پلیس آمریکا با استفاده از اطلاعات توییتر و فیسبوک معترضان را ردگیری می‌کند

بر اساس گزارشی از «اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا»‌، سازمان‌های امنیتی با استفاده از سیستم نظارت پیشرفته‌ای معترضان را در فرگوسن و بالتیمور ردگیری می‌کنند. این سیستم که در آخرین اعتراضات این شهرها مورد استفاده ماموران امنیتی قرار گرفته است با استفاده از اطلاعات موجود در پست‌های کاربران در سه کمپانی بزرگ این کار را انجام می‌دهد. کمپانی‌های فیسبوک، توییتر و اینستاگرام.

در واقع این سه کمپانی دسترسی به ابزاری به نام Geofeedia را برای توسعه‌دهندگان آزاد گذاشته‌اند. این ابزار به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا محل انتشار پست‌های شبکه‌های اجتماعی را مورد بررسی قرار دهند. این ابزار توسط بیش از 500 سازمان امنیتی مورد استفاده قرار گرفته است تا موقعیت معترضان ردگیری شود.

این گزارش از «اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا»‌ به این نکته اشاره می‌کند که مورد نظارت قرار دادن فعالیت آنلاین معترضان می‌تواند با  «متمم اول قانون اساسی ایالات متحده آمریکا» در تضاد باشد. در مصاحبه‌ای «نیکول اوزر»، مامور بخش تکنولوژی و حقوق شهروندی اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا در کالیفرنیا به واشینگتن پست خاطر نشان کرد: «پلتفرم‌های این چنینی بیش از آنکه سبب کمک به ردگیری معترضان توسط پلیس شوند باید بتوانند در حفاظت از معترضان و حق آزادی بیان تلاش کنند. این نکات نباید توسط اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا به فیسبوک و توییتر گفته شود بلکه این شرکت‌ها باید خودشان با اجرای قوانین سرسختانه‌ی عمومی برای سرویس‌هایشان به امکان نظارت شهروندان توسط ماموران امنیتی پایان دهند.»

«بر اساس اطلاعاتی که در گزارش‌های اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا آمده است، ما به سرعت در حال قطع ارتباط Geofeedia با اطلاعات توییتر هستیم.»

اطلاعیه‌ی بالا توسط توییتر منتشر شد و فیسبوک (که صاحب اینستاگرام نیز هست) در مصاحبه‌ای با engadget چنین گفت: «این توسعه‌دهندگان فقط به اطلاعاتی که خود کاربران می‌خواهند در دسترس عموم بگذارند دسترسی دارند، این دسترسی با توجه به قوانین این سرویس و محدودیت‌های گذاشته شده قانونی است. اگر توسعه‌دهنده‌ای از API ارائه شده در جهتی استفاده کند که توسط ما اجازه داده نشده است اقدامی سریع در جهت قطع دسترسی و در صورت نیاز قطع هر گونه ارتباطی با توسعه‌دهنده انجام خواهد گرفت.»

هر سه این شرکت‌ها دسترسی Geofeedia به داده‌هایشان را در چند هفته‌ی اخیر محدود کرده‌اند. اینستاگرام و فیسبوک نیز در 19 سپتامبر دسترسی به اطلاعاتشان را توسط این سرویس قطع کردند. توییتر در اقدامی در مذاکره‌ای دوباره با کمپانی تابع Geofeedia قوانینی را به این سرویس اضافه کرد تا استفاده‌ی دستگاه‌های نظارتی از این سرویس قطع شود و قبل از قطع دسترسی Geofeedia به اطلاعات توییتر، طی نامه‌ای جزئیات و دلیل این اقدام را برای شرکت تابع توضیح داد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع engadget
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها