کره ماه هم صاحب یک سیستم موقعیت یاب ماهواره ای می‌شود!

اینجا و در روی زمین، سیستم‌های ارتباطی و ناوبری جهانی که GPS‌ هم یکی از آن‌هاست، با استفاده از تعداد زیادی ماهواره که به دور زمین می‌چرخند کار می‌کنند. اما ظاهراً چنین سیستمی تنها در انحصار زمین باقی نخواهد ماند و دانشمندان آژانس فضایی اروپا (ESA) قصد دارند با ایجاد شبکه‌ای از ماهواره‌ها در کره ماه، سیستم موقعیت یاب مشابهی را با نام Moonlight در این کره درخشان راه‌اندازی کنند! با دیجی رو همراه باشید.

ESA با این طرح ابتکاری خود قصد دارد ماه را به یک کره متصل تبدیل کرده و ارتباطات و پیمایش در آن را به شکل بهتری امکان‌پذیر کند. آژانس فضایی اروپا برای به سرانجام رساندن طرح Moonlight، شرکت‌های خصوصی را نیز برای کمک کردن تشویق می‌کند. ESA طرح خود را برای سرمایه‌گذاران اینگونه توصیف می‌کند: “مجموعه‌ای از ماهواره‌ها و ایستگاه‌ها در ماه که امکان اتصال بی‌وقفه به زمین را فراهم می‌کند.”

مسئولان آژانس فضایی اروپا می‌گویند:

با توجه به اینکه الان بیش از هر زمان دیگری کشورها برنامه‌های سفر به ماه را جدی گرفته‌اند، Moonlight یک ایستگاه فضایی دائمی را در کره ماه تدارک خواهد دید که به طور مستمر به دور این کره خواهد چرخید.

از مزایای استفاده از سیستم ماهواره‌ای در اطراف ماه می‌توان به مواردی همچون كمك کردن به ماه نوردها برای پیمایش راحت‌تر و دقیق‌تر در این کره و حتی شاید كنترل کردن آن‌ها از زمین، اشاره کرد. در حالی که چنین کاری عملاً به واسطه وجود تأخیر 20 دقیقه‌ای در ارتباط با مریخ نوردها وجود ندارد، کره ماه به خاطر نزدیک بودن به زمین و تاخیر کمی که در ارتباطات دارد (تنها چند ثانیه) می‌تواند بستری مناسب برای کنترل از راه دور مأموریت‌ها باشد. بنابراین، در آینده‌ای نزدیک انسان خواهد توانست به صورت زنده و همزمان هر نقطه‌ای از ماه را زیر نظر داشته باشد.

سیستم موقعیت یاب کره ماه

این سیستم موقعیت یاب به سفینه‌های فضایی نیز كمك خواهد کرد تا بتوانند در نیمه پنهان ماه فرود بیایند. منجمان رادیویی علاقه ویژه‌ای به ساخت یک تلسکوپ در این قسمت از کره ماه دارند تا بتوانند بدون مزاحمت جو زمین، مشاهدات بهتری از جهان پیرامون داشته باشند.

همچنین این بحث هم وجود دارد که چنین سیستم موقعیت یابی می‌تواند انجام مأموریت‌ها به ماه را ساده‌تر و مقرون به صرفه‌تر کند. ESA می‌نویسد:

داشتن یک سیستم اختصاصی برای ارتباط از راه دور با ماه و ناوبری می‌تواند از پیچیدگی مأموریت‌های سفر به ماه بکاهد و کمک کند مجریان این مأموریت‌ها تمرکز خود را بر روی فعالیت‌های اصلی معطوف کنند. از آنجا که در ماموریت‌های کره ماه می‌توان به این خدمات مخابراتی و ناوبری اختصاصی اتکا کرد، سفینه‌ها سبک‌تر خواهند شد و فضای بیشتری برای ابزارهای علمی یا سایر بارهای مورد نیاز خواهند داشت.

طرح Moonlight هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و دو کنسرسیوم صنعت در حال بررسی این ایده هستند تا ببینند امکان عملی شدن را دارد یا نه. اگر مطالعات امیدوار کننده باشد، این پروژه می‌تواند از اوایل سال 2023 آغاز شود.

منبع digitaltrends
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها