تنظیمات Power Plan جدید AMD عملکرد پردازنده‌های رایزن را در ویندوز 10 بهبود می‌دهد

کمپانی AMD به تازگی تنظیمات Power Plan جدیدی را با نام Ryzen Balanced معرفی کرده است که در واقع پاسخی برای مشکلات عملکرد اولیه پردازنده جدید این شرکت است. AMD در پستی که روز پنجشنبه در وبلاگ رسمی خود منتشر کرده به این نکته اشاره کرده که این تنظیمات جدید نحوه مدیریت قدرت تک تک هسته‌های پردازنده را در ویندوز 10 بهبود داده و می‌تواند عملکرد پردازنده را در بسیاری از بازی‌های محبوب، از 3 تا 21 درصد ارتقاء دهد.

برای دریافت و نصب این تنظیمات Power Plan به‌روز شده، می‌توانید به وبلاگ AMD مراجعه کنید و یا اینکه فایل فشرده مربوطه را مستقیماً از اینجا دانلود نمایید.

البته AMD گفته که این تنظیمات Power Plan، قرار است به زودی در قالب مجموعه درایورهای چیپ پردازشی این شرکت نیز ارائه شده و مدیریت ویندوز 10 بر هسته‌های مجازی و هسته‌های فیزیکی را بهبود خواهد داد. وقتی پردازنده «رایزن» برای اولین بار عرضه شد، بسیاری معتقد بودند که زمانبندی ویندوز 10 (چگونگی تعامل یک سیستم عامل با تک تک هسته‌های پردازشی) باعث افت کارایی این پردازنده در اجرای بازی‌ها شده است، در حالی که ویندوز 7 در اغلب موارد سریع‌تر می‌باشد. در نهایت با اینکه AMD  عملکرد زمانبندی ویندوز 10 را تبرئه کرد، اما این بدان معنا نیست که آخرین نسخه از سیستم عامل مایکروسافت کاملاً بی‌عیب نقص بوده و هیچ مشکلی ندارد.

پردازنده رایزن AMD

اما این مسئله چه اهمیتی دارد؟ پردازنده‌های رایزن جدید AMD ثابت کرده‌اند که در زمینه اجرای برنامه‌های کاربردی، کاملاً قابل رقابت با محصولات اخیر اینتل هستند، اما عملکرد این پردازنده‌ها در بازی‌ها اغلب ضعیف‌تر از سری Core i7 اینتل بوده است. از همین رو AMD امیدوار است با ارائه تنظیمات Power Plan به‌روز شده، این فاصله را تا حدودی کم کند.

ویندوز 7 در برابر ویندوز 10

ویندوز 7 تمام هسته‌های فیزیکی را فعال نگه داشته و هسته‌های مجازی را نیز در پردازنده‌ها نگه می‌دارد. در مقابل، ویندوز 10 تنها یکی از هسته‌های فیزیکی و همچنین یک هسته مجازی را فعال نگه داشته و بقیه را تا زمانی که نیازی به آن‌ها نباشد، در حالت آماده به کار قرار می‌دهد. تنظیمات Power Plan به‌روز شده AMD با فعال نگه داشتن هسته‌های فیزیکی کمک می‌‎کند تا عملکرد سیستم کاهش نیابد. به گفته AMD، شرکت اینتل هم در تنظیمات Power Plan خود از تکنیکی مشابه استفاده می‌کند.

تنظیمات Power Plan جدید AMD

البته با وجود این اقدامات، AMD در واقع توصیه می‌کند که کاربران از پروفایل High Performance استفاده کنند که باعث فعال ماندن تمامی هسته‌های پردازشی می‌شود.

چقدر سریع‌تر؟

بنا به گفته AMD، در تست‌های انجام شده بیشترین افزایش عملکرد در بازی Crysis 3 مشاهده شده و اجرای این بازی در تنظیمات Power Plan به‌روزشده، 21.6 درصد نسبت به تنظیمات Balanced پیش فرض ویندوز 10 بهتر بوده است. البته در بازی‌های دیگر نیز افزایش مناسب و معقولی در عملکرد پردازنده مشاهده شده که از آن جمله می‌توان به Gears of War 4 با بهبود 16.5 درصدی و بازی Battlefield 4 با بهبود 8.8 تا 10 درصدی اشاره کرد. همچنین عملکرد پردازنده‌های رایزن در بازی‌های محبوب Shadows of Mordor و Grand Theft Auto V هم پس از استفاده از تنظیمات Power Plan به‌روزشده ویندوز 10، به ترتیب 6 و 4.4 درصد بهتر شده است.

تنظیمات Power Plan رایزن

نصب و استفاده از تنظیمات Power Plan رایزن نیز بسیار ساده و سرراست است. تنها کافیست تا فایل فشرده مربوط را دانلود کرده و پس از خارج کردن آن از حالت فشرده، فایل داخل آن را در ویندوز 10 اجرا کنید. در این مرحله ویندوز از شما اجازه نصب تنظیمات Power Plan را می‌خواهد که پس از تأیید، این تنظیمات به عنوان تنظیمات پیش فرض انتخاب خواهد شد (تصویر بالا).

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع pcworld
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها