تأیید به‌روزرسانی تلگرام توسط اپل و تشکر پاول دورف از این شرکت

روسیه سعی دارد تا اپل را مجاب کند اپلیکیشن تلگرام را از اپ استور حذف نماید. یک روز پس از آن که پاول دورف، بنیان گذار تلگرام، از این غول تکنولوژی به جهت ممانعت از انجام به روز رسانی برنامه در سطح جهانی انتقاد کرد، اپل مجبور شد تا این خواسته دورف را بپذیرد. در ادامه نیز دورف صبح امروز با ارسال توییتی، از اپل و مدیر عامل این شرکت، آقای تیم کوک برای “ارائه آخرین نسخه از تلگرام به میلیون ها کاربر” تشکر کرد. این اقدام اپل در به روز رسانی تلگرام، خشم مقامات روس را در پی داشته است. روسیه پیش از این به خاطر عدم همکاری تلگرام با کرملین در رهگیری پیام هایی که با استفاده از این پلتفرم ارسال می شوند، به شدت انتقاد و در نهایت این پیام رسان را مسدود کرده بود.

با وجود اینکه اپل تاکنون خواسته مقامات روسیه در حذف تلگرام از فروشگاه اپ استور را قبول نکرده، اما به نظر می رسد هیچ عجله ای برای تأیید به روز رسانی هایی که از ماه آوریل در مرحله بازبینی بوده اند، نداشته است. این مسئله باعث شد تا آقای دورف عقیده داشته باشد که اپل طرف روسیه را گرفته و سعی دارد دسترسی کاربران به پیام رسان تلگرام را محدود کند. همان طور که اشاره کردیم، سرویس فدرال امنیت روسیه (FSB) کلید های رمزنگاری تلگرام را از این شرکت درخواست کرده بود که با واکنش منفی دورف روبرو شده بود. این نهاد امنیتی خواستار این کلید ها بود تا بدین وسیله بتواند پیام های رد و بدل شده بین افراد و گروه های خاص را رهگیری کند.

توییت پاول دورف

اوایل سال جاری میلادی، یکی از آژانس های فدرال روسیه موسوم به Roskomnadzor که مسئول نظارت بر ارتباطات این کشور است، با اقامه دعوا علیه تلگرام و در نهایت پیروز شدن در این پرونده، پیام رسان تلگرام را در روسیه مسدود کرد. سپس این آژانس با ارسال نامه به اپل و گوگل خواستار آن شد که برنامه تلگرام از فروشگاه اپ استور و گوگل پلی حذف شود. ماه گذشته نیز با ارسال نامه دوم به اپل این خواسته برای حذف تلگرام از فروشگاه اپ استور تکرار شد، و همچنین درخواست شد که اپل اعلان های مربوط به برنامه را برای کاربران روسیه مسدود کند.

Roskomnadzor به اپل یک ماه برای پذیرش خواسته هایش فرصت داده است و اگر اپل نتواند این کار را انجام دهد، آژانس مذکور تمام توزیع های موجود از فروشگاه اپ استور در روسیه را مسدود خواهد کرد. اپل پیش از این نیز سابقه همکاری با دولت های خارجی را داشته و تابستان سال گذشته این شرکت بعد از درخواستی که از سوی پکن مطرح شد، برنامه های VPN  را از فروشگاه اپ استور در چین حذف کرد. ماه گذشته نیز، اپل تدابیری را اتخاذ کرد تا توسعه دهندگان برنامه های کاربردی که از CallKit (رابط شماره گیر اپل برای برنامه های شخص ثالث) استفاده می کنند بتوانند در آن تغییراتی ایجاد کنند، که البته علت این کار هم درخواست وزارت صنایع و فناوری چین برای غیر فعال کردن CallKit در تمام برنامه های موجود در فروشگاه اپ استور در این کشور بود.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع phonearena
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها