بلیط هواپیما

ممنوعیت واردات گوشی های آیفون تکذیب شد

روز گذشته اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه واردات گوشی‌های آیفون با مشکل مواجه شده و ظاهراً این دستگاه‌ها به گروه کالایی 27 یعنی گروه کالاهای لوکس و غیرضروری منتقل شده است. با توجه به محبوبیت بالای گوشی‌های اپل در کشورمان، این خبر به سرعت به تیتر اول رسانه‌های حوزه فناوری و موبایل تبدیل شد و انجمن واردکنندگان موبایل نیز از موضوع ممنوعیت احتمالی واردات آیفون ابراز نگرانی کرد.

اما خبر خوب اینکه ظاهراً مشکل مذکور موقتی بوده و قرار نیست واردات گوشی‌های آیفون به کشور ممنوع شود. مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت امروز با اشاره به برخی اخبار برای ممنوعیت واردات موبایل آیفون گفت:

برای ثبت سفارش موبایل هیچ محدودیتی وجود نداشته و پیرو به‌روزرسانی برخی گروه‌های کالایی، ثبت سفارش گوشی تلفن همراه با نشان تجاری آیفون (اپل)، طی چند روز گذشته با برخی اختلالات سیستمی همراه بود که این اختلالات مرتفع شده و از روز آینده ثبت سفارش این کالا از سر گرفته خواهد شد.

سعید عباسپور ضمن اعلام این خبر، تأکید کرده که وزارت «صنعت، معدن و تجارت» هیچ ابلاغیه و مقرراتی دال بر ممنوعیت ثبت سفارش واردات موبایل با برندهای خاص به بانک مرکزی و گمرک ابلاغ نکرده است.

به گفته این مقام رسمی، تنها در دو ماه ابتدایی سال 1401 بیش از 6 میلیارد دلار ثبت سفارش واردات گوشی تلفن همراه صورت گرفته که از نظر ارزش دلاری، بخش قابل‌توجهی از آن مربوط به گوشی‌های آیفون بوده است. این در حالی است در سال گذشته از مجموع نزدیک به 19 میلیون ثبت سفارش انجام شده، سهم اپل از نظر تعدادی تنها چهار درصد، اما از نظر ارزش دلاری حدود ۲۵ درصد بوده است.

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت تاکید کرده که امسال با توجه به افزایش میزان ثبت سفارش گوشی‌های تلفن همراه، کماکان اولویت‌بندی گروه‌های کالایی برای واردات کالا برقرار بوده و رویه‌های تخصیص و تأمین ارز بر اساس مقررات و اولویت‌بندی‌های کالایی صورت می‌گیرد.

مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها