7 راهکار برای نگهداری بهتر یادداشت‌ها در اپلیکیشن Google Keep (اندروید)

7 راهکار برای نگهداری بهتر یادداشت‌ها در اپلیکیشن Google Keep

این روزها نوشتار دیجیتالی جای قلم و کاغذ را نزد ما گرفته است. پس از همه این‌ها واقعاً چرا ما به جای نوشتن در تلفن هوشمند خود و گذاشتن آن در جیبمان خودمان را به زحمت بی‌اندازیم و همه جا با خود قلم و کاغذ حمل کنیم؟ شاید قلم و کاغذ از دیرینه وجود داشته باشد اما نمی‌تواند مزایای یادداشت برداری دیجیتالی را کتمان کرد.

پس از افول اپلیکیشن Evernote، کاربران به دنبال یک آلترناتیو به جهت جایگزین شدن با آن می‌گشتند و یکی از بهترین اپلیکیشن‌ها برای این کار بدون شک Google Keep خواهد بود. اگر شما به تازگی از این اپلیکیشن استفاده می‌کنید، در اینجا تعدادی از ویژگی‌ها و ترفندهایی را بازگو خواهیم کرد که آغازی حرفه‌ای و قدرتمندانه در کار با این اپلیکیشن و نگهداری هر چه بهتر نوشته‌های شما به ارمغان خواهد آورد. این را به خاطر داشته باشید که زندگی دیجیتالی و در این مبحث یادداشت برداری دیجیتالی موجب سهولت در کارها خواهد شد.

ساخت یادداشت‌هایی سریع با یک ژستور

این روز‌ها بسیاری از اپلیکیشن‌های لانچر اندروید از دستورهای ژستور پشتیبانی می‌کنند که می‌تواند سخت‌ترین کارها را نیز برای شما آسان سازد اما Nova Launcher Prime یکی از بهترین‌ها در این مورد است. با استفاده از این لانچر شما می‌توانید ژستور مدنظر خود را ساخته و از فعالیت‌های گوگل کیپ در آن استفاده کنید. در این مورد یک اکشن activities.shareReceiverActivity نام دارد که وقتی اجرا می‌شود، شما با یک پاپ آپ روبه رو خواهید شد تا بتوانید در سریع‌ترین حالت ممکن مطلب مد نظر را یادداشت کنید.

7 راهکار برای نگهداری بهتر یادداشت‌ها در اپلیکیشن Google Keep

اگر شما با چند اکانت مختلف گوگل در دستگاه خو سر و کار دارید، این پاپ آپ به شما اجازه خواهد داد تا نوشته مورد نظر را در هر کدام که خواستید ذخیره سازی کنید.

رنگ بندی نوشته‌ها بر اساس نوع

قابلیت تعیین رنگ برای صفحه نوشته‌ها تقریباً در تمامی اپلیکیشن‌های یادداشت برداری دیجیتالی یافت می‌شود اما در اینجا ویژگی جذابی وجود دارد که به صفحه بندی نوشته‌های شما نظم می‌بخشد. فرض کنید شما مایل به ایجاد و پایبندی به یک سیستم رنگ هستید. این نیازمند تلاش است؛ اما اپلیکیشن Google Keep کار شما را ساده‌تر کرده است.

7 راهکار برای نگهداری بهتر یادداشت‌ها در اپلیکیشن Google Keep

به عنوان مثال شما می‌توانید مشخص کنید که تمامی یادداشت‌های مربوط به کار شما به رنگ سبز و یادداشت‌های عمومی به رنگی دیگر درآیند. این ویژگی منجر به دسترسی خیلی ساده‌تر شما به مطالبتان خواهد شد و بدون شک در کارها یک قدم جلوتر خواهید بود.

استفاده از یادآورهای زمانی و مکانی

برخی از اپلیکیشن‌های یادداشت برداری حاوی انواع مختلفی از ویژگی‌های یادآور هستند که شما می‌توانید در یادداشت‌هایی نظیر قرارهای ملاقات، رویدادی خاص، وظایف هفتگی، چک آخر ماه و غیره از آنها استفاده کنید؛ اما گوگل کیپ در اقدامی مثبت یک قدم به جلوتر رفته و یادآورهای مبتنی بر مکان را نیز به این اپلیکیشن اضافه کرده است.

7 راهکار برای نگهداری بهتر یادداشت‌ها در اپلیکیشن Google Keep

این ویژگی راحت‌تر از آن چیزی است که حتی فکرش را بکنید. وقتی یک یادآور را به یادداشت خود اضافه کردید، مطابق تصویر سمت چپ می‌توانید نوع آن را از زمان به مکان تغییر داده و سپس آدرس مورد نظر را از روی نقشه در آن تنظیم کنید. حال وقتی که به مکان مورد نظر سفر کنید، فوراً این یادآور فعال شده تا به شما یادداشتتان را یادآوری کند.

مدیریت یادداشت‌ها با لیبل گذاری

وجود یک سیستم تگ گذاری در اپلیکیشن‌های یادداشت برداری ویژگی مرسوم است که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این ویژگی کاملاً کاربردی است. شما می‌توانید در گوگل کیپ نیز از این ویژگی بهره‌مند شوید. با استفاده از این اپلیکیشن 2 راه وجود دارد تا بتوانید یادداشت‌هایتان را از طریق لیبل‌های به ثبت رسیده اجرا کنید:

1 – وارد منو لغزاننده شده و گزینه Labels را برگزینید. اینجا شما می‌توانید یک لیبل جدید ایجاد کرده و یا به هرکدام از یادداشت‌های لیبل گذاری شده دسترسی پیدا کنید.

2 – با استفاده از هشتگ (#) در هر نقطه‌ای که باشید منویی را به دست خواهید آورد که می‌تواند ارائه دهنده یادداشت‌های تگ گذاری شده شما باشد.

7 راهکار برای نگهداری بهتر یادداشت‌ها در اپلیکیشن Google Keep

لیبل‌ها بسیار خوب هستند چرا که آن‌ها راه جذاب و ساده‌ای را برای دسترسی به نوشته‌های ما به وجود آورده‌اند. برای استفاده هر چه بهتر از این اپلیکیشن بهتر است برای دسته‌بندی‌های عمومی (خانه، کار، سرگرمی و غیره) از سیستم نوشته رنگی استفاده کنید و از لیبل‌ها برای مواردی خاص نظیر پروژه‌ها و یا برنامه‌ای خاص استفاده کنید.

یادداشت خود را دیکته کنید تا گوگل کیپ برایتان بنویسد

اگر شما حوصله‌ی نوشتن را ندارید و یا پس از یک روز سنگین کاری قصد استراحت همراه با نوشتن مطلبی دارید، شما می‌توانید از قابلیت جذابی که اپلیکیشن گوگل کیپ ارائه می‌دهد استفاده کنید. کافی است بر روی آیکون میکروفون ضربه بزنید و با صدایی رسا و واضح به سخن گفتن بپردازید تا این اپلیکیشن بدون دخالت دست شما و از طریق میکروفون دستگاه شما، سخن شما را به یادداشت تبدیل کند. این قابلیت به معنای واقعی سریع‌ترین حالت ایجاد یک یادداشت است!

7 راهکار برای نگهداری بهتر یادداشت‌ها در اپلیکیشن Google Keep

شما برای استفاده از این ویژگی (Voice Memo) می‌توانید از دو طریق اقدام کنید:

1 – ضربه بر روی آیکون میکروفون در لیست یادداشت‌ها

2 – ضربه بر روی آیکون میکروفون در ویجت گوگل کیپ

پس از آن که این میکروفون را بفشارید همه چیز مهیای ضبط می‌شود و کافی است صحبت کنید تا این اپلیکیشن صحبت شما را به نوشته‌های دیجیتالی تبدیل کند. شما می‌توانید نوشته خود را به دو صورت صوتی و متنی در کنار یکدیگر ذخیره کنید. جالب اینجاست که می‌توانید به لطف Google Now بدون کوچکترین دخالت دست از ابتدا تا انتها تمامی کارها را انجام دهید. فرم دستوری که باید به گوگل گو بدهید به شرح زیر است. در نظر داشته باشید که برای فرا خواندن Google Now باید عبارت “Ok Google” را به زبان آورید:

“OK Google, add [new item description] to my [note name] list”

اسکن یادداشت‌های دست‌نویس و تبدیل به دیجیتالی

یادداشت برداری دیجیتالی می‌تواند خیلی کاربردی‌تر از آنی باشد که حتی شما فکر می‌کنید. به خصوص زمانی که شما در یک سخنرانی نشسته‌اید و اقدام به یادداشت‌برداری دستی کرده‌اید. حال زمانی که بخواهید آن را به صورت دیجیتالی درآورید به طبع باید آن متن طولانی را تایپ کنید که کاری خسته کننده خواهد بود. اپلیکیشن گوگل کیپ به شما این امکان را خواهد داد تا نوشته‌های کاغذی خود را اسکن کرده و پس از تبدیل آن‌ها به صورت دیجیتالی در دستگاه خود ذخیره کنید.

7 راهکار برای نگهداری بهتر یادداشت‌ها در اپلیکیشن Google Keep

برای این کار ابتدا از متن مورد نظر تصویر واضحی را تهی کنید. سپس آن تصویر را به یک نوشته اضافه کرده و بر روی گزینه Image ضربه بزنید. از منو وارد شده بر روی گزینه Grab image text ضربه بزنید تا این تصویر به یادداشت دیجیتالی تبدیل شود.

کار تمام است و به جای ساعت‌ها وقت گذاشتن برای تایپ متون شما در کمتر از 1 دقیقه آن را انجام دادید.

اشتراک گذاری دسترسی به یادداشت‌ها و لیست‌های شما

به لطف ویژگی اشتراک گذاری گوگل کیپ شما می‌توانید مطالب مختلف ذخیره شده را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارید. فرض کنید که لیست خریدی را تهیه کرده‌اید و حالا می‌خواهید آن را با یکی از اعضای خانواده به اشتراک بگذارید. برای این کار می‌توانید از خود گوگل کیپ استفاده کنید:

1 – ابتدا یادداشت مورد نظر را باز کنید.

2 – منو لغزشی را باز کرده و بر روی گزینه Collaborators ضربه بزنید.

3 – در اینجا آدرس ایمیل فردی که می‌خواهید نوشته شما برای آن ارسال شود را وارد کنید.

7 راهکار برای نگهداری بهتر یادداشت‌ها در اپلیکیشن Google Keep

←هم اکنون می‌توانید تازه‌ترین نسخه اپلیکیشن Google Keep برای سیستم عامل اندروید و آی او اس را با کلیک بر روی پلتفرم مدنظر دریافت کنید→