5 سوال در رابطه با فناوری 5G و پاسخ به آن ها

هیجان و اغراق زیادی در فضای 5G وجود دارد و این تغییر فناوری پیچیده‌تر از تغییر فناوری نسل قبل آن، 4G، است. علاوه بر سؤالات پیچیده‌ی فناوری درباره‌ی امواج فرکانس بی‌نهایت بالا و مودم‌های 5G، شاهد درگیری سیاست‌های جغرافیایی، جنگ‌های تجاری و شکایت‌های قانونی بزرگ بین غول‌های فناوری هستیم. در ادامه به بررسی سؤال‌های رایجی می‌پردازیم که ممکن است شما نیز در زمینه‌ی 5G با آن‌ها درگیر شده باشید.

1. آیا باید امسال یک گوشی 5G بخرم؟

خیر.

چرا؟

شبکه‌های 5G پوشش بسیار کمی دارند و فقط در چند شهر در سطح جهان شاهد پوشش 5G هستیم. حتی در همین شهرها نیز این شبکه فقط در خیابان‌های خاصی به خوبی کار می‌کند و در این خیابان‌ها هم باید در دید آنتن مخابراتی باشید، همچنین در این شرایط نیز سرعت آپلودی برابر با LTE خواهید داشت.

خب من به یک گوشی جدید نیاز دارم و شاید بهتر باشد یک گوشی 5G بخرم تا اگر چند سال دیگر پوشش 5G سراسری شد نیازی به خرید یک گوشی جدید نداشته باشم. آیا این کار ایده‌ی خوبی است؟

خیر. لطفاً این کار را نکنید. اولین نسل از گوشی‌های مجهز به این فناوری مخابراتی عموماً کیفیت بدی خواهند داشت. این گوشی‌ها غول‌پیکر، پرمصرف و غیربهینه خواهند بود. ممکن است امسال شاهد گوشی‌های بهتری باشیم، برای مثال گلکسی S10 5G سامسونگ با قیمت 1400 دلاری خود ظاهر بسیار مناسبی دارد. اما حتی اگر با گوشی بسیار خوبی سر و کار داشته باشیم شما در حال پرداخت پول بسیار زیادی هستید تا گوشی خاصی داشته باشید و بتواند به شبکه‌ای دسترسی پیدا کنید که هنوز سراسری نشده است.

حتی اگر شاهد معجزه‌ای باشیم و این شبکه‌ها با سرعت بیشتری نسبت به انتظارات ما پیشرفت کنند مودم قرار گرفته در چنین گوشی‌هایی به خوبی مودم‌های نسل دوم یا سوم سال بعد یا سال‌های بعد از آن نخواهند بود. در حال حاضر شرکت کوالکام مسئول تولید تمام مودم‌های 5G برای گوشی‌های آمریکا است و به سرعت در حال معرفی مودم‌های جدیدی است.

2. پس چرا همه از 5G صحبت می‌کنند؟

دلایل مختلفی وجود دارد. اگر بخواهیم بدگمان باشیم یکی از دلایل این است که فروش گوشی‌ها در آمریکا کاهش یافته است و این صنعت به دنبال راهی است تا مصرف‌کنندگان را به سمت خرید گوشی‌های گران‌قیمت سوق دهد.

اگر بخواهیم آنقدرها هم بدگمان نباشیم، زمانی که 5G راه‌اندازی شود واقعاً سریع و با تأخیر پایین خواهد بود که می‌تواند باعث ایجاد فناوری‌های جدیدی شود که تا به حال به فکرمان نرسیده است. به روزهای اولیه‌ی همگانی شدن تلفن‌های همراه فکر کنید، در آن روزها به نظر می‌رسید که پی در پی کسی چیز جدیدی کشف می‌کند که می‌توانیم با گوشی‌هایمان آن را در اختیار داشته باشیم.

بسیاری از افراد به دنبال یک موج دیگر از نوآوری‌های هستند. همچنین بسیاری از افراد نیز می‌خواهند با متقاعد کردن شما درباره‌ی چنین موج جدیدی از نوآوری‌ها پول زیادی به جیب بزنند. البته ممکن است چنین اتفاقی رخ ندهد چون ایجاد شبکه‌های 5G بسیار سخت‌تر از شبکه‌های 4G است. این شبکه‌ها به سایت‌های سلولی بیشتری نیاز دارند و امواج مخابراتی آن‌ها نمی‌تواند به سادگی از ساختمان‌ها رد شود. پس به نظر می‌رسد که تمام این قول‌های جدید درباره‌ی نوآوری‌ها توخالی است. خب فکر کنم باز هم به سمت بدگمانی رفتیم.

حقیقت این است که موارد زیادی وجود دارد که می‌توانیم به دلیل آن‌ها نسبت به 5G بدگمان باشیم. در حال حاضر شرکت‌ها قول‌های بزرگی می‌دهند و دستاوردهای کمی دارند. شکافی که بین حجم عظیم تبلیغات و بازاریابی در زمینه‌ی 5G و محصولات و خدمات ارائه شده وجود دارد بسیار بزرگ است. در این شکاف ما نمی‌توانیم کار زیادی انجام دهیم جز اینکه منتظر بمانیم و ببینیم که چه می‌شود.

3. شنیده‌ام که موضوعی در رابطه با اپل، کوالکام، اینتل و 5G وجود دارد. چه اتفاقی افتاده است؟

در ادامه به بازگو کردن جملاتی می‌پردازیم که حقایقی را آشکار می‌کنند و به سادگی می‌توان آن‌ها را به یکدیگر مربوط دانست اما ممکن است لزوماً به یکدیگر ارتباطی نداشته باشند. در حالی که این جملات را می‌خوانید به این موضوع فکر کنید که می‌توان آن‌ها را به دو شیوه تفسیر کرد. روش اول: فناوری در زمانه‌ی ما ترکیب بسیار پیچیده‌ای از بازی بین شرکت‌های بسیار بزرگ و نیمه‌انحصاری است و گاهی اوقات شاهد اتفاقات عجیبی هستیم. روش دوم: یک دسیسه‌ی بزرگ در زمینه‌ی 5G وجود دارد.

  • کوالکام سود زیادی از 5G کسب خواهد کرد.
  • کوالکام بر سر هزینه‌ی موارد مختلف، درگیر یک دعوای قانونی با اپل بود.
  • اپراتورهای همراه آنقدر 5G را بزرگ کرده‌اند که به نظر می‌رسد هر کسی که درچند سال آینده یک گوشی 5G نداشته باشد در شرایط بسیار بدی قرار دارد.
  • اپل در حال اعمال فشار به اینتل بود تا مودم‌های 5G مناسبی تولید کند تا اپل وابستگی کمتری به کوالکام داشته باشد. این موضوع به خوبی پیش نرفت.
  • اپل تصمیم گرفت با کوالکام به توافق برسد.
  • اینتل اعلام کرد دیگر تصمیم به تولید مودم‌های 5G ندارد.

آیا باید این جملات را به یکدیگر مرتبط کنید؟ شاید برخی از آن‌ها را، اما شاید همه‌شان به هم مرتبط نیستند. اما برای پاسخ به سؤال باید بگوییم که این اتفاقات رخ داده است.

4. چرا دولت آمریکا از دست هوآوی و 5G عصبانی است؟

نگرانی‌های دولت آمریکا در رابطه با هوآوی به قبل از جنگ تجاری با چین باز می‌گردد و می‌توانید سعی کنید حقایق این اتفاق را نیز به یکدیگر ارتباط دهید. اما نیازی نیست زیاد تلاش کنید، در حال حاضر گرچه هیچکدام از اپراتورهای ایالات متحده گوشی‌های هوآوی را نمی‌فروشند باید به این نکته توجه کنیم که بسیاری از دیگر شرکت‌های چینی در بازار آمریکا حضور دارند.

چرا دولت آمریکا از دست هوآوی و 5G عصبانی است؟

مشکل بزرگ‌تر این است که هوآوی تولیدکننده‌ی بسیاری از تجهیزات شبکه است و این تجهیزات را در اختیار کشورهای مختلف سراسر جهان قرار می‌دهد و این کار را ارزان‌تر از بسیاری از رقبای خود انجام می‌دهد. نگرانی‌هایی در این زمینه وجود دارد که شرکت هوآوی ارتباط نزدیکی با دولت چین دارد و این تجهیزات می‌توانند از نظر امنیتی خطرناک باشند. هوآوی این اتهامات را رد می‌کند و هنوز هم مدرک موثقی برای اثبات این ادعاها وجود ندارد.

آیا عدم وجود مدرک موثق در این زمینه به این معنی است که می‌توانید به هوآوی اعتماد کنید؟ سؤال سختی است. کشورهای دیگر در حال استفاده از این تجهیزات هستند و بسیاری از شرکت‌های کوچک‌تر آمریکایی نیز مایل به استفاده از این تجهیزات هستند. عبارت «فقدان مدرک، مدرکی برای بی‌گناهی نیست» در اینجا صدق می‌کند و از طرفی نیز می‌دانیم بسیاری از دولتی‌های آمریکا علاقه‌ای به اعتماد به هوآوی ندارند. همچنین موضوع دیگری وجود دارد که درباره‌ی دستگیری مدیر ارشد مالی هوآوی به دلیل کلاهبرداری است.

با آنکه همه چیز آشکار نیست اما یک موضوع قطعی است، اینکه این درگیری در حال تشدید است.

5. موضوع کارخانه‌ی فاکس‌کان در ویسکانسین چیست که به AI 8K+5G مربوط است؟

فاکس‌کان قول ایجاد کارخانه‌ای را برای تولید تلویزیون داد تا باعث اشتغال‌زایی شود اما بعداً این برنامه‌ی فاکس‌کان تغییر کرد و همه چیز بسیار عجیب و پیچیده شد. همه به مشکوک بودن این قضیه پی بردند و فاکس‌کان نیز تأیید کرد که در حال ایجاد یک کارخانه نیست. سپس اعلام کرد که در حال ایجاد اشتغال‌زایی در زمینه‌ی یکی از آخرین فناوری‌های موجود است. سه کلمه‌ای را کنار یکدیگر قرار داد که به نظر آینده‌نگرانه می‌رسند و 5G‌ نیز در این مجموعه کلمات قرار داشت.

سپس برای اینکه همه احساس بهتری داشته باشند این شرکت تعدادی ساختمان خرید و آن‌ها را خالی گذاشت (فاکس‌کان می‌گوید این ساختمان‌ها خالی نیستند اما می‌دانیم که قطعاً خالی هستند).

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع theverge
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar