با حقایقی باستانی و شگفت‌انگیز آشنا شوید

با استفاده از انواع و اقسام ابزار‌های فوق پیشرفته، دانشمندان به سرنخ‌هایی از گذشته می‌نگرند تا هر چیزی را توضیح دهند. از رنگ خفاش‌های باستانی گرفته تا کسی که بیش از 800 هزار سال پیش ردپای مرموزی را از خود در ساحلی به جای گذاشته‌است. در این گونه تحقیقات، دانشمندان با پیوند دادن تاریخ باستانی و حقایقی که از مطالعه‌ی آن پدید آمده‌است با انواع علوم نظیر پزشکی، جانورشناسی، سنگ‌شناسی و علوم دیگر، به پیشرفت شگرفی در رشد علم و نجات زندگی بشر رسیده‌اند و همچنان تلاش برای تکامل علم ادامه دارد.

 

با حقایقی باستانی و شگفت‌انگیز آشنا شوید

1. کودک مومیایی شده

امروزه دانشمندان مشتاقانه گذشته‌ی تاریخ را دنبال می‌کنند تا به منشا بیماری آبله درون انسان برسند‌. آنان اکنون این کودک مومیایی شده‌ی مربوط به قرن 17 ام را مورد مطالعه قرار داده‌اند که در زیر یک کلیسا در لیتوانی پیدا شده است و در تلاش‌اند که از آن اطلاعات جدیدی را راجع به بیماری آبله کشف کنند‌.

مومیایی، حاوی شواهد قدیمی‌ترین نسخه‌ی شناخته شده‌ی ویروس واقعی است نه فقط علامت‌های قرمزی و زخم که احتمالا به مشکلات دیگری نسبت داده می‌شوند‌. این یافته‌ها مطرح می‌کند که احتمالا این بیماری، از زمان مصر باستان پدیدار گشته است. این، یک تقاطع جالب علم و تاریخ است.

با حقایقی باستانی و شگفت‌انگیز آشنا شوید

2. هیولای تولی

هیولای تولی به نظر می‌رسد ستاره‌ای از تلنگر وحشت باشد؛ اما این نام، به فسیلی عجیب و غریب که توسط فسیل‌شناس آماتور، فرانک تولی، در سال 1958 یافته‌شد، نسبت داده شده‌است. این سنگواره به عنوان رمز و رازی تاریخی شناخته می‌شود، چون دانشمندان هرگز نتوانستند ماهیت آن را حدس بزنند. تا این که در سال 2016، مطالعات جدیدی به وقوع پیوست! این مطالعات بیان می‌کند که آن، فسیل 307 ساله‌ی یک مهره‌دار است که شبیه به یک ماهی بدون آرواره، همچون مارماهی است. این کشف، بسیار جالب توجه بوده زیرا محققان در ابتدا تصور می‌کردند که این فسیل‌، متعلق  به سنگواره‌ی یک کرم یا نوعی حلزون است.

با حقایقی باستانی و شگفت‌انگیز آشنا شوید

3. سوسمار کهربایی

امروزه، شما نمی‌توانید در جزایر کارائیب، سمندر‌های زنده بیابید؛ اما سمندر‌ی که 20 تا 30 میلیون سال پیش، در کهربا به دام افتاده‌بود، نشان می‌دهد که نخستین بار این نوع سوسمار در این منطقه زندگی می‌کرده‌است. طبق تحقیقاتی در سال 2015، تکه‌ی کوچک کهربا لحظه‌ای را ثبت می‌کند که یک جانور تازه از تخم درآمده، یک پای خود را در تقلا برای زنده‌ماندن و فرار‌کردن از یک جانور درنده از دست می‌دهد و در حین فرار پای از دست رفته در ماده‌ی چسبناک کهربایی گیر می‌کند.

 

با حقایقی باستانی و شگفت‌انگیز آشنا شوید

4. خفاش های ماقبل تاریخ

فسیل‌ها، اطلاعات زیادی از جانوران گذشته در اختیار ما قرار می‌دهند، اما ممکن است برایتان جالب باشد که آن‌ها حتی قادرند رنگ جاندارانی که مدت زیادی از انقراضشان می‌گذرد را هم نشان دهند. دانشمندان بر این باورند که دو گونه از خفاش‌ها که حداقل 33.9 میلیون سال پیش زندگی می‌کردند دارای رنگ قهوه‌ای مایل به قرمزبوده‌اندکه براساس مطالعه‌ی شکل ملانین، نوعی رنگدانه، که در فسیل‌های آن‌ها به جای مانده‌، حاصل شده‌است.

با حقایقی باستانی و شگفت‌انگیز آشنا شوید

5. مار چهار‌پا

مار چهار‌پا، در فرم فسیلی یافت شده‌ و به 110 میلیون سال پیش باز‌می‌گردد. هرکدام از چهار‌پای این جانور، به چهار انگشت ختم می‌شود که احتمالا برای گرفتن طعمه استفاده می‌شده‌است. دیوید مارتلی، سنگواره‌شناس دانشگاه بریتانیا، پس از انتشار مقاله‌ی تحقیقاتی خود درباره‌ی این گونه مار گفت: این فسیل به بعضی سوالات بسیار مهم پاسخ می‌دهد. مثلا، هم اکنون برای ما روشن است که مار‌ها از تکامل یافتن مارمولک‌های دریایی حاصل شده اند، نه مارمولک‌های زمینی!

با حقایقی باستانی و شگفت‌انگیز آشنا شوید

6. کشتی غرق شده

غواصان هلندی، از کشف یک فروند کشتی مربوط به دهه 1600 میلادی در سال 2018 خبر داده‌اند. یکی از یافته‌های منحصر به فرد بیان می‌کند که یک لباس ابریشمی، به طرز اعجاب‌انگیزی از اثرات مخرب آب و هوا در امان مانده است. الگوی گلدوزی پیچیده و طرز دوخت خوب لباس نشان می‌دهد که آن لباس ابریشمی، احتمالا به یک زن اشراف‌زاده تعلق داشته‌است‌. غواصان، یک کتاب و یک دست کت کشف کرده‌اند که مربوط به فرم ارتش شاه چارلز اول است‌. همچنین در محموله‌ی کشتی، وسایلی متعلق به خانواده‌ی سلطنتی نیز یافت شده‌است.

با حقایقی باستانی و شگفت‌انگیز آشنا شوید

7. سکه‌های رومی در یک مکان عجیب و غریب

سکه‌های رومی در ویرانه‌های کتسورن، مربوط به دوره‌ی اوکیناوا در ژاپن پدیدارشد! در سال 2016، یک باستان‌شناس بازدید‌کننده، چهار سکه‌ی مسی را با تصویر یک شاهزاده‌ی روم، کنستانتین بزرگ دریک طرف و در طرف دیگر تصویری از یک سرباز پیدا کرد. سکه‌ها به احتمال زیاد، به علت سفر‌های متعدد تجاری از راه باستانی در آن‌جا یافت شده‌اند! این یک سرنخ جذاب از شبکه‌های گسترده‌ی تجارت است که در گذشته رواج داشته‌است.

با حقایقی باستانی و شگفت‌انگیز آشنا شوید

8. ردپاهای 800 هزار ساله

اگر به دقت به این تصویر نگاه کنید، طرح یک ردپا را مشاهده خواهید‌کرد. باقی ماندن یک ردپا در ساحل، به هیچ عنوان غیرمعمول نیست؛ مگر اینکه ردپا، مربوط به 800هزار سال پیش باشد. محققان، این حفره‌ها را در امتداد ساحل نورفلک در انگلستان در سال 2014 کشف کرده‌اند و آن‌ها را قدیمی‌ترین ردپا در خارج از آفریقا دانسته‌اند. تلاش‌های بازسازی دیجیتال، دانشمندان را به این نتیجه رسانده‌است که ردپاها مربوط به خانواده‌ای است که حداقل شامل 5 فرد متفاوت؛ چه کودک و چه بزرگسال بوده‌است. محققان قبل از این‌که ردپا به وسیله‌ی موج‌ها پاک شود، از آن به طور کامل نمونه‌برداری کردند!

با حقایقی باستانی و شگفت‌انگیز آشنا شوید

9. رمز و راز قتل

شواهدی از خونین بودن تاریخ را استخوان‌های فسیل شده‌ای که در کنیا یافت شده‌اند؛ نشان می‌دهند‌. محققان، نتایج مطالعاتی را در اوایل سال 2016 منتشر کردند که داستان قتل عام نزدیک به 27 نفر از شکارچیان عشایری را که صد‌ها هزار سال پیش زندگی می‌کردند؛ برای ما نقل می‌کند.

علائمی که روی جمجمه‌هاست، حاکی از آن است که برخورد‌های شدیدی صورت گرفته و راز این نبرد قهرمانانه‌ی تاریخی، به یک نبرد خونین بین دو گروه رقیب اشاره دارد.

با حقایقی باستانی و شگفت‌انگیز آشنا شوید

10. کک، راز طاعون

طاعون که از طریق کک موش‌ها به مردم سرایت کرد، در دهه‌ی 1300، اروپاییان را از پا انداخت. دانشمندان بیش از 20 میلیون سال پیش، با نگاهی دقیق به کلکسیونی که در آن کک درون کهربا به دام افتاده بود، اطلاعات بیشتری درباره‌ی تاریخ سیاهان کشف کردند. جورج پوینار جوینور، پژوهشگر دانشگاه اورگن، معتقد است که کک ممکن است باکتری‌های طاعون را داشته باشد. شاید نتوان به طور قطعی این باکتری‌ها را به عنوان اجداد باکتری‌های مسبب طاعون شناسایی کرد، اما با شکل، اندازه و ویژگی‌های آن مطابقت دارد و ممکن است کک در گذشته تاثیری خارج از حد تصور ما در به وجود آمدن طاعون داشته باشد‌‌.

با حقایقی باستانی و شگفت‌انگیز آشنا شوید

11. طاعون و استخوان

درباره‌ی مرگ سیاه بسیار شنیده‌ایم. اما طاعون جاستینی کمتر شناخته شده، جان میلیون‌ها نفر را در زمان امپراطوری بیزانس، در حدود سال 541 میلادی گرفته و تا دو قرن ادامه یافته است. سبب هر دوی این‌ها طاعون بوده‌است. در سال 2016، محققان یافته‌های حاصل از مطالعه‌ی دندان‌هایی که از اسکلت‌های آلمانی قرن ششم به جای مانده‌است را منتشر کردند! این یافته‌ها به ما می‌گویند که طاعون جاستینی، زمینه‌ای فراتر از آن‌چه قبلا تصور می‌شد را پوشش داده است. تحقیقات نشان می‌دهد که طاعون جاستینی، به مراتب فراتر از منطقه‌ی تاریخی ثبت شده را درگیر کرده و بینش جدیدی را در مورد تاریخ تکاملی به ما داده است که نشان‌دهنده‌ی پتانسیل بازسازی ژنوم باستانی است تا درک ما را از تکامل پاتوژن و رویداد‌های تاریخی گسترش دهد.

با حقایقی باستانی و شگفت‌انگیز آشنا شوید

12. هیولای واقعی دریای اسکاتلند

شما احتمالا بار‌ها راجع به هیولاهای افسانه‌ای خوانده‌‌اید؛ اما دانشمندان، بیشتر علاقه‌مند به موجودی واقعی هستند که در دریا زیست می‌کرده است و عموما به نام هیولای استورلاچس نامگذاری شده‌است. اسکلت فسیل شده‌ی استورلاچس، در ساحل جزیره‌ی اسکی در سال 1966 ظاهر شد اما محققان در حال حاضر نگاه جدیدی به بقایای آن دارند. این اسکلت، کامل‌ترین اسکلت از یک خزنده‌ی دریایی مربوط به زمان دایناسور هاست که تا کنون در اسکاتلند یافت شده‌است. بر خلاف هیولاهای افسانه‌ای، استورلاچس نوعی خزنده‌ی واقعی غول پیکر به نام ایکتاسور بوده که اکنون منقرض شده‌است.

دانشمندان امیدوارند در طول اولین مطالعه‌ی کامل فسیلی، درباره‌ی تکامل موجودات زنده بیشتر بدانند.

منبع سی نت
مطالب پیشنهادی
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطی
فاطی
2 سال قبل

خیلی مطالب جالبی بود