فناوری بلاک چین چیست و چه فرصت‌های شغلی جدیدی ایجاد کرده است؟

در چند سال اخیر فناوری بلاک چین یا زنجیره بلوکی (Blockchain) به موضوعی داغ در بین فعالان حوزه فناوری اطلاعات تبدیل شده و متخصصان این بخش در کشورهایی مانند آمریکا موقعیت شغلی بسیار خوبی پیدا کرده اند و بازار کار بسیار داغی دارند. این فقط یکی از شاخص هایی است که نشان می دهد چقدر تقاضا برای افرادی که مهارت های مرتبط با بلاک چین دارند، افزایش پیدا کرده است.

با اینکه فناوری بلاک چین در ابتدا برای حمایت از ارزهای رمزنگاری شده شروع به کار کرده و وارد فاز تجاری شد، اما اکنون این فناوری و راه کارهایی که می تواند ارائه دهد، توسط صنایع مختلفی از مراقبت های بهداشتی و بیمه گرفته تا تولید و غیره، مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است. تنها راهی که شرکت ها می توانند با استفاده از آن با فناوری بلاک چین آشنا شده و به اهدافشان در این زمینه دست یابند، استخدام کسانی است که مهارت های لازم را در این حوزه دارند.

در اینجا ما قصد داریم ابتدا اهمیت تکنولوژی بلاک چین را به طور خلاصه بیان کرده، کسانی را که خواهان افراد دارای مهارت در این زمینه هستند معرفی نموده و برخی از بهترین موقعیت های شغلی پیش روی متخصصان بلاک چین را که در حال حاضر در بازار ایجاد شده است، مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

فناوری بلاک چین چیست؟

با اینکه فناوری بلاک چین در ابتدا در سال 2008 برای استفاده در تولید و مدیریت ارز دیجیتالی بیت کوین  به کار گرفته شد، اما اساساً این فناوری می تواند یک پایگاه داده توزیعی را ایجاد کند که می تواند هر نوع داده ای را در خود ذخیره کند. در فناوری بلاک چین کاربران فقط می توانند بخش هایی از زنجیره را که در اختیار دارند، ویرایش کنند و همین مسئله باعث شده تا این نوع پایگاه های داده بسیار امن باشد، اما با این حال هر کسی که اجازه دسترسی به بلاک چین را داشته باشد، می تواند داده ها را مشاهده کرده و مورد استفاده قرار دهد.

بعضی ها از فناوری بلاک چین به عنوان “internet of value (اینترنت ارزش)” یاد می کنند.  هر کس می تواند از هر جایی که فایل بلاک چین قابل دسترسی است، بر ارزش آن بیفزاد، همچنین هر کسی می تواند اطلاعاتی را منتشر کند که دیگران بتوانند در هر جایی که در جهان هستند از طریق اینترنت به آن دسترسی داشته باشند. اکنون که فناوری بلاک چین از مرزهای امور تجاری فراتر رفته است، بسیاری از شرکت هایی که در صنایع مختلف فعالیت دارند، تحقیق و بررسی خود را در این زمینه آغاز کرده اند و قصد دارند چگونگی استفاده از این فناوری در کسب و کار خود را مورد ارزیابی قرار دهند.

در چه جاهایی نیاز به مهارت بلاک چین وجود دارد؟

بلاک چین در حال حاضر موقعیتی شبیه به فناوری ابری در اواسط سال 2000 دارد. در آن زمان هم فناوری ابری و فضای ابری به بحثی داغ در بین افراد فعال در حوزه فناوری اطلاعات تبدیل شده بود و فرصت های فوق العاده ای ار پیش روی آنان قرار می داد. با توجه به شاخص مهارت Upwork، فناوری بلاک چین سریعترین رشد را در بین بیش از 5000 فرصت شغلی ثبت شده در این سایت داشته است. در واقع باید گفت در حال حاضر، تقاضا برای افراد آشنا به بلاک چین بسیار فراتر از حد است.

بر اساس اعلام Burning Glass Technologies، در 12 ماه گذشته بیش از 5،743 فرصت شغلی تمام وقت برای صاحبان مهارت بلاک چین وجود داشته است. اگرچه به عنوان یک مجموعه مهارتی، فناوری بلاک چین هنوز در ابتدای راه خود است، اما شرکت های مختلفی اعم از استارتاپ ها و همچنین شرکت های جا افتاده ای مانند IBM و سامسونگ تقاضای به کار گیری متخصصان این عرصه را دارند. شرکت ها و سازمان های مختلف نه تنها به دنبال تولید ارزهای دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین هستند بلکه چگونگی استفاده از پتانسیل های این فناوری را در زمینه های دیگر مانند زنجیره های تأمین، مسائل حقوقی، قراردادها و موارد دیگر نیز مورد بررسی قرار می دهند.

تحقیق و پیاده سازی بلاک چین نیازمند افرادی با قدرت مدیریت و مهارت های حرفه ای در این زمینه است که بتوانند استراتژی مناسبی ایجاد کرده و راه کارهای بلاک چین را توسعه دهند. در اینجا چند مورد از داغ ترین موقعیت های شغلی موجود برای چنین افرادی را ذکر خواهیم کرد:

توسعه دهنده بلاک چین

از آنجا که تقریبا هیچ شرکت پیشرو صنعتی وجود ندارد که از فرصت های بالقوه فراهم شده از طریق تکنولوژی بلاک چین بی بهره بماند، توسعه دهندگان بلاک چین که تخصص لازم را برای کمک به شرکت ها در ایجاد پلتفرم های بلاک چینی دارند، به شدت مورد تقاضا هستند. توسعه بلاک چین ممکن است در حال حاضر بهترین سمت شغلی محسوب شود، زیرا تا زمانی که راه کارهای این فناوری توسعه لازم را پیدا نکرده اند، مزایای بلاک چین قابل فهم نخواهد بود. بعضی از سازمان ها از این سمت شغلی تحت عنوان مهندس بلاک چین یاد می کنند که نشان از اهمیت بالای آن دارد. این شغل یک موقعیت فوق العاده فنی است که نیاز به توجه زیاد به جزئیات دارد.

مدیر پروژه بلاک چین

مدیر پروژه بلاک چین مسئولیت اتصال موارد خاص کسب و کار یک سازمان که محتاج تکنولوژی بلاک چین است، به متخصصان این فناوری (داخلی یا خارجی) که راه کارهای بلاک چینی را ارائه می دهند، بر عهده دارد. در واقع مدیر پروژه بلاک چین حلقه اتصال توسعه دهنده بلاک چین با بخش های مختلف یک سازمان می باشد. شخصی که برای این موقعیت شغلی انتخاب می شود در ابتدا باید تجربه سنتی از مدیریت پروژه در صنایع مختلف را داشته باشد، و به علاوه از دانش فنی و تکنولوژیکی کافی نیز برای درک مفهوم بلاک چین و توانایی برقراری ارتباط با افراد غیر فنی شاغل در سازمان برای ارائه به روزرسانی های موثر و تامین منابع، برخوردار باشد.

طراح بلاک چین

اکنون که فناوری بلاک چین در حال  گسترش به صنایع مختلف است و نه تنها توسط دانشمندان کامپیوتر بلکه تمامی افرادی که مایل به بهره وری بیشتر، صرفه جویی در هزینه ها و غیره، از این فناوری نوین بهره می برند، طراحی مناسب رابط کاربری و راه کارهای بلاک چینی اهمیت بسیار بیشتری پیدا کرده است. طراحان بلاک چین تلاش می کنند تا تجربه کاربری را به نوعی طراحی کنند که اعتماد و توجه کاربران را به خود جلب کرده و در عین حال منعکس کننده ویژگی هایی باشد که بلاک چین را خاص و ویژه می کند.

مهندس کیفیت بلاک چین

همانند مهندسان تضمین کیفیت در هر محیط توسعه ای، مهندس کیفیت بلاک چین نیز مسئولیت تست و اطمینان از تمام جنبه های کیفی را در محیط توسعه بلاک چین بر عهده دارند. تخصص مهندسین کیفیت بلاک چین، تست، اتوماسیون و ایجاد چارچوب های تست برای بلاک چین است. این افراد استراتژی تست برای توسعه بلاک چین را هدایت کرده و از کسب استانداردهای تضمین کیفی اطمینان حاصل می کنند.

وکیل بلاک چین یا مشاور حقوقی

به عنوان سازمان هایی که به دنبال راه اندازی فناوری جدید هستند، طبیعی است که سوالات حقوقی متعددی در این رابطه بوجود آید. شرکت ها همان طور که به سمت استفاده از فناوری بلاک چین می روند، به طور فزاینده ای به دنبال کارشناسان حقوقی نیز هستند تا بتوانند به بررسی نحوه اداره کسب و کار و امور مالی و پیامدهای احتمالی آن پرداخته، روند معاملات را مورد بررسی و تأیید قرار دهند و همچنین نحوه احراز هویت را در چنین شبکه هایی بررسی نمایند.

همان طور که فناوری بلاک چین در حال تکامل است، فرصت های شغلی جدیدی را ایجاد می کند. اگر چه نمی توان پیش بینی کرد که تب فناوری بلاک چین چه زمانی فروکش خواهد کرد اما به هر حال انتظار می رود در سال های آتی همچنان تقاضای زیادی برای افراد متخصص در زمینه بلاک چین وجود داشته باشد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع forbes
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها