فلای تودی

ارزش سهام اپل سقوط کرد و کم‌ارزش‌تر از شرکت مادر گوگل، آلفابت شد

اگر وال‌استریت عاشق یک چیز در این دنیا باشد، آن چیز پیش‌بینی‌پذیری است. بنابراین وقتی چند سال پشت سرهم شرکت اپل به رقمی که در مورد فروش آیفون‌هایش پیش‌بینی کرده بود رسید، سهامش رشد کرد. اما اگر وال‌استریت از یک چیز در این دنیا متنفر باشد، آن چیز سورپرایزهای ناخوشایند است. بنابراین وقتی دیروز بعد از بسته شدن بازار سهام، اپل اعلام کرد فروش کمتر از توقع در چین به سود سهام کمتر از حد توقع منجر می‌شود سهام این شرکت ضربه‌ی شدیدی خورد. اولین ضربه ساعتی پس از دادوستد بود و دومین ضربه صبح روز بعدش وارد شد.

با سقوط 10% اپل هر سهم آن به 142.60 دلار رسید. شرکت اپل که روزی 1 تریلیون دلار ارزش داشت و ارزشمندترین شرکت عمومی در دنیا بود حالا ارزشی معادل 677 میلیارد دلار دارد. این سقوط سهام ارزش اپل به این معنی است که شرکت مادر گوگل یعنی آلفابت با ارزش سهام 715 میلیارد دلاری حالا ارزشمندتر از اپل است. آمازون به ارزش 738 میلیارد دلار و مایکروسافت به ارزش 750 میلیارد دلار هم همین وضعیت را دارند.

وارن بافت، سرمایه‌گذار مشهور، کسی است که امروز زیان زیادی کرد. شرکت سرمایه‌گذاری‌اش صاحب حدودا 5% از اپل است. برآورد شده زیان امروزش بابت سقوط ارزش اپل چیزی حدود 3.8 میلیارد دلار باشد.

و احتمالا برای سرمایه‌گذاران اپل که هنوز در بورس هستند، ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود. بنا به گفته‌ی CNBC راد هال  تحلیلگر گلدمن ساکس، نوکیا را با اپل مقایسه کرده است. نوکیا روزی پادشاه صنعت گوشی‌های هوشمند بود و چون به بهسازی گوشی‌های هوشمند از طرف مشتریان، اتفاقی که هیچ‌وقت به دلیل رشد کند اقتصادی نیفتاد، وابسته شد از سلطنت عزل شد. هال در ادامه گفت با توجه به تقاضای آیفون در چین، اپل دوباره می‌تواند گمانه‌زنی‌ها درمورد سال مالی‌اش را تغییر دهد.

اواخر سال 2007 نوکیا رشد سریعی در نرخ جانشینی تجربه کرد که ورای چیزی بود که شرکت‌های پیش‌بینی خطی می‌توانستند پاسخ دهند. در سال 2019 به جز چین، شواهدی مبنی بر کاهش مشتری اپل وجود ندارد، اما به سرمایه‌گذاران هشدار می‌دهیم چون معتقدیم حالا که بازار آیفون دارد به بیشترین حد خود می‌رسد، این تغییرات از همیشه حساس‌تر است. راد هال تحلیلگر گلدمن ساکس

پیش‌بینی می‌شود اپل گزارش‌های یک چهارم مالی 2019 را روز هفتم فوریه اعلام کند. این گزارش شامل نرخ‌های فروش آیفون نخواهد بود که جهت آگاه کردن سرمایه‌گذاران اهمیت زیادی دارد.

منبع phonearena
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها