند ندارد، اما این بدان معنا نیست که در آینده شرایط تغییر نخواهد کرد.

همچنین، باید این توضیح را بدهیم که اینتل وارد بازاری شده که تحت سلطه دو شرکت بزرگ است و تثبیت موقعیت در این بازار اولین کاری است که باید انجام دهد. مطمئناً، اینتل در زمینه تولید پردازنده یک غول بزرگ است، اما کارت‌های گرافیک قلمروی ناشناخته برای این شرکت محسوب می‌شود. بنابراین، چه راهی بهتر از اینکه محصولات خود را ارزان‌تر از رقبا وارد بازار کنید؟ در حال حاضر نمی‌توان با اطمینان گفت که اینتل بعد از تثبیت موقعیت خود و به رسمیت شناخته شدن در بازار کارت گرافیک، باز هم استراتژی «قیمت پایین» خود را حفظ خواهد کرد یا نه، اما اگر این اتفاق بفتد عالی خواهد بود.

با این حال، آنچه ما می‌دانیم این است که در شرایط فعلی عرضه کارت هایی با قیمت پایین برای همه مفید است. زیرا AMD و انویدیا را مجبور می‌کند تا با کاهش قیمت‌های خود، بازار را از دست ندهند و در نهایت این یک وضعیت برد-برد برای خریداران خواهد بود.

اینتل آرک

2. پردازنده‌های گرافیکی آرک اینتل به سرعت کامل و سریع‌تر می‌شوند

دلیل دوم اینکه چرا باید به سراغ کارت های گرافیک اینتل برویم این است که اینتل به عنوان یک سازنده کارت گرافیک مدام در حال کسب تجربه است و پتانسیل بالایی برای پیشرفت دارد. در حالی که این مسئله به خودی خود بد به نظر می‌رسد، اما در عین حال به این معنی است که با تکامل یافتن کارت‌های سری آرک، اینتل درایورهای بهتری تولید خواهد کرد که به نوبه خود باعث ارائه عملکرد بهتر خواهند شد. کارت های گرافیک اینتل سخت افزار فوق‌العاده‌ای دارند و در اکثر موارد، درایورها به خوبی نمی‌توانند از آن استفاده کنند. بنابراین، با بهتر شدن درایورها این روند تغییر کرده و کارت‌های سری آرک خواهند توانست عملکرد بهتری داشته باشند.

در واقع، این اتفاق پیش از این هم افتاده است. پس از انجام به‌روزرسانی درایورها بسیاری از سایت‌های بنچمارک دوباره اقدام به تست کارت‌های سری آرک کردند. زیرا عملکرد را به قدری بهبود می‌بخشید که ارزش اجرای مجدد بنچمارک‌ها و به‌روزرسانی‌های عملکرد را داشت. همچنین، کارت هایی که قبلاً با چندین بازی ناسازگار بودند، به سرعت در حال تغییر هستند و بازی‌ها با گذشت زمان در کارت‌های جدید اینتل عملکرد بهتری دارند. به جرأت می‌توان گفت این روند همچنان ادامه خواهد داشت، زیرا کارت های اینتل همچنان به بلوغ می‌رسند.

به خاطر داشته باشید، مدل‌های فعلی آرک برای رقابت با عملکرد RTX 4090 یا کارت‌های مشابه کافی نیستند. اینتل برای این کار باید یک کارت گرافیک پرچمدار واقعی عرضه کند. اما فعلاً همین مدل‌ها با قیمت‌هایی که دارند بسیار جذاب هستند و می‌توانند برای بسیاری از خریداران مناسب باشند.

3. پردازنده‌های گرافیکی آرک اینتل از اکثر ویژگی‌های روز دنیا پشتیبانی می‌کنند

سومین و مهمترین نکته این است که با خرید کارت گرافیک آرک اینتل واقعاً در مقایسه با سایر کارت‌های موجود در بازار چیزی از دست نمی‌دهید. علیرغم اینکه سری آرک نسبتاً تازه وارد است، اما بیشتر چیزهایی را که رقبا ارائه می‌کنند، با خود دارند و از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند. البته که ما فقط در مورد درایورها صحبت نمی‌کنیم.

اینتل آرک

ارتقاء رزولوشن می‌خواهید؟ در اینجا هم وجود دارد: Intel XeSS همان کاری را انجام می‌دهد که از DLSS انتظار می‌رود. رهگیری پرتو می‌خواهید؟ آن هم وجود دارد. ممکن رهگیری پرتو مانند چیزی که در کارت‌های گرافیک انویدیا و AMD می‌بینیم پرداخت شده و کامل نباشد، اما باز هم، اینتل به مرور زمان آن را اصلاح خواهد کرد و در نسل‌های آینده، حتی می‌توان منتظر اضافه شدن ویژگی‌های جدید هم بود. حتی اگر در این نسل از کارت های آرک همه پیشرفت‌ها حاصل نشوند، این واقعیت را نمی‌توان انکار کرد که اینتل در مسیر درستی قرار دارد و در آینده می‌تواند کارت های گرافیک قدرتمندی در حد مدل‌های انویدیا و AMD عرضه کند. آینده در این زمینه برای اینتل امیدوار کننده به نظر می‌رسد.

4. پردازنده‌های گرافیکی اینتل آرک جایگزینی برای انویدیا و AMD هستند

دلیل آخر و مهم‌تر برای خرید کارت های گرافیک اینتل این است که این شرکت یک تازه وارد در بازار پردازند‌ه‌های گرافیکی محسوب می‌شود و موفقیت یا عدم موفقیت آن می‌تواند در شکل دادن به این بازار در چند سال آینده نقش اساسی داشته باشد.

انویدیا و AMD سال‌هاست که تقریباً هیچ رقیبی غیر از یکدیگر ندارند. اگر یک شرکت سوم وارد شده و مردم شروع به خریدن کارت‌هایش کنند، در نهایت باعث تغییر در بازار خواهد شد و هر دو غول فعلی مجبور خواهند شد بیشتر رقابت کنند. نتیجه این تشدید رقابت هم می‌تواند ارائه ویژگی‌های بهتر یا کاهش قیمت باشد. واقعیت این است ک خیال شرکتی مثل انویدیا در حال حاضر بیش از حد راحت شده و از همین رو قیمت کارت‌های جدید خود را بیش از 1000 دلار تعیین کرده است. بنابراین، ورود یک رقیب جدی می‌تواند به جلوگیری از این امر کمک کرده و در نهایت یک وضعیت برد برد برای همه و بیشتر برای مصرف کنندگان ایجاد کند.

از اینتل حمایت کنیم

اگر همیشه به یک برند وفادار بوده‌اید، تغییر نگرش و امتحان کردن چیزهای جدید ممکن است در ابتدا سخت باشد. اما اینتل شرکت تازه از راه رسیده‌ای نیست و برندی شناخته‌شده و معتبر می‌باشد. بنابراین، خرید کارت های گرافیک این شرکت (حداقل در صورتی که به دنبال یک مدل میان‌رده و ارزان قیمت هستید) می‌تواند کمک کند تا در ابتدا تحت تأثیر انویدیا و AMD، از بازار رقابت به بیرون رانده نشود.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها