7 اشتباه رایج در عکاسی شهری که باید از آن‌ها اجتناب کنید

عکاسی شهری یکی از هیجان‌انگیزترین ژانرها در عکاسی است و می‌تواند به شما این امکان را بدهد که مکانی را که در آنجا زندگی می‌کنید یا دوست دارید، با جزئیات قابل توجه ثبت کنید. با این حال، ممکن است درگیر برخی عادت‌های بد شده و از پیشرفت در روند عکاسی خود باز بمانید.

امروز و در این مطلب از دیجی رو قصد داریم برخی از اشتباهات رایج عکاسی شهری را که ممکن است مرتکب شوید، پوشش داده و شما را نسبت به آن‌ها آگاه کنیم. این اشتباهات گسترده زیادی داشته و از تنظیمات مختلف دوربین که می‌توانید تغییر دهید گرفته و تا کارهایی که می‌توانید در بیرون از منزل انجام دهید را شامل می‌شود.

1- استفاده از دیافراگم اشتباه در دوربین

عکاسی شهری

استفاده از دیافراگم اشتباه برای نوع عکسی که می‌گیرید یکی از رایج‌ترین اشتباهات عکاسی شهری است. برای مثال، ممکن است بخواهید عکس‌هایی را از خط افق با دیافراگم f/5.6 بگیرید که در نهایت منجر به خارج شدن بیش از حد عکس از فوکوس می‌شود. همچنین مهم است که شرایطی را که در آن عکس می‌گیرید در نظر بگیرید، زیرا ممکن است لازم باشد دیافراگم خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

به عنوان یک قاعده کلی، خوب است که از دیافراگم باریکتر برای عکس‌های خط افق استفاده کنید. به این ترتیب، شات بیشتری را در فوکوس خواهید داشت. انتخاب دیافراگم در عکس‌های خیابانی و شهری بیشتر به این بستگی دارد که آیا می‌خواهید چیزی شبیه به پرتره ثبت کنید یا اینکه می‌خواهید معماری اطراف را نیز در فوکوس خود داشته باشید.

2- عکاسی کردن فقط از مکان‌هایی که برایتان آشنا هستند

عکاسی شهری

انسان‌ها همیشه از بودن در مکان‌های آشنا خوششان می‌آید و عکاس‌ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. اینکه یک فرمول موفق را پیدا کرده و در یک مکان آشنا مدام از آن استفاده کنید و هیچ چیز دیگری را امتحان نکنید، بسیار آسان است اما مانع پیشرفت و یادگیری بیشتر شما خواهد شد. ایرادی ندارد به چیزی که دوست دارید بچسبید، اما نباید اجازه دهید که این مسئله خلاقیت شما را محدود کند. عکاسی از مکان‌هایی که با آن‌ها آشنا هستید می‌تواند این محدودیت را برایتان ایجاد کند.

شما هم اگر عکس‌های را که گرفتید مرور کنید، احتمالاً متوجه خواهید شد که همه آن‌ها را در مکان‌های مورد علاقه خود در شهرتان ثبت کرده‌اید! بهتر است این یک بعدی بودن را رها کرده و کاوش در محله‌های دیگر را هم امتحان کنید. البته، در عکاسی شهری و خیابانی همواره باید معقول و منطقی باشید و به جاهای خطرناک نروید، با این حال، نباید خلاقیت خود را محدود کرده و از کشف مکان‌های جدید که می‌توانند سوژه مناسبی برای عکاسی باشند، اجتناب کنید.

3- عدم استفاده از لنز زوم

عکاسی شهری

در عکاسی شهری نیاز ضروری به استفاده از لنز زوم ندارید، اما داشتن یکی از این لنزها برای بسیاری از عکاسان مفید است. از آنجایی که در عکاسی شهری و خیابانی با طیف وسیعی از سناریوها مواجه خواهید بود، استفاده از لنز زوم انعطاف‌پذیری لازم را برای ثبت دقیق عکسی که می‌خواهید، به شما می‌دهد.

اگر در عکاسی تازه کار هستید، استفاده از لنز کیت (زوم) چندین مزیت دارد. با این حال، همیشه بهتر است محدوده‌ای را که سازنده دوربین خاص شما پیشنهاد می‌کند، بررسی کرده و تا حد امکان به آن پایبند باشید. همچنین، توجه داشته باشید که بسیاری از لنزهای زوم دارای دیافراگم بسته‌تر از لنزهای معمولی هستند، بنابراین باید به این فکر کنید که آیا داشتن قابلیت برزگنمایی ارزش این کاستی را دارد یا نه.

4- عکاسی کردن فقط در محیط‌های بسته و یا فقط در فضای باز

عکاسی شهری

زندگی هم در داخل ساختمان‌ها و هم در خارج از آن‌ها جریان دارد و این مسئله در هیچ جا به اندازه شهرهای بزرگ مشهود نیست. بنابراین، این یک اشتباه بزرگ برای عکاسان شهری است که فقط به یک نوع عکاسی از فضاهای بسته یا باز پایبند باشند.

هنگام عکاسی از داخل، می‌توانید چندین سناریو را امتحان کنید. به عنوان مثال، می‌توانید به کافه مورد علاقه خود بروید یا فروشگاه‌های مستقل جالبی را به عنوان سوژه خود انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از غذاهایی که می‌خورید در تمام رستوران‌هایی که به آن‌ها مراجعه می‌کنید، عکس بگیرید.

عکاسی در فضای داخلی و خارجی دو مهارت بسیار متفاوت است و شما باید فاکتورها و عوامل متعددی را در این دو سناریو در نظر بگیرید. برای مثال، میزان روشنایی و نحوه نورپردازی در این دو معمولاً یکسان نیست و همچنین ممکن است در داخل ساختمان‌ها فضای زیادی برای حرکت نداشته باشید.

5- عکس‌برداری فقط در حالت دستی

عکاسی شهری

بسیاری از مناطق شهری سرعت بالایی دارند، که می‌تواند فرصت‌های زیادی برای عکس گرفتن ایجاد کند. با این حال، سرعت بالایی که در روند زندگی شهری وجود دارد می‌تواند باعث شود که سوژه‌های عالی زیادی را فقط به واسطه مشغول بودن بیش از حد مشغول روی تنظیمات دستی دوربین، از دست بدهید.

حالت دستی مزایای زیادی دارد و شما باید کاملاً نحوه استفاده از آن را یاد بگیرید. اما در عین حال، باید زمان زیادی را که باید برای تغییر سرعت شاتر، دیافراگم و ISO صرف کنید، در نظر بگیرید. تنظیم دستی دوربین ممکن است هنگام عکس گرفتن از اشیاء ساکن خوب باشد، اما وقتی به سطح خیابان نزدیک‌تر می‌شوید، دیگر حالت دستی کارکرد زیادی ندارد و بهتر است به سراغ حالت خودکار بروید.

6- نادیده گرفتن نور سنج دوربین

نورسنج دوربین شما یک نمودار کوچک است که مقدار آن از 3- تا 3+ متغیر می‌باشد. بالا رفتن بیش از حد این عدد می‌تواند منجر به ثبت تصویری بسیار روشن و بیش از حد نوردهی شده شود، در صورتی که شما با نزدیک‌تر شدن به 3- می‌توانید عکس‌هایی تاریک را ثبت کنید. استفاده مؤثر و بجا از نور سنج به ویژه در موقعیت‌های عکاسی شهری بسیار مهم است.

به طور کلی، اگر مجبور هستید بین این دو انتخاب کنید، بهتر است با نور کم عکس بگیرید. این اتفاق معمولاً در شرایط کم نور مانند روزهای ابری رخ می‌دهد. با این حال، حتی در چنین شرایطی هم باید سعی کنید از 1- پایین‌تر نروید.

اگر از اولویت دیافراگم یا اولویت شاتر استفاده می‌کنید، به راحتی می‌توانید مطمئن شوید که تنظیمات دوربین شما از تنظیمات دلخواه‌تان تجاوز نخواهند کرد. تنها کاری که معمولا باید انجام دهید این است که یک صفحه را بچرخانید.

7- چسبیدن به یک نقطه دید

عکاسی شهری

یکی دیگر از اشتباهات بزرگ در عکاسی شهری، چسبیدن به تنها یک نقطه دید است. برای مثال، ممکن است تصمیم بگیرید که به سادگی عکس‌هایی را در سطح خیابان بگیرید. البته، اگر ترجیح شما این است که چنین عکس‌هایی بگیرید، ایرادی ندارد اما باید به خاطر داشته باشید که زندگی شهری در سطوح مختلف جریان دارد.

حتی با یک خم شدن ساده و تغییر نقطه دید در هنگام گرفتن ثبت برخی از عکس‌ها، می‌توانید تصاویر جالبی بگیرید. با این حال، همیشه هم تغییر نقطه دید به همین سادگی نیست و باید چیزهای دیگری را نیز امتحان کنید، مانند رفتن به یک کشتی برای تماشای شهر از روی آب.

از سوژه‌های شهری و خیابانی مانند یک حرفه‌ای عکاسی کنید

عکاسی شهری دشوارتر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد، و شما می‌توانید یک شهر را به هزاران روش مختلف و از هزاران زاویه دید متفاوت ثبت کنید. گرفتار شدن در دام کارهای روزمره چیزی است که باید از آن دوری کنید و اجازه ندهید که این کار مانع خلاقیت شما شود. در نتیجه، باید به دقت فکر کنید که چگونه می‌توانید عکس‌های شهری خود را بهبود ببخشید، زیرا هم کارهایی در رابطه با دوربین و هم کارهایی غیرمرتبط با دوربین وجود دارد که می‌توانید برای پیشرفت در عکاسی خود آن‌ها را انجام دهید.

از استفاده از لنز مناسب گرفته تا تنظیم مناسب دیافراگم، گاهی اوقات ساده‌ترین تغییرات می‌توانند بزرگترین تفاوت‌ها را ایجاد کنند.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها