18 مانعی که برای رسیدن به موفقیت باید از آن‌ها عبور کنید

موفقیت از آن دسته از مفاهیمی است که برای هر شخص معنای مختص به خود را دارد و هر انسان با توجه به علایق و اولویت‌هایی که در زندگی برای خود تعیین کرده است، مفهوم خاصی را برای موفقیت تعریف می‌کند. برای مثال ممکن است موفقیت از نظر دوستتان داشتن موقعیت شغلی عالی باشد در حالی که شما فکر کنید موفقیت به معنای استرس و فشار کاری را رها کردن و در محیطی بی دغدغه و مملو از آرامش زندگی روزمره را تجربه کردن باشد.

اگر برای رسیدن به رویا و موفقیت مورد نظر، صددرصد تلاش و انرژیتان را صرف کنید قطعا به راحتی به آن دست پیدا خواهید کرد. موفقیت یعنی اهداف واقع‌بینانه و مشخص داشتن؛ کافیست که به خودتان و توانایی‌هایی که دارید باور داشته و به خاطر بسپارید که همیشه باید بین زندگی کاری و زندگی شخصیتان تعادل ایجاد کنید. به عبارتی دیگر موفقیت یعنی به دنبال تمایلات و نیازهای خودتان رفته و در تلاش برای برآورده‌کردن خواسته‌هایتان باشید، و صد البته باید در مواقع نیاز هم به اطرافیانتان پاسخ نه بدهید.

در راه رسیدن به خواسته‌هایتان، فداکاری، اعتماد متقابل، اطمینان و تعهد به همراه نگرش مثبت و همچنین تلاش بی‌وقفه از جمله مواردی هستند که به آن‌ها احتیاج خواهید داشت. موفقیت در واقع وسیله‌ای است که شما را به هر آن‌چه که در این زندگی می‌خواهید و آرزوی آن را دارید می‌رساند و کنار گذاشتن شک و تردیدها از نخستین‌ گام‌ها برای شروع مسیر موفقیت است.

درست لحظه‌ای که تصمیم به دنبال‌کردن اهداف و رویاهایتان و رسیدن به موفقیت می‌گیرید، باید برای نظرات و نگرش متفاوت اطرافیان و حتی انتقادهای آن‌ها آماده باشید؛ اما نکته حائز اهمیت و عامل اصلی موفقیت این است که هیچگاه اجازه ندهید هیچ دیدگاه منفی مانع رسیدن شما به خواسته قلبی‌تان بشود. در نبود ساختار درست و معقول، حمایت اطرافیان و مدیریت حرفه‌ای در جهت نظم بخشیدن و هموارسازی مسیر موفقیت برایتان کمی دشوار خواهد شد اما ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم تا هر چه راحت‌تر با موانع احتمالی پیش رو آشنا شوید و با برنامه‌ریزی درست بتوانید همه آن‌ها را از میان بردارید. پس با ما در ادامه این مقاله در دیجی رو همراه شوید.

18 مانعی که برای رسیدن به موفقیت باید از آن‌ها عبور کنید

در ادامه برخی از موانع رایجی که افراد در هنگام قدم گذاشتن در مسیر موفقیت با آن‌‌ها روبه‌رو هستند را با هم مرور می‌کنیم:

1- کمبود زمان کافی

انجام هر کار و پروژه‌ای به زمان احتیاج دارد و اگر شما زمان کافی برای انجام آن را نداشته باشید قطعا این مقوله برایتان به مانعی برای رسیدن به موفقیت تبدیل می‌شود. برای غلبه به این موضوع تنها کافیست زمان مورد نیاز برای انجام کارتان را از همان ابتدا کنار گذاشته تا بتوانید بدون کوچک‌ترین فشاری قبل از پایان وقت کار و یا پروژه خود را به پایان برسانید.

کمبود زمان کافی

2- عدم شناخت 

یکی از نکات مهم و ضروری در مسیر رسیدن به خواسته‌ها این است که از هر کاری که به خوبی از عهده انجام آن برآمده‌اید، قدردانی کنید. نادیده نگرفتن این نکات کوچک و عمل کردن به آن‌ها تاثیر به سزایی در بهبود روند کارتان خواهد داشت. به خاطر داشته باشید که یک کارمند همیشه به دنبال گرفتن تاییدیه از مقامات مافوق خود است. اگر زحمات و کارش بی ارزش دیده شده و از آن قدردانی نشود، ذهن و روح او را آزار خواهد داد. در نتیجه شاهد عدم انگیز و تعامل او در طی انجام کارهای آتی خواهیم شد و به طور کلی از آن پس عملکرد ضعیفی را در کارهایش نشان خواهد داد. عدم شناخت و قدردانی یکی از موانع موفقیت است و اگر می‌خواهید این مانع را هم به راحتی کنار بزنید باید به خاطر داشته باشید که از تلاش‌های اضافی کارمندتان تقدیر کرده و به این عمل پاداش دهید.

عدم شناخت

در سیستم کاری و رسمی خود سازماندهی‌ای را ترتیب دهید که طی آن کارمندان کوشا و کسانی که کارشان را به نحو احسن انجام می‌دهند شناخته شوند و از کارشان در حضور همه تقدیر کنید.

3- فرسودگی شغلی

اگر به دنبال موانع شغلیتان می‌گردید به احتمال زیاد یکی از آن‌ها فرسودگی شغلی است. این روزها زندگی انسان‌ها و کارمندهایی که کار خود را به بهترین شکل انجام می‌دهند به شکل زندگی ماشینی با سرعت بالا تبدیل شده که به سرعت فرسودگی، خستگی و بازدهی پایین را در پیش دارد.

سلامت جسمی نقش عمده‌ای در تعهد و شوق رسیدن به اهداف در فرد ایفا می‌کند. استرس، کلافگی، خستگی، اضطراب و افسردگی همگی باعث به وجود آمدن فرسودگی شغلی و پایین آمدن میزان کار مفید در اشخاص شاغل می‌شود. با مراقبت از سلامت جسمی، حسی و سلامت روان به راحتی می‌توانید این مانع را نیز رد کنید. برای این‌که بتوانید بین زندگی کاری و شخصی خود تعادل ایجاد کنید توصیه ما این است که از تمرینات مدیتیشن و تمرینات ورزشی تا جایی که امکان دارد غافل نشوید.

فرسودگی شغلی

4- ضعف در برقراری ارتباط

ارتباط واضح و موثر در واقع ستون یک نهاد تجاریست. ارتباط ضعیف در محل کاری مانعی بزرگ برای موفقیت محسوب می‌شود چرا که در نهایت منجر به ایجاد جو سمی در محیط کار شده و بی‌نظمی و نا امیدی را برای کارمندان به همراه دارد. در همچنین محیطی سازمان هم به طبع توانایی پایداری و رشد را نخواهد داشت پس اگر می‌خواهید این مانع را حذف کنید از باز بودن تمام راه‌های ارتباطی مطمئن شوید به طوریکه کارمندان به راحتی بتوانند با مافوق خود ارتباط برقرار کنند.

مهارت‌های ضعیف برقراری ارتباطی

در واقع این وظیفه مدیران است که تشخیص دهند چه زمان ارتباطات ضعیف شده و در حال آسیب رسانی به شرکت است و در جهت حل این مسئله اقدامات لازم را انجام دهند.

5- عدم درگیری کادر مدیریت

حضور و دخالت مستقیم مدیریت روی انجام کارها در یک سازمان ضروری و لازم است چرا که آن‌ها به عنوان پلی میان مدیران ارشد و کارمندان عمل می‌کنند. اگر مدیران در قسمت عملی سازمان به اجرای وظایف خود نپردازند در نتیجه کارها با بی‌نظمی پیش خواهند رفت.

عدم درگیری کادر مدیریت

برای حل این مانع باید از عملکرد و انجام وظایف مدیران اطمینان حاصل شود. افراد با این موقعیت شغلی باید مرتب افرادی را که زیر نظر وی مشغول به کار هستند را بررسی کنند تا چالش‌های سازمانی با موفقیتی پیش بروند.

6- کمبود فرصت رشد

هر کارمندی اهداف و رویاهایی دارد و دوست دارد تا در اسرع وقت موقعیت رسیدن به اهدافش فراهم شود به همین علت هم در صدد تلاش بی‌وقفه برای انجام دادن کارهایش به طور منظم در سازمان است. چنین کارمندی همیشه به دنبال فرصت‌های مناسبی در سازمان می‌گردد تا به کمک پیشرفت شغلی که دارد به اهداف خود نزدیک شود.

کمبود فرصت رشد

کمبود و یا نبود فرصت‌های رشد در کار یکی دیگر از موانع موفقیت به شمار می‌رود زیرا در صورت عدم تحقق اهداف شخصی کارمند، او علاقه خود را به استفاده از حداکثر توانایی خود در زمینه کاری از دست می‌دهد. اگر می‌خواهید این مانع را برطرف کنید به خاطر داشته باشید که حتما فرایندهای داخلی برای رشد و ارتقاء شغلی برای کارمندان را در سازمان فراهم کنید.

7- کمال‌گرایی

انجام دادن وظایفی که به شما محول می‌شود آن هم به بهترین شکل ممکن خوب است اما در برخی مواقع کمال‌گرایی زیاد سد بزرگی برای موفقیت شما به حساب می‌آید چراکه یک فرد کمال‌گرا هرگز از نتیجه کار راضی نمی‌شود و به کررات در تلاش برای بهبود کارش خواهد بود، به همین دلیل هم به پایان رساندن کارها آن هم در زمان مقرر شده برایش تقریبا غیرممکن است.

کمال‌گرایی

اگر به دنبال راه حلی برای این مسئله هستید، قبل از هرچیزی بپذیرید که هیچ‌چیز در این دنیا کامل و بی‌نقص نیست به همین دلیل هم هیچ فرصتی برای اصلاح چندین باره یک کار نخواهد بود.

8- در دسترس نبودن منابع و موقعیت‌ها

عدم دسترسی به منابع و موقعیت‌های کافی یکی دیگر از موانع موفقیت در مسیرتان است که باید به آن توجه کنید. اگر می‌خواهید این مانع را هم از بین ببرید، سعی بر فعال بودن داشته و از هر فرصتی که پیش رویتان سبز می‌شود نهایت استفاده را ببرید و قبل از هر چیزی از وجود منابع ضروری برای بیزنستان اطمینان حاصل کنید.

در دسترس نبودن منابع و موقعیت‌ها

9- فقدان خلاقیت، بهبود و نوآوری

فراهم کردن فضای خلاقیت به فواصل منظم یکی از بایدهای اساسی برای یک سازمان است. همچنین خلاقیت و نوآوری به کارمندان این امکان را می‌دهد تا مشارکت بیشتری در کارها داشته باشند و حتی پایداری آن‌ها را نیز تضمین می‌کند چراکه هر کارمندی دوست دارد تا با یک شرکت به روز همکاری داشته باشد.

فقدان خلاقیت، بهبود و نوآوری

عدم خلاقیت و نوآوری در یک سازمان مانعی قابل توجهی به ویژه برای چشم‌انداز آینده آن می‌باشد. برای این‌که خلاقیت و بهبود را روی روند موفقیت بیزنس خود داشته باشید بهتر است تا فرهنگی در محیط کارتان ایجاد کنید تا به بررسی مفهوم ارتقاء و پیشرفت پرداخته شود.

10- کار انفرادی

تیم از گروه‌های متعددی تشکیل شده که در کنار یک دیگر برای رسیدن به هدف مشخص کار می‌کنند. در این گروه‌ها همه افراد باید تا زمان مشخص پروژه را به اتمام رسانده و آن را تحویل دهند. کار به صورت جداگانه و فکر به منافع شخصی در کارکرد درست تیم خلل ایجاد کرده و تفرقه را در پیش خواهد داشت. اگر می‌خواهید به این مانع غلبه کنید کافیست تا به روی کار گروهی تاکید داشته باشید. به خاطر داشته باشید که هیچ جایی برای خودخواهی در گروه‌ها وجود نداشته باشد.

کار انفرادی

11- پاداش ناکافی

کارآفرین برای رسیدن به موفقیت مورد نظر خود ساعت‌ها بدون وقفه کار می‌کند اما یک لحظه تصور کنید اگر آخر ماه صورت حساب مالی او رقمی را برای رفع نیازها و مایحتاج او نشان ندهد چه خواهد شد؟ عدم دریافت پاداش کافی یکی از موانع مهم موفقیت در بیزنس است چرا که شخص دیگر انگیزه‌ای برای کار کردن نخواهد داشت و دلسردی در وجود او ریشه خواهد زد.

پاداش ناکافی

اگر می‌خواهید بر این مانع هم غلبه کنید باید صبور باشید و امیدتان را از دست ندهید. بعضی از کارها به زمان احتیاج دارند و با استمرار ورزی، خلاقیت، تمایل و کارآیی درطول این برهه می‌توان پاداش رضایت‌بخش را در آینده تضمین کرد.

12- شک

اولین رکن پایه‌گذاری یک بیزنیس داشتن اهداف واضح و مشخص، دانستن وظایف و ماموریت‌ها و همچنین چشم‌انداز شغلی مشخص است تا نتایج دلخواه را بتواند به دنبال داشته باشد. کمپانی که اهداف خاصی نداشته باشد و اهداف درست و معقولی را در برنامه تجاری خود اعمال نکند کارمندانی خواهد داشت که نسبت به وظایف و انجام کار خود دچار تردید هستند. به طبع محیط نا مطمئن یکی دیگر از موانع موفقیت به شمار می‌آید که برای غلبه به آن باید قبل از هر چیزی مطمئن شوید که تمامی هدف‌های تجاری شما به وضوح مشخص شده و برای بدست آوردن آن‌ها به اندازه کافی تلاش می‌شود.

شک

13- عدم مالکیت

با گذشت زمان سازمان‌ها به کارمندان خود قدرت می‌دهند تا چرخ اساسی در سیستم شوند. این ایده از جانب کارمندان نیز به شدت مورد استقبال قرار می‌گیرد چرا که باعث می‌شود تا خودشان را به شدت موثر در موفقیت ببینند و با گرفتن تصمیمات درست مسبب آن شده تا رضایت بیشتری از کارشان داشته باشند و حتی ارتقاء جایگاه کاری را تجربه کنند. نبود مالکیت یکی دیگر از موانع موفقیت شناخته می‌شود و برای حل آن باید کارمندان یک سازمان را توانمند کرد و در نتیجه شاهد عملکرد بهتر و بهبودات مستمری خواهیم بود که در شرایط سازمان به وجود می‌آید و باعث ایجاد فرصت‌های زیادی برای رشد و پیشرفت شخصی و شغلی خواهد شد.

عدم مالکیت

14- عدم تمرکز

یکی از موانع اصلی موفقیت، عدم وجود تمرکز در کارمند است. کارمندانی که تمرکز ندارند معمولا کمی گیج و سردرگم بوده و نمی‌توانند روی کارشان تمرکز لازم را داشته باشند. برای غلبه به این مانع ابتدا باید روی پروژه‌های فعلی خود تمرکز کنید و سعی داشته باشید تا به موقع آن‌ها را به پایان برسانید. بهتر است قبل از هرچیزی وظایفتان را اولویت بندی کنید و جایی برای کوتاهی در کارتان باقی نگذارید.

عدم تمرکز

15- دیدگاه منفی

نگرش تاثیر مستقیمی روی رفتار و به سرانجام رساندن کارهایمان دارد. دید و نگرش منفی نتایج منفی را هم در محیط کار به دنبال خواهد داشت و به همین دلیل هم به عنوان یکی از موانع موفقیت شناخته می‌شود. برای غلبه بر این مشکل هم توصیه می‌کنیم تا با تکرار و تمرین نگرش مثبت و مثبت اندیشی را در خودتان به وجود بیاورید.

دیدگاه منفی

16- شک و تردید داشتن به خود

درست زمانی‌که شک و تردید به خودتان دارید؛ برداشتن هر قدم و یا تصمیم موثر در واقع غیرممکن می‌‌شود. تردید به خود از فقدان اعتماد به نفس و اعتماد به توانایی‌هایتان آمده و به عنوان یک مانع موفقیت شناخته می‌شود. اغلب افرادی که به این شک دچارند دچار اشتباهات احمقانه‌ای می‌شوند که به راحتی قابل جلوگیری است. برای غلبه به این مانع باید به خودتان اعتماد و اطمینان داشته باشید و از هه مهم‌تر خویشتن داری را تمرین کنید تا به موفقیت مورد دلخواه خود دست پیدا کنید.

شک و تردید داشتن به خود

17- عوامل ایجاد حواس پرتی

یکی دیگر از موانع موفقیت وجود حواس‌پرتی‌هایی است که در هرجایی وجود دارند. پاسخ به تماس یکی از اعضای خانواده، چک کردن پیام‌هایی که برایتان ارسال شده، چک کردن واتس‌اپ، قهوه نوشیدن و غیره همه و همه از جمله عوامل حواس‌پرتی در طول روز به حساب می‌آیند. اگر به دنبال راه حل می‌گردید باید بگوییم بهتر است قبل از هر چیزی عوامل حواس‌پرتی که مدام برایتان ایجاد می‌شود را پیدا کرده و آن را از محیط اطرافتان کاملا حذف کنید. برای مثال اگر مدام حواستان پرت گوشی و شبکه‌های اجتماعی می‌شود بهتر است در هنگام تمرکز و کار گوشیتان را خاموش کرده و آن را در جایی دور از دسترستان قرار دهید. مدام به خودتان یادآوری کنید که برای رسیدن به خواسته‌ها و موفقیت‌ها باید تمرکز اصلی خود را روی مسائل مهم‌تری بگذارید.

عوامل ایجاد حواس پرتی

18- برنامه‌ریزی بیش از حد

هر چیزی درست زمانی‌که بیش از حد باشد مشکل‌ساز شده و این قائده به طور کلی در مورد برنامه‌ریزی هم صدق می‌کند. به جزئیات توجه کنید چراکه در هنگام برنامه‌ریزی‌های کاری بسیار حائز اهمیت هستند. اگر به دنبال راه حل برای غلبه کردن به این مانع هستید، علاوه‌بر برنامه‌ریزی به پیاده‌سازی آن هم توجه زیادی داشته باشید چرا که برای داشتن بیزنس موفق به وجود هر دو عامل در کنار هم نیازمند هستید.

برنامه‌ریزی بیش از حد

در نتیجه به خاطر داشته باشید که موانع موفقیت همگی الگوهای رفتاری و عادات ناسالمی هستند که سد راه موفقیت شما قرار خواهند گرفت. اعتماد به نفس داشته باشید و برای رسیدن به موفقیت با قاطعیت و عزم راسخ در مسیر برنامه‌هایتان قدم بگذارید. به نظر شما چه عامل و یا عوامل دیگری وجود دارند که به عنوان موانع موفقیت در طی مسیر شغلی و کاریتان تاثیر گذار خواهند بود؟ نظرات خود را با ما در دیجی‌رو به اشتراک بگذارید.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع Marketing91
مطالب پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.