7 جایگزین برای بیت کوین: بیت کوین بعدی کدام ارز دیجیتال خواهد بود؟

اگر به فکر سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال هستید، احتمالاً بیت کوین را به عنوان گزینه اول در نظر گرفته اید. اما کوین های دیگری مانند اتریوم، ریپل، لایت کوین، کاردانو، پولکادات، سولانا و آوالانچ گزینه های مناسبی برای تنوع بخشیدن به سبد ارزهای دیجیتال شما هستند. در ادامه به چند گزینه جایگزین برای بیت کوین، برای کسانی که به دنبال بهترین ارزهای دیجیتال هستند می‌پردازیم.

اتریوم  (ETH)

دومین ارز دیجیتال محبوب، اتریوم یک شبکه منبع باز است که توسط کاربران مدیریت می شود، دقیقاً مانند بیت کوین. با این حال، تفاوت های قابل توجهی نیز بین این دو وجود دارد. این شبکه از طریق «قراردادهای هوشمند» نوشته شده در کدی که در بلاک چین آپلود می شود، عمل می کند که برخی ارزهای دیجیتال بر بستر آن فعالیت می کنند.

روی اتریوم سرمایه گذاری کنیم یا خیر؟

اتریوم یکی از گزینه‌های امن‌تر برای سرمایه‌گذاری است که از نظر قیمت و ثبات در رتبه ۱۰ ام قرار دارد. همچنین می‌توانید از آن در موارد بیشتری از آنچه فکر می‌کنید استفاده کنید و طی چند سال آینده، تعداد کسب و کارهایی که ارزهای دیجیتال را می‌پذیرند، افزایش خواهد یافت. اتریوم دارای یک شبکه بزرگ با طیف گسترده ای از عملکردها و نوآوری ها است. همچنین ممکن است بهترین جایگزین برای بیت کوین باشد، به خصوص اگر می خواهید سبد ارزهای دیجیتال خود را متنوع کنید. اتریوم از نظر ارزش بازار در جایگاه دوم پس از بیت کوین قرار دارد.

ریپل (XRP)

بسیاری از مردم ایده ارزهای دیجیتال را دوست دارند، اما می‌ترسند پولشان را در دنیای آنلاین سرمایه گذاری کنند. هدف ریپل حفظ امنیت دارایی کاربران است .ریپل یک شبکه انتقال پول و تبادل ارز است که تراکنش ها را در سطح جهانی پردازش می کند و برخلاف اکثر ارزهای دیجیتال دیگر، ریپل نیازی به استخراج ندارد. ریپل همچنین تسویه سریع و کارمزدهای پایین را ارائه می دهد و توسط مؤسسات مالی بزرگ (برخلاف سایر جایگزین های بیت کوین) استفاده می شود.

در ریپل سرمایه گذاری کنیم یا خیر؟

ریپل بیش از یک سال درگیر شکایت با SEC بوده است و قیمت آن به طور قابل توجهی کاهش یافته است.  با این وجود ریپل همچنان یکی از 10 ارز دیجیتال برتر است (در حال حاضر بر اساس ارزش بازار در رتبه 6 قرار دارد). اما برای مقاصد سرمایه گذاری، ریپل باید به عنوان یک ارز دیجیتال معادل سهام پنی در نظر گرفته شود. اما اگر معتقدید که ریپل یک سیستم پرداخت موفق خواهد بود، قیمت پایین آن در حال حاضر می تواند یک مزیت کلیدی باشد.

افزایش آدرس های لایت کوین با موجودی حداقل 100 LTC پیش از رویداد هالوینگ

لایت کوین  (LTC) 

و اما لایت کوین چیست؟ لایت کوین اغلب به عنوان نزدیک ترین گزینه به بیت کوین در نظر گرفته می شود. بیت کوین و لایت کوین به یک شکل کار می کنند، اما چند ویژگی کلیدی وجود دارد که آنها را متفاوت می کند:

بنیانگذار لایت کوین چارلی لی بر خلاف خالق ناشناس بیت کوین، به خوبی شناخته شده است. لی سیستم لایت کوین را طوری طراحی کرد که تقریباً چهار برابر سریعتر از بیت کوین عمل کند. این بدان معناست که لایت کوین می‌تواند مشروعیت تراکنش‌ها را خیلی سریع‌تر تایید کند. بیت کوین دارای محدودیت 21 میلیون کوین است اما عرضه لایت کوین 84 میلیون کوین خواهد بود.

در لایت کوین سرمایه گذاری کنیم یا خیر؟

قیمت لایت کوین تقریباً مشابه بیت کوین است، اما تراکنش‌های آن سریع‌تر انجام می‌شوند که یکی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های آن است. با این حال، اینکه آیا این سرعت باعث می شود لایت کوین از امنیت کمتری برخوردار باشد موجب نگرانی هایی شده است. مزیت بالقوه سرمایه گذاری در LTC این است که این کوین از سال 2015 وجود داشته و مقاوم به نظر می رسد.

کاردانو (ADA)

کاردانو یک پلتفرم بلاک چین اثبات سهام است و به گونه ای طراحی شده که نسل بعدی شبکه اتریوم با یک بلاک چین انعطاف پذیر و پلت فرم مقیاس پذیر برای اجرای قراردادهای هوشمند باشد. کاردانو به عنوان “قاتل اتریوم” و جایگزینی ارزشمند برای بیت کوین معرفی شد. چارلز هاسکینسون، یکی از بنیانگذاران اتریوم، کاردانو را با هدف صرفه جویی در مصرف انرژی و پشتیبانی از تراکنش‌های سریع با حداقل کارمزد تراکنش تاسیس کرد.

در کاردانو سرمایه گذاری کنیم یا خیر؟

مزیت سرمایه گذاری در کاردانو این است که در حوزه قراردادهای هوشمند از نظر انرژی کارآمدتر و برتر است.

پولکادات  (DOT)

پولکادات پروتکلی است که بلاک چین های مختلف را به یکدیگر متصل می کند (مثلاً اتریوم و بیت کوین) و هدف آن ترکیب بلاک چین ها با یکدیگر است. پولکادات اغلب به عنوان یک شبکه multi-chain شناخته می شود زیرا می تواند شبکه ها را به یکدیگر متصل کند (برخلاف بیت کوین) .با این حال، پولکادات شبیه بیت کوین است به این معنا که هم به عنوان یک توکن (DOT) و هم به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز عمل می کند. پولکادات می‌خواهد شرایطی برای بهبود نوآوری از طریق شبکه‌های مختلف بلاک چین ایجاد کند. پولکادات با استفاده از دو بلاک چین، یک شبکه اصلی “relay” برای تراکنش های دائمی و “para chains” برای بلاک چین های ایجاد شده توسط کاربر، عمل می کند.

در پولکادات سرمایه گذاری کنیم یا خیر؟

هدف پولکادات بهبود مقیاس پذیری (تعداد تراکنش در هر ثانیه یک شبکه) و مدیریت برای ارتقاء یا تغییرات پروتکل است. چیزی که پولکادات را به یک سرمایه گذاری خوب تبدیل می کند این است که شبکه می تواند با سایر بلاک چین ها تعامل داشته باشد.

سولانا (SOL)

سولانا یک بلاک چین عمومی و منبع باز است. سولانا هم نوعی ارز دیجیتال و هم یک پلتفرم انعطاف‌پذیر برای اجرای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است. ارز دیجیتال SOL برای استیکینگ و پرداخت هزینه تراکنش در شبکه سولانا استفاده می شود. سولانا بر روی سریعتر و مقیاس پذیرتر کردن ارزهای دیجیتال متمرکز است. سولانا در فضاهای DeFi (امور مالی غیرمتمرکز) و NFT در میان کاربرانی که به دنبال جایگزین‌هایی برای اتریوم هستند، محبوب شده است. پروژه های NFT با استفاده از قراردادهای هوشمند مینت و مبادله می‌شوند و از آنجایی که سولانا از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند، حامی پروژه های NFT است. سولانا گزینه‌ای برای کسانی است که به دنبال جایگزین های کم هزینه و پرسرعت برای بیت کوین هستند.

در سولانا سرمایه گذاری کنیم یا خیر؟

پروژه های محبوب NFT بر بستر بلاک چین سولانا ساخته می شوند. اگر به NFT ها علاقه دارید، شبکه سولانا برای شما گزینه خوبی است. سرعت تراکنش و هزینه کم سولانا نیز آن را به گزینه‌ای جذاب برای کسانی که به دنبال جایگزین بیت کوین هستند تبدیل می‌کند.

اولنچ  (AVAX)

اولنچ یک بلاک چین غیرمتمرکز، منبع باز و اثبات سهام با عملکردهای قرارداد هوشمند است. اولنچ ادعا می کند که سریع ترین پلت فرم قراردادهای هوشمند در صنعت بلاک چین است. اولنچ امیدوار است بتواند یک بلاک چین بسیار مقیاس پذیر را بدون به خطر انداختن تمرکززدایی یا امنیت ارائه دهد. بلاک چین اولنچ از کوین مخصوص خود، AVAX، برای پوشش تراکنش های شبکه استفاده می‌کند.

سخن پایانی

در حالی که بیت‌کوین پادشاه ارزهای دیجیتال است، اگر می‌خواهید در این فضا سرمایه‌گذاری کنید، اکنون تعداد زیادی ارز دیجیتال دیگر نیز در بازار وجود دارد. فقط به یاد داشته باشید که هر ارز دیجیتالی در معرض نوسانات بازار است.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها