مقایسه دوربین آیفون 7 اپل و گلکسی اس 7 اج سامسونگ

آیفون 7 اپل بهتر است یا گلکسی اس 7 اج سامسونگ؟

این سؤالی است که این روزها تعداد زیادی از کاربران و کسانی که قصد خرید گوشی جدید دارند، می‌پرسند. البته رقابت بین اپل و سامسونگ تنها به این گوشی‌های هوشمند محدود نمی‌شود و در چند سال گذشته این شرکت‌ها رقابت فشرده‌ای در بازار این محصولات داشته‌اند و حتی گاهی کار به شکایت و دادگاه نیز کشیده است.

سامسونگ در محصولات اخیر خود پیشرفت زیادی در زمینه طراحی داشته و توانسته گوشی‌های بسیار زیبایی را روانه بازار کند. البته به غیر از زیبایی ظاهری، سخت ‌افزار پرچمدارهای این شرکت نیز بسیار رده بالا و قابل ستایش بوده است. به عنوان مثال دوربین 12 مگاپیکسلی گلکسی اس 7 اج یکی از سریع‌ترین دوربین‌های ساخته شده برای گوشی‌های هوشمند است و بسیاری بر این باورند که این دوربین، بهترین دوربینی است که تا به حال در یک گوشی هوشمند تعبیه شده است.

گلکسی اس 7 سامسونگ و آیفون 7در طرف مقابل اپل هم به هیچ وجه دوست ندارد که در این رقابت شکست را قبول کرده و جایگاه ممتاز خود در بازار گوشی‌های هوشمند را به رقیب کرده‌‌ای خود واگذار نماید. به همین علت دوربین پرچمدار اخیر این شرکت یعنی آیفون 7 بسیار سریع‌تر از قبل شده و دریچه دیافراگم آن با اندازه f/1.8 می‌تواند نورگیری به مراتب بهتری داشته و تصاویر باکیفیت‌تری در شب و مکان‌هایی با نور کم ثبت نماید. یه علاوه آیفون 7 اولین مدل کوچک از آیفون محسوب می‌شود که دوربین آن مجهز به قابلیت تثبیت نوری تصویر یا OIS نیز می‌باشد.

خوب همه این دلایل باعث می‌شود تا کنجکاو شویم که کدامیک از این گوشی‌های هوشمند از دوربین قدرتمندتری برخوردار هستند و می‌توانند عکس‌های باکیفیت‌تری ثبت کنند. قبل از اینکه به مقایسه عکس‌های گرفته شده بوسیله دوربین آیفون 7 و گلکسی اس 7 اج بپردازیم ابتدا نگاهی اجمالی به مشخصات دوربین‌های این دو گوشی می‌پردازیم.

مشخصات دوربین
 آیفون 7 اپل گلکسی اس 7 اج سامسونگ
12MP @ 4:3
4032 x 3024 pixels
12MP @ 4:3
4032 x 3024 pixels
دقت تصویری و نسبت ابعاد
1/3″
1.22 μm
1/2.5″
1.4 μm
اندازه سنسور و پیکسل
28 mm
f/1.8
26 mm
f/1.7
فاصله کانونی و اندازه دیافراگم
Dual Pixel AF
Optical stabilization
Phase detection AF
Optical stabilization
فوکوس و تثبیت

1- یک صحنه پویا در فضای باز

یک صحنه پویا در فضای باز گلکسی اس 7 اج
تصویر ثبت شده بوسیله گلکسی اس 7 اج
یک صحنه پویا در فضای باز آیفون 7
تصویر ثبت شده بوسیله آیفون 7

اولین چالشی که برای این دو گوشی هوشمند در نظر گرفته شده، عکاسی از یک صحنه پویا در فضای باز می‌باشد. رنگ روشن آبی آسمان با ابرهایی که گاه و بی‌گاه ظاهر می‌شوند، در این تصویر تضاد نسبتاً زیادی با نمای تقریباً تاریک و کم نور ساختمان دارد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید این منظره به چالشی واقعی برای دوربین هر دو گوشی بدل شده و هر یک از آن‌ها تصویر متفاوتی را ثبت کرده‌اند. گلکسی اس 7 اج با لنز عریض‌تری که دارد توانسته نمای بازتری از ساختمان را به تصویر بکشد و نورگیری بالای آن نیز باعث شده تا نمای سختمان روشنایی مناسبی داشته باشد. البته این نورگیری بالا، تبعاتی نیز دارد که با نگاه به منظره آسمان می‌توان متوجه آن شد. آسمان در این عکس بسیار پرنور ثبت شده و تقریباً هیچ جزئیاتی از ابرها مشخص نیست. در مقابل، گوشی آیفون 7 با اینکه توانسته آسمان را با جزئیات خوبی به نمایش بگذارد، اما ساختمان موجود در عکس که در واقع سوژه اصلی ما محسوب می‌شود، کمی تیره و تاریک ثبت شده است. بنابراین چون سوژه مورد نظر ما در این منظره، ساختمان بوده است پس می‌توان گفت گلکسی اس 7 اج توانسته عملکرد بهتری نشان دهد و آن را با جزئیات و روشنایی خوبی ثبت نماید.

2- چمن سبز پس از بارندگی

چمن سبز پس از بارندگی گلکسی اس 7 اج
تصویر ثبت شده بوسیله گلکسی اس 7 اج
چمن سبز پس از بارندگی آیفون 7
تصویر ثبت شده بوسیله آیفون 7

معمولاً زمین‌های سرسبز پوشیده از چمن یکی از پس‌زمینه‌های متداول در عکاسی می‌باشند و به همین دلیل هم در دومین چالش، به سراغ یک محیط جنگلی پوشیده از چمن رفته‌ایم که البته پس از بارندگی‌ای که شاهد بوده از طراوت زیادی برخوردار است. در اولین نگاه به عکس‌هایی که توسط دو گوشی ثبت شده‌اند، می‌توان به متمایز بودن تصویر گلکسی اس 7 اج پی برد. تصویری که توسط این گوشی هوشمند ثبت شده، رنگ سبز چمن را بسیار متمایل به زرد نشان می‌دهد، در حالی که چمن ثبت شده در عکس آیفون 7 رنگ طبیعی‌تری دارد. کاملاً مشخص است که تیزی لبه‌ها و برجستگی جزئیات در تصویر گرفته شده بوسیله گلکسی اس 7 اج بیشتر بوده و در ظاهر از وضوح بالاتری برخوردار است. این در حالی است که عکس ثبت شده بوسیله دوربین آیفون 7 جزئیات را به شکل نرم‌تری به نمایش درآورده است.

با دقت در عکس مربوط به ایفون 7 ممکن است متوجه حالت محوشدگی جزئی تصویر شوید. این مورد به علت لرزش دست عکاس در هنگام ثبت تصویر رخ داده که البته همین شرایط برای گلکسی اس 7 اج نیز وجود داشته است. اما چیزی که باعث محوشدگی تصویر ثبت شده بوسیله آیفون شده، سرعت پایین‌تر شاتر آن نسبت به گلکسی اس 7 اج است. شاتر دوربین آیفون 7 با سرعت 1/50 ثانیه عمل می‌کند در حالی که این سرعت برای گوشی سامسونگ برابر 1/100 ثانیه است. در کل ما تصویر ثبت شده توسط گلکسی اس 7 اج را به دلایلی که در بالا توضیح دادیم، ترجیح می‌دهیم.

3- پرتره شبانگاهی

پرتره شبانگاهی گلکسی اس 7 اج
تصویر ثبت شده بوسیله گلکسی اس 7 اج
پرتره شبانگاهی آیفون 7
تصویر ثبت شده بوسیله آیفون 7

عکاسی پرتره و ثبت تصویر افراد یکی از مرسوم‌ترین روش‌های عکاسی مورد استفاده توسط دارندگان گوشی‌های هوشمند می‌باشد. با توجه به همین مسئله در این بخش به سراغ یک تصویر پرتره در شب هنگام رفته‌ایم تا ببینیم در این شرایط با نور کم، کدامیک از گوشی‌های آیفون 7 و گلکسی اس 7 اج تصویر بهتری ثبت خواهند کرد. نتیجه کار بسیار جالب بود و تصاویر ثبت شده بوسیله این دو گوشی تقریباً تفاوت‌های زیادی داشتند. در حالی که گوشی آیفون به علت نور کم محیط به سراغ استفاده از فلش رفت، گوشی گلکسی اس 7 اج ترجیح داد تا بدون اعمال فلش اقدام به ثبت عکس نماید.

نتیجه هم یک برد بسیار راحت و بدون دردسر برای گلکسی اس 7 اج بوده و این گوشی به درستی تصمیم به عدم استفاده از فلش گرفته است. چهره شخصی که سوژه عکاسی بوده در تصویر ثبت شده بوسیله این گوشی از رنگ طبیعی‌تر و جزئیات بیشتری برخوردار است و کشتی موجود در پس‌زمینه تصویر نیز به خوبی خود را نشان داده و به زیبایی آن افزوده است. اما در طرف مقابل، متأسفانه آیفون 7 با استفاده کردن از فلش تقریباً این عکس را نابود کرده است. چهره شخص بسیار پرنور شده و کشتی موجود در پس‌زمینه هم تقریباً محو شده است.

4- به خورشید نگاه کن

به خورشید نگاه کن گلکسی اس 7 اج
تصویر ثبت شده بوسیله گلکسی اس 7 اج
به خورشید نگاه کن آیفون 7
تصویر ثبت شده بوسیله آیفون 7

اگر از علاقه‌مندان به عکاسی بوده و در این زمینه مطالعه داشته باشید، حتماً می‌دانید که از اصول اولیه عکاسی قرار گرفتن عکاس پشت به نور است به طوری که نور خورشید مستقیماً وارد لنز نشود. اما برخی اوقات شکستن این قانون باعث می‌شود تا بهتر بتوانیم تفاوت کیفیت دو دوربین را با هم مقایسه کنیم. در منظره‌ای که برای این چالش انتخاب کرده‌ایم نور خورشید از لابلای برگ درختان می‌تابد و مستقماً وارد لنز دوربین می‌شود. در این قسمت آیفون 7 عملکرد بهتری نشان داده و توانسته رنگ آبی آسمان را تاحدود زیادی حفظ کند و در عین حال مغلوب نور خورشید نشود. اما گلکسی اس 7 اج برگ سبز درختان را به صورت غیرواقعی‌تر و با رنگی متمایل به زرد ثبت کرده و در کنار آن، رنگ آبی آسمان هم اصلاً پیدا نیست.

5- ماکرو

ماکرو گلکسی اس 7 اج
تصویر ثبت شده بوسیله گلکسی اس 7 اج
ماکرو آیفون 7
تصویر ثبت شده بوسیله آیفون 7

اگر قصد داشته باشید تا یک عکس ماکرو از یک گل و یا حشره در حال حرکت ثبت کنید، باید دوربینی با سرعت فوکوس بالا در اختیار داشته باشید. گوشی گلکسی اس 7 اج به خوبی توانسته در این قسمت خودی نشان دهد. فوکوس خودکار Dual Pixel این گوشی به شکل قابل توجهی از سرعت بالاتری برخوردار بوده و توانسته تصویر واضح‌تری ثبت نماید. به غیر از این مورد، هر دو عکس تقریباً از کیفیت مشابهی برخوردار بوده و جزئیات خوبی در هر دو مورد قابل مشاهده است. البته تصویر ثبت شده بوسیله آیفون 7 در اینجا هم کمی تاریک‌تر است و رنگ‌ها از شفافیت زیادی برخوردار نیستند.

6- خانه پرنده در بالای درخت

خانه پرنده در بالای درخت گلکسی اس 7 اج
تصویر ثبت شده بوسیله گلکسی اس 7 اج
خانه پرنده در بالای درخت آیفون 7
تصویر ثبت شده بوسیله آیفون 7

نورگیری ضعیف‌تر دوربین آیفون 7 و تاریک بودن عکس‌های آن در این قسمت که اقدام به ثبت تصویری از یک خانه پرنده در بالای درخت نموده‌ایم، بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. با اینکه تمام تلاش خود را کردیم تا فوکوس عکس را کاملاً بر روی خانه پرنده متمرکز کنیم اما باز هم سوژه ما به صورت تیره ثبت شد و جزئیات و رنگ‌ها به خوبی در آن دیده نمی‌شوند. اما در طرف دیگر گلکسی اس 7 اج با چنین مشکلی روبرو نیست و توانسته این خانه پرنده را با نور مناسب و رنگ‌های طبیعی آن به نمایش بگذارد.

7- رستوران ماهی در شب

رستوران ماهی در شب گلکسی اس 7 اج
تصویر ثبت شده بوسیله گلکسی اس 7 اج
رستوران ماهی در شب گلکسی آیفون 7
تصویر ثبت شده بوسیله آیفون 7

این کشتی که تبدیل به رستوران ماهی شده، آخرین سوژه‌ ما در این مقایسه بوده است. در اینجا هم کاملاً مشخص است که لنز عریض‌تر گلکسی اس 7 اج توانسته محدوده وسیع‌تری از منظره مورد نظر ما را ثبت نماید، در حالی که آیفون 7 میدان دید کوچک‌تری دارد. این تصویر همچنین بار دیگر نشان می‌دهد که آیفون 7 تصاویر به مراتب تاریک‌تری نسبت به گلکسی اس 7 اج ثبت می‌کند و شاید بتوان گفت در کل این مقایسه این مشکل را همواره داشته است. با وجود اینکه این تصویر نیز در شب ثبت شده و لامپ‌های کشتی نور بسیار کمی را به صحنه تابانده‌اند، اما با این حال گوشی پرچمدار سامسونگ توانسته تصویر بسیار خوب و باکیفتی ثبت نماید که واقعاً قابل ستایش است.

منبع phonearena
مطالب پیشنهادی
guest
20 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Farshad
Farshad
6 سال قبل

واقعا اس 7 به مراتب از آیفون 7 بهتر بود،،،دم سامسونگ گرم با این دوربینش

مسعود
مسعود
6 سال قبل

سامسونگ همیشه بهترینه.اگر دقت کنید قیمت این دو گوشی به دلار هم قیمتن اما به تومن چون اپل گمرکی میخوره گرون تر میشه

علی
علی
6 سال قبل

اگه فکر میکنید دوربین سامسونگ بهتره کاااااملا در اشتباه هستین
S7 تنها کاری ک کرده این بوده که رنگ غیر طبیعی داده به عکس ها ولی آیفون دقیقا همون چیزی رو نشون میده ک هست
مثل همون گل نارنجی رو اگه دقت کنین میبینین که سامسونگ رنگ اضاف داده که بهتر به نظر اومده
آیا شما طرفدار یه نقاشی پررنگ هستین یا یه تصویر واقعی؟؟

محمد
محمد
پاسخ به  علی
6 سال قبل

دنبال یک عکس زیبا

Galaxy note 5
Galaxy note 5
پاسخ به  علی
6 سال قبل

ما دنبال یه تصویر زیبا و به دل نشین و کامل هستیم نه دوربینی که کلی فیلتر کنه عکسو .همچنین دوست داریم وقتی عکسو میبینیم لذت ببریم نه تازه بشینیم ادیتش کنیم.

متین
متین
پاسخ به  علی
6 سال قبل

وقتی نمیدونی حرف بیخود نزن دیدی آیفون کم آورده اومدی یه چیز بگی خرابترش کردی

متین
متین
پاسخ به  متین
6 سال قبل

منظورم کسی هستش که از آیفون طرفداری کرده

mafia
mafia
6 سال قبل

دقیقا قشنگ معلومه یه سری اپشن برای سامسونگ در نظر گرفته شده.عکس های کاملا غیر طبیعی.حالا شما برو با سامسونگت حال کن .سامسونگ اگه شمارو نچاپه دیگه کی رو بچاپه

رضا
رضا
6 سال قبل

فقط اون لوگوی سیب اپل به کل گوشیای سامسونگ می ارزه، سامسونگ کلا منتظره اپل یه تکنولوژی جدید بیاره، بعد از روش کپی کنه…

Galaxy note 5
Galaxy note 5
پاسخ به  رضا
6 سال قبل

برو خونه ???

علیرضاا
علیرضاا
6 سال قبل

من دوربین سامسونگ رو ترجیح میدم.

الیاس یاری
الیاس یاری
6 سال قبل

، گلکسی داره بهترین نمایش تصویرو نشون میده اگر باور نداری تصاویر های 4k که با گلسکسی گرفتن رو ببین اونوقت می فهمی ، تصاویر شب رو برو مقایسه کن دقیق داره اون جیزی که تو شب میبیمونی (در واقعیت) رو نشون میده نه ی مشت فلش و ….
بابا خسته نشدین از بس پز اپل رو دادین …. قبول کنین بعد از مرگ استیو ضعیف شده مشالله هم که باتریش ضعیفه البته از حق نگذریم گلکسی هم شده بمب ساعتی 😐

nafas
nafas
6 سال قبل

اپل رنگ آسمونش طبیعی تره…
میگن سامسونگ رنگ زیادی میده به عکس …یا سامسونگ عکس بگیره با رنگ پر رنگ بهتره یا با اپل عکس بگیری بعد بشینی با نرم افزار تنظیم رنگش کنیییییییی؟؟؟
🙂
من کلا طرفدار اپل نیستم ….
ولی یه اعتراف کنم .من قبلا با یه نوکیا از این دکمه ای ها هم که عکس میگرفتم همین جوری از اسمون عکس میگرفت ….

علی
علی
6 سال قبل

شما که میگی پز اپل و نده
بهتره بری تو همین سایت جدول بهترین برند های دنیا رو ببینی
اول اپل هست
سامسونگ تو رده ی 7 قرار داره
سامسونگ تو هر چیز گوشی بهتر از اپل باشه تو رم بهتر از اپل نیست
هیچ رمی بهتر رم اپل نیومده و نخواهد اومد
اپل یعنی سرعت

متین
متین
6 سال قبل

آقایی که گفتی لوگو اپل به سامسونگ می ارزه اگه حرف نزنی نمیگن لالی

علی
علی
6 سال قبل

اقا متین شما هم که میگی من اومدم طرفدار اپل
درست میگی طرفدارش هستم چون بهترینه
در مورد برتری دوربینش هم بهتره بری این لینک پایین و ببینی که از طرف عکاس های حرفه ای نظر داده شده و اومدن تو همین سایت گذاشتن
همتون برین لینک زیر میفهمین s7 edge فقط رنگ غیر طبیعی میده و ایفون 7 بهترین دوربین و داره
تازه ایفون7 اول شد و ایفون 6اس دوم شد
S7 سوم شد??
خودتون برین ببینید چی میگم
https://goo.gl/P9iuIJ

Hosein
Hosein
6 سال قبل

Ali jan chera khodeto aziat mikoni s7 edge ham Durbinesh ham lcd ham batrish az iphone behtare tasobe alaki dari chera kar khune babate mage?

وحید
وحید
پاسخ به  Hosein
6 سال قبل

(:

وحید
وحید
6 سال قبل

با سلام
واقعاً عکس های اس 7 فوق العادس. من خودمم اس 7 اج دارم و وقتی باهاش عکس و فیلم می گیرم اصن خودم کِیف می کنم طوری که همش دوست دارم عکس و فیلم بگیرم. دوربین اس 7 اج که خودم استفاده می کنم، هم دقت رنگ تصاویرش بالاس به طوری که رنگ محیط که ثبت می کنه، همون رنگیه که با چشم میبینی که با جزئیات و کیفیت بالا همراست که عکس ها حیرت انگیز میشه.
اون دوستمون هم که هی اپل اپل می کنه، بگم که داداچ الان دیگه با توجه به اینکه تکنولوژی سامسونگ تو دوربین گوشی هم خیلی پیشرفت داره، الان دیگه عصر، عصر دوربین گوشی های سامسونگه البته گوشی های اس 7 و همچنین اس 8 که داره میاد، به روزترین دوربین گوشی رو دارن . آشناهامون هستن که آیفون 6 اس پلاس و آیفون 7 پلاس دارن، مقایسه که کردم دوربین اس 7 خیلی بهتره. تصاویر اپل ها تیره ثبت میشد و رنگ ها پررنگ تر با جزئیات و کیفیت پایین تر. بعد اون که 7 پلاس داره، متعصبه مثل دوستمون و هی می گفت، نه نه قبول ندارم نه نه نه نه !!! ولی باید واقع بین باشه به اینکه اس 7 دوربینش خیلی بهتر از سیب کلاسه!!!
یا حق

Mohammad
Mohammad
5 سال قبل

خخخ اقا من کاری ب واقعی یا غیر واقعی ندارم اگه من بخام عکس اون لونه پرندرو بگیرم وقتی نو عکسم نباشه خب به چه دردم میخوره وقتی معلوم نیست عکسای بالا خودش گویای همه چیز هست لازم ب کل کل نیست