اندروید تی وی 13 به صورت رسمی عرضه شد

جدیدترین نسخه از سیستم عامل گوگل برای تلویزیون‌های هوشمند با نام اندروید تی وی 13 (Android TV 13) اکنون به طور رسمی منتشر شده، اما احتمالاً نباید انتظار داشته باشید که در آینده در هیچ دستگاهی قابل دریافت باشد! در واقع، انتشار نسخه جدید اندروید تی وی بیش از هر چیز دیگری یک نقطه عطف برای توسعه‌دهندگان است، چرا که به‌روزرسانی‌های این سیستم عامل معمولاً بسیار کندتر از نسخه‌های معمولی اندروید انتشار می‌یابد. حتی دستگاه‌های کروم کست خود گوگل هم در اوایل سال جاری اندروید تی وی 12 را دریافت کردند.

حتی اگر قرار بود همین امروز به‌روزرسانی اندروید تی وی 13 را دریافت کنید، بعید است که تغییرات عمده‌ای را متوجه شوید، زیرا بیشتر تغییرات این نسخه در پشت صحنه اتفاق افتاده و برای جلب نظر توسعه دهندگان بوده است. رابط کاربری تقریباً در اکثر بخش‌ها بدون تغییر بوده و با همان شکل و شمایل اندروید تی وی 12 روبرو هستیم.

اندروید تی وی 13

وضوح و نرخ تازه‌سازی قابل تنظیم توسط کاربر در دستگاه‌هایی که از HDMI پشتیبانی می‌کنند، شاید ملموس‌ترین تغییر برای کاربران باشد. صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز در سطح سیستم عامل به طور کلی بهبود یافته و در این راستا ترفندهایی به کار گرفته شده، از جمله اینکه به دستگاه اجازه می‌دهد در صورت تغییر سیگنال HDMI به یک چیز جدید، پخش را متوقف کند. رابط‌های برنامه‌نویسی AudioManager نیز اکنون از مسیرهای صوتی پیش‌بینی شده برای فرمت‌های صوتی پشتیبانی شده و گروه‌های بلندگو پشتیبانی می‌کنند.

در اندروید تی وی 13 یک رابط برنامه‌نویسی جدید برای صفحه کلید در نظر گرفته شده که امکان انتخاب طرح‌بندی زبان‌های مختلف برای صفحه‌کلیدهای خارجی را فراهم می‌کند. برخی تغییرات در نحوه چیدمان دکمه‌های صفحه کلید و کنترلر نیز اعمال شده که مخصوصاً برای توسعه دهندگان بازی مفید خواهد بود. بحث حریم خصوصی و دسترسی‌پذیری (تسهیل استفاده برای افراد دارای محدودیت‌های جسمی و حرکتی) نیز در این نسخه بهبود یافته است.

اندروید تی وی 13

همان‌طور که گفتیم، بعید است به این زودی اندروید تی وی 13 را در دستگاه‌های مصرفی خود مشاهده کنید، اما اگر توسعه دهنده هستید، اکنون می‌توانید از نسخه کامل این سیستم عامل در کیت توسعه دهنده ADT-3 یا شبیه ساز اندروید برای تلویزیون استفاده کنید.

منبع gsmarena
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها