وای-فای چگونه اختراع شد؟ از سیاه چاله تا اتصال به اینترنت!

این روزها وای-فای یکی از پرکاربردترین اتصالات دستگاه‌های دیجیتالی است و از گوشی و تبلت گرفته تا رایانه‌های رومیزی و لپ تاپ، از این نوع اتصال استفاده می‌کنند. اما آیا می‌دانستید دانشمند استرالیایی به نام جان اوسالیوان (John O’Sullivan) با الهام از تئوری تبخیر سیاه چاله ها و تابش امواج رادیویی متعاقب آن که توسط استفان هاوکینگ مطرح شده بود، به صورت تقریباً اتفاقی وای-فای را ابداع کرد؟ در ادامه با دیجی رو همراه باشید تا جریان این اختراع جالب را بدانید.

موضوع از این قرار است که جان اوسالیوان به شدت به تئوری تابش هاوکینگ که باعث کاهش جرم و انرژی سیاه چاله ها یا به اصطلاح تبخیر آن‌ها می‌شود، علاقه‌مند بود و سعی کرد تا درستی این تئوری را با شناسایی امواج رادیویی ساطح شده از سیاه چاله ها به اثبات برساند.

اما مشکلی در این بین وجود داشت و اوسالیوان در جریان آزمایشات خود متوجه شد تفکیک کردن امواج ضعیف سیاه چاله ها از امواج رادیویی شدیدتری که در کل کیهان پراکنده شده‌اند، بسیار سخت است.

جان اوسالیوان
جان اوسالیوان

سیگنال‌هایی که خسته شده‌اند!

این سیگنال‌ها مسافت‌های بسیار طولانی را طی کرده و بسیار کوچک شده بودند و همچنین به واسطه گازها و گرد و غبارهای فضایی که از آن‌ها عبور کرده بودند، تاحدودی تحریف نیز شده بودند.

این بدان معنی است که شکل موج آن‌ها از حالت اولیه و قابل تشخیص خود، به یک منحنی تقریباً مسطح تغییر یافته است. به همین دلیل،‌ اوسالیوان و سایر محققان معاصرش، به فکر ساخت ابزاری افتادند که بتواند امواج رادیویی خاص را شناسایی و فیلتر کند.

پس از کار زیاد، اوسالیوان و یکی از همکارانش موفق به ساختن ابزاری مبتنی بر یک فرمول ریاضی شدند که به آن‌ها کمک می‌کرد، امواج خاص را پیدا کنند و سیگنال‌های رادیویی عجیب و غریب دیگر را برای شناسایی موارد مفیدتر مسدود کنند.

با این حال، آن‌ها در پیدا کردن امواج رادیویی مربوط به سیاه چاله ها ناموفق بودند و نتوانستند تئوری هاوکینگ را از این طریق اثبات کنند.

اختراع وای-فای در سال 1992

جان اوسالیوان برای CSIRO (سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی همسود) کار می‌کرد و از او خواسته شده بود تا راهی برای ارتباط برقرار کردن بین کامپیوترها بدون نیاز به سیم (نوعی سیستم بی‌سیم) پیدا کند.

اختراع وای-فای

وی با توجه به تجربیاتی که از تحقیقات قبلی خود در مورد سیاه چاله ها داشت و به کمک ابزاری که برای شناسایی بی‌سیم موج‌های رادیویی ضعیف ساخته بود، سعی کرد تا از این ابزار برای هدف جدید خود استفاده کند.

با استفاده از فرمول ریاضی این دستگاه، اوسالیوان توانست آن را تغییر داده و بهبود ببخشد و به این ترتیب پایه‌های اتصال وای-فای بنا گذاشته شد. اتصالی که در آن، دستگاه مورد نظر قادر است در یک محیط پر از امواج و سیگنال‌های مختلف، به جستجوی سیگنال‌های رادیویی ضعیف و فازی پرداخته و آن‌ها را شناسایی کند.

این اختراع که به نوعی می‌توان گفت کاملاً تصادفی بود، حدود 1 میلیارد دلار حق امتیاز برای CSIRO در پی داشت.

اوسالیوان اختراع خود را ابتدا در سال 1992 در کشور خود یعنی استرالیا و سپس در سال 1996 در ایالات متحده به ثبت رساند.

به این ترتیب بود که وای-فای اختراع شد و همه ما باید برای این اختراع از استفان هاوکینگ به خاطر الهام بخشیدن به جان اوسالیوان متشکر باشیم!

منبع thefactsite
مطالب پیشنهادی
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Hadis
Hadis
1 سال قبل

هدی لامار چی پس ؟