آی پینز

پیروزی 99.8 درصدی هوش مصنوعی گوگل در برابر برترین بازیکنان استارکرافت!

حتماً تا به حال در فیلم های علمی تخیلی متعددی با این ایده داستانی مواجه بوده اید که روزی ربات های ساخت بشر بر او مسلط شده و حتی سعی در نابود کردن انسان ها دارند! با اینکه این ایده کمی اغراق آمیز به نظر می رسد اما تصور آن هم وحشتناک است و ما را به فکر فرو می برد. به خصوص اینکه هر از گاهی خبرهایی از قدرتمندتر شدن هر چه بیشتر هوش مصنوعی منتشر می شود و دوباره این احساس ترس را در ذهن انسان زنده می کند. در جدیدترین مورد از این نوع خبرها، امروز گزارشی از یک رقابت گیمی بین انسان ها و هوش مصنوعی منتشر شده که نشان می دهد این حریف بی احساس موفق شده در 99.8 درصد موارد به پیروزی برسد! در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

این رقابت گیمی بین انسان ها و هوش موصنوعی، توسط آزمایشگاه دیپ مایند (DeepMind) برگزار شد که در زمینه طراحی هوش مصنوعی یکی از برترین ها است. دیپ مایند که اخیراً تحت مالکیت گوگل در آمده، به منظور تست هوش مصنوعی جدید خود موسوم به آلفا استار (AlphaStar) از بازی استراتژی معروفی به نام استارکرافت 2 (StarCraft II) استفاده کرده تا قابلیت های آن را در برابر هوش انسانی مقایسه کرده و به چالش بکشد. البته کسانی که در برابر آلفا استار قرار گرفتند، کاربر عادی نبودند و از میان برترین بازیکنان استارکرافت در سطح جهان انتخاب شده بودند.

دیپ مایند برای پیچیده تر کردن روند کار، محدودیت هایی را برای هوش مصنوعی خود در نظر گرفته بود تا رقابت در شرایط برابر برگزار شده و تا جای ممکن عادلانه باشد. از جمله اینکه، آلفا استار تنها به اطلاعات آن بخش از صفحه دسترسی داشت که یک انسان قادر به دیدنش است و همچنین تعداد کلیک هایی که می توانست ثبت کند، محدود بودند. اما جالب اینکه علیرغم وضع چنین محدودیت هایی، هوش مصنوعی آلفا استار موفق شد در 99.8 درصد از بازی ها، حریف انسانی خود را شكست دهد و به این ترتیب كه توانست به سرعت به سطح استاد بزرگی در بازی استارکرافت 2 برسد (بالاترین رتبه ممكن در این بازی آنلاین).

استارکرافت 2

یکی از محققان دیپ مایند به نام دیوید سیلور اظهار داشته که نتایج برجسته این رقابت ثابت می کند که به لطف تقویت هر چه بیشتر سیستم یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی، روزی خواهیم توانست با اطمینان بالایی از این فناوری در ربات های خود فراگیر و اتومبیل های خودران استفاده کنیم. به گفته وی، پیشرفت های صورت گرفته در زمینه هوش مصنوعی همواره با دستاوردهایی که این فناوری در بازی ها داشته، مشخص شده است. این روند از بازی های ساده ای مثل گو (یک بازی نوبتی با مهره های سیاه و سفید) و شطرنج شروع شده و در حال حاضر به استارکرافت رسیده که جدیدترین چالش برای هوش مصنوعی است.

قدرت یادگیری پیشرفته هوش مصنوعی در واقع از توانایی آن برای استفاده از تجربیات گذشته نشأت می گیرد! بدین معنی که هوش مصنوعی می تواند داده های مربوط به صدها سال بازی کردن را تنها عرض چند ماه ثبت کرده و از آن ها استفاده کند. عملکرد آلفا استار در این زمینه به حدی جالب توجه بوده که یکی از گیمرهای حرفه ای استارکرافت که در رقابت با این هوش مصنوعی شرکت داشت، نظر خود را در مورد حریف به این شکل ابراز کرد: “به شکل غیرقابل تصوری غیرعادی است!

وی در ادامه این گونه توضح داده که:

آلفا استار یک بازیکن جذاب و غیرقابل توصیف است؛ بازیکنی که دارای سرعت واکنش بسیار بالایی بوده و در عین حال استراتژی و سبک خاص خودش را دارد. این رقیب رایانه ای این سوال را برای ما ایجاد می کند که بازیکنان حرفه ای استارکرافت واقعاً تاکنون چه مقدار از پتانسیل های بالای بازی را کشف کرده اند؟

در انتها بد نیست بدانید که دیپ مایند در تلاش است تا هوش مصنوعی پیشرفته خود را از فاز شبیه سازی مجازی خارج کرده و در قالب یک ربات فیزیکی وارد دنیای واقعی کند.

منبع 9news
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها