آی پینز

محققان یک فناوری جدید برای حل «مشکل مهمانی شبانه» ابداع کردند

در روان‌شناسی و شنوایی‌شناسی، پدیده‌ای موسوم به «اثر مهمانی شبانه» (Cocktail party effect) تعریف شده است. به کمک این پدیده، فرد می‌تواند توجه شنوایی خود را به یک محرک خاص معطوف کند و دیگر محرک‌ها را فیلتر کند؛ همانطور که فرد در یک مهمانی شلوغ می‌تواند با شخصی گفتگو کند و به بقیه صداهای مزاحم توجهی نکند.

اما، بر اساس تحقیقات شرکت AudioTelligence که تحت نظر دانشگاه کمبریج اداره می‌شود، 80 درصد از بزرگسالان بین 40 تا 64 سال به سختی می‌توانند در محیط‌های شلوغ مکالمه کنند و بیش از 200 میلیون نفر در سراسر جهان به دنبال راه حلی برای این مشکل (موسوم به مشکل مهمانی شبانه) هستند. محققان AudioTelligence برای حل این معضل، فناوری جدید با نام Aiso for Hearing را ابداع کرده‌اند که توانیی درک گفتار افراد را در محیط‌های پر سر و صدا از 5 به 98 درصد ارتقاء می‌دهد.

فناوری‌های کمک شنیداری فعلی که مبتنی بر تقویت امواج و لغو نویز هستند، تنها راه‌حلی جزئی برای مشکل مهمانی شبانه ارائه می‌کنند. وقتی فرد در محیط‌های پر سر و صدا از سمعک استفاده می‌کند، همه صداها، از جمله صداهای مزاحم اطراف، تقویت می‌شوند. بنابراین، وی همچنان در شنیدن صدای طرف مقابل خود با مشکل مواجه خواهد بود.

اما Aiso for Hearing رویکرد متفاوتی اتخاذ می‌کند و به جای تقویت همه صداها، سیگنال‌های گفتار را از نویز اطراف جدا می‌کند. این فناوری به کاربر امکان می‌دهد تا صدای طرف مکالمه خود را با وضوح بیشتری بشنود. به کمک Aiso for Hearing، نسبت گفتار به نویز (SNR) تا 30 دسی بل بهبود پیدا می‌کند که در مقایسه با بهبود 2 تا 4 دسی بلی سمعک‌های معمولی بسیار قابل توجه است.

مشکل مهمانی شبانه

Aiso for Hearing یک فناوری نرم‌افزاری است که می‌تواند در دستگاه‌های مجهز به چند میکروفون، از جمله گوشی‌های هوشمند و ابزارهای کمک شنوایی، به کار گرفته شده و قابلیت‌های پیشرفته‌تری را در اختیار افرادی که مشکل شنوایی دارند، قرار دهد. Aiso for Hearing محصولی منحصر به فرد است که تمامی صداها را تجزیه و تحلیل کرده، منابع را از هم تفکیک می‌کند و در ادامه صدای مورد نظر را جداگانه تقویت کرده و به گوش کاربر می‌رساند. شایان ذکر است که AudioTelligence تمام این کارها را با تأخیر بسیار کم (5 میلی‌ثانیه) انجام می‌دهد و از همین رو مانع از بروز مشکل همگام نبودن لب و صدا می‌شود که نکته بسیار مهمی است.

کن رابرتز، مدیر عامل AudioTelligence، گفته:

راهکار جایگزین و با تأخیر بسیار کم ما صدای افراد را از نویز جدا می‌کند و باعث درک بهتر گفتار می‌شود. این در حالی است که راهکارهای دیگر تمایل دارند صدا را فقط از یک جهت خاص تقویت کنند. Aiso for Hearing در عین حالی که منبع صدا را تفکیک می‌کند، نویز پس زمینه را هم کاهش می‌دهد و به این ترتیب، باعث راحت‌تر شدن مکالمه و کاهش خستگی می‌شود. در ضمن، اگر چندین مکالمه در محیط اطراف کاربر در جریان باشد، وی می‌تواند تعیین کند که می‌خواهد روی کدام یک تمرکز کرده و سایر صداها را حذف کند.

به گفته کن رابرتز، Aiso for Hearing نتیجه بیش از 12 سال تحقیق در مورد مؤثرترین شیوه برای استخراج سیگنال‌های گفتاری در محیط‌های شلوغ است. این فناوری تولید کنندگان ابزارهای کمک شنوایی را قادر خواهد ساخت تا ابزارهای به مراتب بهتر و کارآمدتری تولید کرده و مشکل مهمانی شبانه را به طور کامل حل کنند.

منبع med-technews
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها