4 دلیل برای کم سرعت بودن وای فای و راه‌های رفع آن

وای فای جزئی جدا نشدنی از دنیای ماست، یک دوست نامرئی که دنیا را برایمان جای بهتری کرده است و به ما امکان تماشای برنامه‌هایمان را بر روی تخت را می‌دهد یا اینکه می‌توانیم به کمک آن کارهای خود را از هر جایی پیگیری کنیم. بنابراین وای فای در این روز ها یک ضرورت بزرگ محسوب می‌شود. اما گاهی اوقات این رابطه تیره و تار می‌شود، به خصوص زمانی که سرعت آن کم باشد!

هنگامی که برای کارهای خود به وای فای وابسته هستید، دغدغه کاهش سرعت می‌تواند آزاردهنده باشد. متاسفانه به دلیل نحوه کارکرد وای فای، همیشه نمی‌توان دلیل افت سرعت را به راحتی شناسایی کرد. یک دلیل ناشناخته به راحتی می‌تواند سرعت اتصال وای فای شما را به نصف برساند. پس شناسایی در اینجا امری ضروری تلقی می‌گردد.

کم سرعت بودن وای فای

فناوری وای فای دیتا را به کمک دو فرکانس رادیویی منتقل می‌کند: 2.4 گیگاهرتز (استاندارد قدیم) و 5 گیگاهرتز (استاندارد جدید). بیشتر روتر های جدید می‌توانند بین این دو تغییر حالت دهند و روتر های هوشمند بهترین را بنا به شرایط انتخاب می‌کنند.

حالا با دانستن این موضوع می‌توانیم بحث اصلی مقاله را آغاز کنیم. دلایل افت سرعت وای فای چیست و چگونه می توان آن ها را برطرف کرد. با دیجی رو همراه باشید.

1- محل قرار گیری روتر (یا همان مودم)

بیشتر کاربران اهمیت قرارگیری روتر در موقعیت مکانی مناسب را دست کم می‌گیرند. حتی یک اشتباه کوچک در قرار دادن روتر می‌تواند تفاوتی معادل با شب و روز را ایجاد کند! اما چرا؟

  • ارتفاع بالا یا کم

احتمالا شما هم نظیر خیل عظیمی از کاربران روتر خود را هنگام خرید از جعبه در آورده و آن را در یک مکان منطقی – به عنوان مثال کنار رایانه خود بر روی قفسه و یا حتی روی زمین قرار داده‌اید. با این حال به نظر می‌رسد ارتفاع در این زمینه اهمیت دارد. بچرا که رها کردن مودم بر روی زمین و یا پشت اشیاء مختلف می‌تواند در کاهش سرعت و عملکرد تاثیر گذار باشد. به جای آن سعی کنید مودم را تا حد امکان در ارتفاع بالایی قرار دهید تا محدود ارسال امواج رادیویی آزادتر باشد. این کار از تداخلات احتمالی روتر با اشیاء نیز جلوگیری به عمل می‌آورد.

  • بتن و فلزات

موادی نظیر بتن و یا فلز بدترین‌ها جهت مسدود کردن امواج وای فای به شمار می‌روند، با این حال حتی مواد دیگر نیز می‌توانند تداخل قابل توجهی به امواج داشته و سرعت عملکرد وای فای را کاهش دهند. مطمئن شوید مودم شما به وسیله اشیاء مختلف به خصوص الکترونیکی، مسدود نشده باشد. همچنین از قرار دادن روتر خود در زیرزمین خودداری کنید.

  • فاصله از روتر

هرچه از مودم وای فای دور شوید، سیگنال ضعیف تری دریافت خواهید کرد. بنابراین بهترین گزینه، قرار دادن مودم در نزدیک ترین جای ممکن به دستگاه های مورد نظرتان است، با این حال این ایده زمانی جواب می‌دهد که معمولا از یک یا دو دستگاه برای وای فای بهره بگیرید. در غیر این صورت بهتر است مودم در مرکز خانه قرار گیرد. به هر حال وای فای در محدوده 360 درجه‌ای امواج ارسال می‌کند، پس قرار دادن آن در گوشه‌ای از خانه اصلا پیشنهاد نمی‌شود.

2- تداخل بی سیم و نویز

شاید متوجه این موضوع نشده باشید که سیگنال‌های بی سیم متعددی پیرامون شما قرار دارند و وقتی حرکت می‌کنید از روی آن‌ها می گذرید. اما از کجا؟ دستگاه‌های الکترونیکی نظیر روتر های وای فای، ماهواره، برج‌های مخابراتی و …

تداخل بی سیم و نویز وای فای ها

اما از جمله مهمترین دستگاه‌هایی که می‌توانند در خانه کاربران تداخل بی سیم به وجود آورند می توان به دستگاه مایکروفر، دستگاه‌های بلوتوثی و چراغ های رشته‌ای اشاره کرد. محدودی سیگنال‌های مایکروفر بسیار نزدیک به روتر وای فای (2.4 گیگاهرتز) است. بیشتر مایکروفر ها از بدنه محافظ جهت جلوگیری از مشکل تداخل ساخته شده‌اند با این حال احتمال دارد مشکل سرعت کم وای فای شما همین مایکروفر ها باشند. دستگاه‌های بلوتوثی زیادی نیز با فرکانس 2.4 گیگاهرتزی کار می‌کنند.

3- همسایگان شما

یک حقیقت مدرن این است که تقریبا هر فردی در خانه خود یک شبکه وای فای اختصاصی دارد که تداخل‌های شبکه‌ای در این زمینه زیاد شده‌اند. البته این مشکل بیشتر در آپارتمان‌ها رخ می‌دهد، جایی که مودم‌های فراوانی در فاصله بسیار کم از هم قرار گرفته‌اند.

بیشتر این قبیل مشکلات برای مودم‌هایی با فرکانس 2.4 گیگاهرتزی رخ می‌دهند. پس بهتر است از فرکانس جدید و مدرن 5 بهره بگیرید.

تداخل وای فای

4- لوازم منزل

تا به حال رایانه خود را حین دانلودهای بزرگ رها کرده‌اید؟ پس احتمالا دلیل سرعت کم وای فای خودتان هستید. دانلود فایل های پر حجم پهنای باند زیادی از را به خود اختصاص داده و در نتیجه عملکرد وای فای بسیار ضعیف می‌شود. پس هنگام نیاز به وای فای دانلود های خود را متوقف سازید.

علاوه بر این سایر کاربرانی که در شبکه شما مشترک هستند – نظیر دوستان، هم اتاقی‌ها و یا اعضای خانواده – با فعالیت‌هایی نظیر گیمینگ و تماشای ویدیو در سرویس‌های ویدیویی (یوتیوب، آپارات، نت فلیکس) پهنای باند مشخصی را به خود اختصاص می‌دهند. بدین منظور باید برای هر کاربر پهنای باند محدودی را تعیین کنید.

نیک حقیقت جالب: 60 درصد بدن انسان‌ها را آب تشکیل می‌دهد و آب می‌تواند امواج رادیویی را ضعیف کند. نمی‌گوییم انسان‌ها را از خانه خود حذف کنید، اما قرار دادن مودم در محیط‌هایی که شلوغ است آنچنان فکر خوبی نیست!

و اما یک راهنمای کوتاه و مختصر:

  1. روتر خود را در ارتفاع بالایی در خانه و بالاتر از اشیاء مختلف قرار دهید
  2. سایر دستگاه های الکترونیکی را از مودم دور کنید
  3. حواستان به تداخل شبکه‌ای باشد
  4. مودم خود را به روز نگه داشته و تنظیمات امنیتی را اعمال کنید
  5. در حین کار های خود از دانلود فایل‌های حجیم اجتناب نمایید
منبع makeuseof
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد