6 ویژگی جالب در ویندوز 10 که باید امتحان کنید

ویندوز 10 دائماً در حال تغییر است و شما هرروزمی‌توانیدویژگی‌ها و ابزارهای جدیدی در این سیستمعامل کشف کنید. در این مقاله قصد داریم با 6 ویژگی کمتر شناختهشده ویندوز 10 آشنا شویم، با دیجی رو همراه باشید.

1. نقشه‌های آفلاین

اگر قصد سفر به مقصد مشخصی دارید و می‌خواهید همواره یک نقشه از مقصد خود در اختیار داشته باشید تا بدون اتصال به اینترنت نیز به آن دسترسی داشته باشید، می‌توانید از ویژگی نقشه‌های آفلاین در ویندوز 10 استفاده کنید و دیتای مربوطه برای استفاده در حالت آفلاین را دانلود کنید.

offline-maps
برای استفاده از این ویژگی، دکمه ویندوز + I را همزمان فشار دهید تا وارد تنظیمات شوید. سپس در بخش تنظیمات به مسیر System > Offline maps مراجعه کنید و در اینجا بر روی دانلود نقشه‌ها (Download maps) کلیک کنید و در اینجا قادر خواهید بود کل کشورها و مناطق را انتخاب کنید.

پس از دانلود دیتای آفلاین، در بخش جستجوی ویندوز عبارت Maps را سرچ کنید تا وارد برنامه مربوطه شوید. اکنون می‌توانید بدون نیاز به اتصال به اینترنت در نقشه مکان موردنظر خود جستجو کنید.

2.Sticky Notes

هیچچیز عجیب و چشمگیری درباره یادداشت‌های چسبنده مجازی بر روی دسکتاپ شما وجود ندارد اما اگر عجله داشته باشید و بخواهید بهسرعت مطلبی را یادداشت کنید، این نرمافزارمی‌تواند به خوبی از پس این کاربرآید.

برای دسترسی به این ویژگی، کافی است در بخش جستجوی ویندوز عبارت sticky notes را سرچ کنید و بر روی برنامه مربوطه کلیک کنید. برای ایجاد یادداشت‌های بیشتر باید بر روی علامت مثبت در گوشه سمت چپ یادداشت کلیک کنید و از سهنقطهقرارگرفته در سمت چپ نیز می‌توانید رنگ یادداشت را تغییر دهید و درنهایت با کلیک بر روی علامت سطل زباله یادداشت موردنظر را حذف می‌کنید.

windows-10-sticky-notesدر ویندوز 10، Sticky Notes با ویژگی مربوط به رماننویسی به نام Windows Ink ادغامشده است. این یعنی شما می‌توانیدمستقیماً متن خود را در Sticky Notes بنویسید و Windows Ink بهطور خودکار دست خط شمارا تشخیص می‌دهد. برخی لغات پس از نوشتن به رنگ آبی درمی‌آیند که نشان می‌دهد شما می‌توانید اقدامات خاصی را برای آن در نظر بگیرید بهعنوانمثالمی‌توانید بر روی tomorrow کلیک کنید و یادداشت را به یک هشدار یادآوری تبدیل کنید.

3.TaskView و دسکتاپ های مجازی

دکمه ویندوز + Tab را همزمان فشار دهید تا به TaskView دسترسی داشته باشید. در این حالت، تمام پنجره‌های باز در ویندوز برای شما نمایان می‌شود و با دکمه‌های جهت کیبورد خود می‌توانید بین آن‌هاجابهجا شوید.

virtual-desktop-task-view-windows-10-670x377این کاملاً خوب و مفید است اما با فشردن Alt + Tab نیز می‌توانید چنین تجربه‌ای داشته باشید. بااینحال ویژگی جذاب در اینجا، دسکتاپ‌های مجازی است، سایر سیستمعامل‌هامدت‌هاست که این ویژگی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد و اکنون ویندوز 10 نیز به این ویژگی مجهز شده است. برای این منظور در پایین سمت راست صفحه بازی شده مربوط به TaskView بر روی New desktop کلیک کنید تا دسکتاپ مجازی خود را همراه با ویندوز اختصاصی ایجاد کنید. بهعنوانمثالمی‌توانید از یکدسکتاپ برای کار استفاده کنید و از دیگری برای کارهای شخصی، این ویژگی درواقعیکراهحلنرمافزاری برای کاربرانی است که امکان استفاده از 2مانیتور جداگانه را ندارند.

4. Snap

اسنپ ویژگی جدیدی در ویندوز 10 نیست اما برای افزایش بهرهوری و بهبود عملکرد، پیشرفت‌های زیادی در آن حاصلشده است. اگر از آن دسته از کاربرانی هستید که بهصورت مداوم پنجره‌های زیادی را در ویندوز باز می‌کنید، اسنپ برای شما کارآمد خواهد بود.

برای استفاده از این ویژگی، یک پنجره را گوشه صفحه بکشید و رها کنید. ویندوز در این حالت بهصورت خودکار پنجره را ریسایز یا اسنپمی‌کند و در آن موقعیت قرار می‌دهد. علاوه بر این می‌توانید انتخاب کنید کدام پنجره در کنار پنجره قبلی اسنپ شود. بهطورکلی این ویژگی زمانیکه بخواهید چندین پنجره را همزمان باز نگهدارید مفید خواهد بود و اجازه می‌دهدپنجره‌ها بدون مشکل در کنار هم قرار گیرند.

window-10-snap-670x377

برای تغییر تنظیمات اسنپ نیز کافی است کلید ویندوز + I را فشار دهید تا به بخش تنظیمات منتقل شوید و سپس ازآنجا به مسیر System > Multitasking بروید. در اینجا می‌توانید تنظیمات مربوطه را بهدلخواه تغییر دهید.

5. انتقال تصویر

می‌تواند تصویر صفحهنمایشیککامپیوتر یا موبایل مبتنی بر ویندوز 10 را بر روی یکدیوایس ویندوز 10 دیگر انتقال دهید (پروجکت کنید)، البته باید هر دودیوایس به یکوایفای مشترک متصل باشند.

برای شروع، بر روی کامپیوتری که قرار است تصویر را دریافت کند دکمه ویندوز + I را فشار دهید تا به صفحه تنظیمات منتقل شوید و سپس در آنجا مسیر System > Projecting را طی کنید. در پنجره بازشده از بالای منوی کشویی گزینه Available everywhere on secure networks را انتخاب کنید. می‌توانید سایر گزینه‌ها را به حال خود رها کنید و الزامی برای انتخاب آن‌ها وجود ندارد.

projecting-to-this-pc-windows-10-604x500
اکنون بر روی دیوایسی که قرار است تصویر را انتقال دهد، دکمه ویندوز + A را فشار دهید تا اکشنسنتر باز شود. در اینجا بر روی گزینه اتصال (Connect) کلیک کنید و دیوایس گیرنده را از لیست انتخاب کنید. همچنین می‌توانیدگزینه‌های مربوط به ورودی موس و کیبورد را تیک بزنید و حالت انتقال تصویر را نیز تغییر دهید تا از دیوایسدومبهجاییک آینه مستقیم بهعنوانصفحهنمایشدوم استفاده کنید.

6. ذخیره کننده باتری

اگر از آن دسته از کاربرانی هستید که لپتاپ خود را با خود به بیرون می‌برید و در خارج از خانه از ویندوز 10 استفاده می‌کنید، این ویژگی برای شما مفید خواهد بود و به شما کمک می‌کند از حداکثر پتانسیل باتری خود استفاده کنید. این ویژگی با انجام کارهایی نظیر کاهش نور صفحهنمایش، خاموش کردن نوتیفیکشنها و متوقف کردن برنامه‌های در حال اجرا در پسزمینه در مصرف باتری صرفهجوییمی‌کند.

windows-10-battery-saver-640x444

برای اعمال تنظیمات، دکمه ویندوز + I را فشار دهید و از مسیر System > Battery saver > Battery saver settings پیروی کنید. در اینجا می‌توانید انتخاب کنید که چه زمانی ذخیره کننده باتری بهصورت خودکار آغاز بهکار کند و می‌توانید مشخص کنید که چه ویژگی‌هاییبهطورمعمول برای ذخیره انرژی غیرفعال شوند.

برای روشن کردن ذخیره کننده باتری در هر زمان، دکمه ویندوز + A را همزمان فشار دهید تا اکشنسنتر باز شود و در آنجا بر روی Battery saver کلیک کنید.

ویندوز 10 را دستکم نگیرید

همگی با ویژگی‌های بزرگ ویندوز 10 نظیر کورتانا و دستیار مجازی آشنا هستیم اما ویندوز 10 نسبت به آنچه به در ظاهر به نظر می‌آیدکارایی‌های بسیار بیشتری دارد.

علاوه بر این ویندوز 10بهطور مداوم در حال بهبود است و مایکروسافت به‌روزرسانی‌های جدیدی برای این سیستمعامل عرضه می‌کند. آخرین به‌روزرسانی این نسخه در ماه آگوست و همزمان با سالگرد آن منتشر شد و به‌روزرسانی بزرگ بعدی در بهار سال 2017 و بانام Creators Update منتشر خواهد شد. بنابراین قطعاً در آینده ویژگی‌های بیشتر و جذاب‌تری نیز به این نسخه از سیستمعامل ویندوز افزوده خواهد شد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع phonearena
مطالب مرتبط
1 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
moradihosein
3 سال قبل

لامصب همون ویژگی دسکتاپ مجازی واسه من فوق العادس و میدونم که یه روزی همه تو استفاده از سیستم عامل در آینده بسیار از این دسکتاپ مجازی استفاده میکنن ویندوز 10 آخرین نسل ویندوزه و حالا حالا ها هم وسیستم عامل به کا رمیره و مایکروسافت داره آپدیتاشو به صورت رایگان ارائه میده و من نمیفهمم چرا این خرج یک بار برای همیشه رو نباید بکنم تا با آپدیتای مایکروسافت پیش برم و به روز باشم و ویندوز و لبتابم بهترین آپشن ممکنو داشته باشه حتی وقتی خود مایکروسافتم تو ایران پارتنر داره(itresearches.ir) به هر حال ما ایرانیا همیشه یه… بیشتر بخوانید »