Keep؛ با سرویس نوت برداری گوگل بیشتر آشنا شوید

انسان همیشه فراموش کار بوده و امروزه نیز با پیشرفت ابزار های متنوع دیجیتالی فراموشی او بیشتر شده است. به کار گیری ابزار های نوت‌برداری در کلاس درس یا حتی برای کار های روزمره امری طبیعی به نظر می‌رسد که از مدت‌ها پیش مرسوم بود. اما امروزه با پیشرفت گجت‌های همراه و اپلیکیشن‌های آن، می‌توانیم ابزار های نوت‌برداری فیزیکی را به فراموشی بسپاریم.

در این زمینه تا چندی پیش سرویس وان نوت و اورنوت در اولویت کاربران قرار داشتند، اما با معرفی سرویس کیپ – Keep – توسط گوگل اوضاع کمی فرق کرد. حالا میلیون‌ها کاربر اندرویدی سرویس یادداشت برداری گوگل را به صورت پیش فرض در تلفن خود دارند و با توجه به امکانات قابل توجه آن، نیازی به اپلیکیشن‌های جانبی نمی‌بینند.

همانطور که مشخص شد، کیپ سرویس یادداشت برداری کمپانی گوگل است که در پلتفرم‌های مختلف اجرا شده و در دسترس کاربر قرار می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی تخصصی و همه جانبه این ابزار کاربردی بپردازیم.

رابط کاربری

یکی از مشخصه‌های قابل توجه اپلیکیشن‌های گوگل، رابط کاربری تخت و متریال آن هاست. طراحی تخت و مدرن از ویندوز 8 مایکروسافت نشات می‌گیرد که کمپانی گوگل آن را به اوج خود رسانده است و کاربران اندرویدی 5 به بالا از آن بهره می‌برند.

همانطور که در تصاویر مشاهده می‌کنید، طراحی مدرن و زیبا یکی از ویژگی‌های مثبت گوگل کیپ به شمار می‌رود. این کمپانی در سرویس یادداشت برداری خود از ترکیب رنگ زرد و سفید بهره برده است؛ البته با کارت‌های رنگارنگ این رابط کاربری زیباتر هم می‌شود.

صفحه اصلی برنامه شامل کارت‌های یادداشتی شما (از هر نوعی) می‌شود و این کارت‌ها به ترتیب زمان ثبت و چیده می‌شوند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، متون کوتاه کارت‌ها با فونت بزرگ‌تر نسبت به موارد دیگر ثبت می‌شوند؛ کیپ در این زمینه کاملا هوشمند عمل م‌ کند. نوار پایین صفحه امکان ایجاد یک کارت جدید را به شما می‌دهد. در این نوار به ترتیب آیکون‌های تصویر جدید، پیام صوتی، نقاشی و افزودن لیست می‌شود. همچنین در قسمت خالی آن می‌توانید عبارت مورد نظر را تایپ کنید.

اسکرین شات سمت راست نمایی از قابلیت جست و جوی برنامه را به تصویر می‌کشد. در اینجا نیز قابلیت جست و جو بر اساس روش‌های مختلف نظیر برچسب‌ها، رنگ و تصویر را در اختیار دارید.

1

آیکون مربع‌ها در کنار گزینه جست و جو، نحوه نمایش کارت‌ها را از حالت بالا به شکل لیست در می‌آورد. تصویر سمت راست نمایی از قسمت ایجاد کارت جدید متنی را نمایش می‌دهد. در بخش Title و Note به ترتیب موضوع و متن یادداشت را ثبت کنید. همچنین با گزینه Remind me می‌توانید برای هر کارت یادآور ثبت نمایید. نوار بالایی این بخش به ترتیب شامل آیکون‌های بیشتر، افزودن برچسب، انتخاب رنگ و افزودن مخاطب می‌شود. فلش کناری نیز شما را به منوی اصلی باز می‌گرداند.

توجه داشته باشید که: با بازگشت به کمک آیکون فلش، مطالب ثبت شده به صورت خودکار ذخیره می‌شوند.

2

همانطور که گفتیم، امکان افزودن مخاطب به هر کارت وجود دارد. مطابق تصویر زیر باید آیکون مربوطه را انتخاب کرده و مخاطب مورد نظر یا آدرس ایمیل وی را به لیست بیافزایید. بدین ترتیب ویرایش همزمان و آنلاین موارد امکان پذیر خواهد بود.

تصویر بعدی مربوط به افزودن برچسب یا همان Lables می‌شود. برچسب‌ها همچون سرویس جی میل در اینجا نیز می‌توانند کارت‌های شما را با نظم خاصی دسته بندی کنند. سه برچسب پیش فرض کیپ شامل Inspiration، شخصی و کاری می‌شود و جهت افزودن موارد بیشتر گزینه Add label را به کار گیرید.

برای رنگ بندی و زیبا شدن کارت‌ها نیز حق انتخاب بین 8 رنگ متنوع (قرمز، زرد، سبز، فیروزه ای، آبی و…) را دارید. همچنین می‌توانید مثلا برای کارت‌های ضروری تر رنگ قرمز و برای موارد معمولی از رنگ سبز بهره ببرید.

4

آیکون بیشتر (سه نقطه) در نوار بالای بخش افزودن متن، امکانات ویژه‌ای را برایتان به ارمغان می‌آورد؛ افزودن نقاشی، افزودن تصویر، آرشیو شدن، پاک سازی، کپی کردن، ارسال یا همان به اشتراک گذاری، نمایش چک باکس لیستی و افزودن به سرویس گوگل داکس.

در تصویر سمت راست نمایی از بخش نقاشی کیپ را مشاهده می‌کنید که با امکانات متوسط و کاربردی همراه شده است. تنظیماتی مثل فونت و رنگ قلم در نوار پایین گنجانده شده‌اند. گزینه افزودن تصویر نیز دو راه پیش روی شما قرار می‌دهد؛ دوربین و گالری.

5

در تصویر زیر منوی اشتراک گذاری کارت‌ها را در برنامه مشاهده می‌کنید. این منو در بیشتر اپلیکیشن‌های مدرن اندروید مشترک است و به صورت هوشمند مخاطبین پر کاربرد را بالاتر از بقیه قرار می دهد.

6

همچون دیگر اپلیکیشن‌های گوگل، منوی کشویی گوگل کیپ امکان جابجایی بین چند اکانت گوگل را به شما می‌دهد و بدین ترتیب تنظیمات هر اکانت به صورت جداگانه اعمال می‌گردند؛ توجه داشته باشید که با حضور در هر اکانت، کارت‌های جدید در همان ذخیره می‌شوند. البته امکان جابجایی کارت‌ها نیز در منوی برنامه وجود دارد.

در ادامه لیست، دو آیکون نوت و یادآور ها تعبیه شده‌اند. همچنین لیست کامل برچسب‌های سرویس به همراه امکان ویرایش آن ها (Edit) در ادامه آمده‌اند. در نهایت به بخش آرشیو شده و تنظیمات برنامه دسترسی خواهید داشت.

تصویر سمت راست نمایی از بخش تنظیمات برنامه را نشان می‌دهد که شامل گزینه‌هایی نظیر افزودن آیتم‌های بیشتر در نوار پایین و انتقال موارد چک شده به پایین لیست می‌شود که هر دو به صورت پیش فرض فعال هستند. همچنین تنظیمات مربوط به یادآور ها و به اشتراک گذاری در این بخش قرار گرفته‌اند.

7

در مجموع سرویس گوگل کیپ علمکرد مناسبی در زمینه یادداشت برداری و ثبت موارد مختلف دارد و در بررسی ما کاملا مثبت عمل کرد. با استفاده از این سرویس دیگر نیازی به نصب اپلیکیشن‌های جانبی در سیستم عامل نیست، پس پیشنهاد می‌کنیم با روی آوردن به ابزار های گوگلی، نیازتان به اپلیکیشن های جانبی را به حداقل برسانید.

دانلود از کافه بازار :
لینک برنامه در فروشگاه گوگل

امیدواریم از بررسی ما نهایت بهره را برده باشید. نظرات و سوالات خود در این زمینه را با ما و دیگر خوانندگان مقاله به اشتراک بگذارید.