آی پینز

بهترین بازی های ترسناک کامپیوتر که همین‌ حالا می‌توانید تجربه کنید (قسمت دوم)

چندی پیش در مطلبی، بهترین بازی های ترسناک کامپیوتر که در بازار موجود هستند و شما می‌توانید روی کامپیوترهای شخصی خود آن‌ها را تجربه کنید، به شما معرفی کردیم. اگر لیست قبلی را نخوانده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم از طریق لینک ذیل حتما آن را مطالعه کنید تا با تعدادی از بازی‌‎های ترسناکی که تجربه‌ی آن‌ها برای طرفداران این سبک واجب است، آشنا شوید. در ادامه با دیجی رو همراه باشید تا شما را با ادامه‌ی بازی‌های این لیست آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید: بهترین بازی های ترسناک کامپیوتر قسمت اول


1- Paratopic

بهترین بازی های ترسناک کامپیوتر که همین‌ حالا می‌توانید تجربه کنید (قسمت دوم)

«پاراتاپیک» را نمی‌توان یک بازی ترسناک تمام عیار نامید؛ ولی محیط آن‌ به قدری آوانت گارد و عجیب وغریب است که همین تجربه‌ی 45 دقیقه‌ای را به بخشی به یاد ماندنی از تجربه‌ی بازی‌های کامپیوتری شما تبدیل می‌کند.

با وجود این که این بازی ممکن است به اندازه‌ی باقی‌ بازی‌ها ترسناک نباشند، باز هم ما آن را به خیلی از عناوین دیگر که شاید ترسناک باشند ولی حس پاراتاپیک را به شما منتقل نکنند، ترجیح می‌دهیم. از 45 دقیقه‌ای که گفتیم، حداقل 10 دقیقه از آن فقط در یک جاده‌ی تاریک در حال رانندگی می‌گذرد و شما در حال قاچاق نوارهای VHS (!) به آن طرف مرز هستید (هرچند مطمئن نیستیم که واقعا داستان این باشد، و به نظر می‌رسد که پاراتاپیک هم نمی‌خواهد که ما بدانیم!).

با گرافیک دوران پلی استیشن 1 و طراحی فضای فوق‌العاده، یک بازی اکسپریمنتال فوق‌العاده در انتظار شماست.


2- Layers of Fear

بهترین بازی های ترسناک کامپیوتر که همین‌ حالا می‌توانید تجربه کنید (قسمت دوم)

بازی «لایه‌های ترس» و داستان آن که مربوط به یک نقاش دیوانه می‌شود، هرچند دارای چند قسمت نه چندان درخشان و قسمت‌های ترسناک کلیشه‌ای می‌باشد، اما چندین قسمت کم سر و صدای آن، ترس‌های روان‌شناختی فوق‌العاده استادانه‌ای را به شما ارائه می‌کند.

هربار که شما دوربین را تکان می‌دهد، چیزهای اطرافتان تغییر می‌کنند: دری که از آن آمده‌اید زمانی که برمی‌گردید ناپدید شده و یا هنگامی که وارد یک در به ظاهر عادی می‌شوید، متوجه می‌شوید که همه‌ی وسایل اتاق روی سقف قرار گرفته‌اند. شما هیچ‌گاه نمی‌توانید به اطراف خود اعتماد کنید و همین موضوع، جذابیت خاصی به این بازی بخشیده است.


3- Visage

بهترین بازی های ترسناک کامپیوتر که همین‌ حالا می‌توانید تجربه کنید (قسمت دوم)

«رخ» که یکی از بازی‌های جدیدتر این لیست می‌باشد، در حال حاضر در حالت دسترسی اولیه (Early Access) بوده و این موضوع در بازی مشهود است: مدیریت وسایلتان دشوار بوده، متن‌های آموزشی دارای غلط‌های املایی هستند و اتاق‌های زیادی وجود دارند که هنوز هدفی برای آن‌ها مشخص نشده‌اند.

اما اگر شما به ترس‌هایی که به صورت تدریجی شما را در خود محبوس می‌کنند علاقه دارید، «Visage» در حال تبدیل شدن به یک بازی خوب خواهد بود و ارزش امتحان کردن دارد. شما در یک خانه‌ی ظاهرا بی‌انتها گیر افتاده‌اید و فضاهای هندسی غیراقلیدسی، با موجوداتی که در درون دیوار قرار گرفته‌اند شما را احاطه کرده‌اند. Visage هم‌چنین از مکانیک دیوانگی که در بازی‌هایی همانند Amnesia، Eternal Darkness و چندبازی دیگر دیده‌ایم استفاده می‌کند و اگر مدت زیادی در تاریکی بمانید…! پیشنهاد می‌کنیم که این کار را نکنید!


4- Little Nightmares

بهترین بازی های ترسناک کامپیوتر که همین‌ حالا می‌توانید تجربه کنید (قسمت دوم)

«کابوس‌های کوچک» یکی از بهترین‌ بازی‌های پلتفرمر در سبک و سیاق بازی لیمبو است. این بازی از قالب لیمبو یک سری ویژگی‌ها را قرض گرفته است: شما یک کودک هستید که باید به سمت راست بدوید (و گاهی هم بپرید). چیز خیلی جدیدی در گیم‌پلی این بازی دیده نمی‌شود.

اما این نوع از بازی‌ها، با فضاسازی خود به یاد می‌مانند و یا برعکس، در صورت خوب نبودن به فراموشی سپرده می‌شوند. Little Nightmares زشتی و سورئالیسم را به شکلی زیبا تلفیق می‌کند و این کار را به نحوی انجام می‌دهد که هم‌زمان شگفت‌انگیز و حال به هم زن است! هیولاهای آن نیز چندان ترسناک نیستند اما می‌توانند ترسی روانی به شما القا کنند و اگر انیمیشن فوق‌العاده‌ی شهر ارواح (Spirited Away) را دیده باشید، می‌توانید متوجه شوید که تم‌هایی از آن نیز در این بازی حس می‌شوند. جذابیت و فضاسازی فوق‌العاده‌ی این بازی نه تنها گیم پلی ساده‌ی آن را جبران می‌کند، بلکه یک بازی ترسناک به یادماندنی نیز خلق کرده است.


5- Pathologic Classic HD

بهترین بازی های ترسناک کامپیوتر که همین‌ حالا می‌توانید تجربه کنید (قسمت دوم)

بازی «پاتولوژیک»، حتی بدون ریمستر اچ دی خود که در سال 2015 عرضه شد، در این لیست جای گرفته، هرچند تغییراتی در این بازی اعمال شده، اما نسخه‌ی ریمستر به بازی اصلی وفادار است.

خب، چه چیزی این بازی را فوق‌العاده می‌سازد؟ اگر بخواهیم به صورت خلاصه برای شما توضیح دهیم، تصور کنید که یک کارگردان، فرانس کافکا یا آلبر کامو را برای نوشتن داستان بازی The Elder Scrolls IV: Oblivion استخدام کرده است! طاعونی شهر را فرا گرفته و شما در نقش یکی از سه شخصیتی که سعی در حل معماهای پشت پرده دارند، بازی می‌کنید. این عنوان روسی، نزد هواداران خود می‌تواند لقب یکی از بهترین بازی‌های ترسناک و رازآلود را کسب کند.


6- Stasis

بهترین بازی های ترسناک کامپیوتر که همین‌ حالا می‌توانید تجربه کنید (قسمت دوم)

استاز یک بازی «اشاره و کلیک» با اتمسفری فوق‌العاده است: شما داخل یک سفینه‌ی فضایی عجیب و غریب بیدار می‌شوید و اطراف شما را جسدهای متعددی فرا گرفته؛ از این نقطه به بعد، ماجرا فقط بدتر می‌شود!

سبک این بازی از عنوان کلاسیک ایزومتریک «Sanitarium» المان‌هایی را قرض گرفته و به داستان‌های تخیلی محبوب همانند Alien، Event Horizon، I Have No Mouth و I Must Scream اشاره‌هایی دارد. شاید بتوان استاز را یکی از بهترین بازی‌های ترسناک چندسال اخیر نامید؛ نه فقط به خاطر ترسناک بودن آن، بلکه به خاطر داستان جذابی که برای شما تعریف می‌کند و بی‌شک می‌تواند روی مغز شما راه برود!


7- Cube Escape: Paradox

بهترین بازی های ترسناک کامپیوتر که همین‌ حالا می‌توانید تجربه کنید (قسمت دوم)

نمی‌توان بدون قرار دادن یکی از بازی‌های Cube Escape یا Rusty Lake لیست بازی‌های ترسناک را تکمیل کرد؛ این فرنچایز علاقه‌ی زیادی به ترس روان‌شناختی دارد: ترسی که شما را از جای خود نمی‌پراند، اما به داخل ذهن شما رفته و تا چند روز در همان‌جا جا خوش می‌کند! این عنوان با پازل‌های عجیب و غریب خود، به نحوی توانسته از ظاهر کارتونی خود برای ترسناک‌تر کردن فضاسازی بازی استفاده کند.

آخرین نسخه‌ی عرضه شده از این سری، Paradox نام دارد و احتمالا بهترین نسخه برای شروع نیست. پیشنهاد ما این است که از بازی‌های رایگان Cube Escape و یا Rusty Lake Roots شروع کنید. اما «پارادوکس» جدیدترین پروژه در این فرنچایز است و جاه‌طلبی بسیاری هم دارد. هم‌چنین، به همراه این بازی یک فیلم کوتاه 20 دقیقه‌ای نیز عرضه شده که در همان دنیای بازی قرار دارد. بازی‌های این سری، از یک بازی فرار از اتاق ساده شروع شدند و هرسال عجیب و غریب‌تر از قبل شدند؛ موضوعی که آن‌ها را بسیار دوست داشتنی می‌کند.


8- Resident Evil HD

بهترین بازی های ترسناک کامپیوتر که همین‌ حالا می‌توانید تجربه کنید (قسمت دوم)

احتمالا چندنفری از شما، به محض دیدن نام رزیدنت اویل، به یاد رزیدنت اویل 4 می‌افتید که با وجود این‌که بازی فوق‌العاده‌ای بود، سبک فرنچایز را دچار تغییر کرد و دو نسخه‌ی بعد از آن، تعداد زیادی از هواداران را ناامید کرد.

اما اگر طرفدار نسخه‌های اولیه‌ی رزیدنت اویل باشید، احتمالا آگاه هستید که کپکام در سال گذشته نسخه‌ی ریمستر اولین بازی این سری را با نام Resident Evil HD منتشر کرد و اگر بازی‌ اول این سری را دوست داشتید، حتما این نسخه‌ی صیقل داده شده را امتحان کنید.


9- Dead Space

بهترین بازی های ترسناک کامپیوتر که همین‌ حالا می‌توانید تجربه کنید (قسمت دوم)

اگر «سیستم شاک 2» را بهترین بازی ترسناک فضایی بنامیم، نسخه‌ی اول «دد اسپیس» را می‌توان با اختلاف کمی در رتبه‌ی دوم قرار داد. آیزاک کلارک که یک مهندس است، برای تعمیر یک ایستگاه فضایی بسیار بزرگ فرستاده شده است؛ ولی به محض رسیدن به آن‌جا، متوجه می‌شود که کل ایستگاه را موجودات فضایی به نام نکرومورف‌ها فرا گرفته‌اند.

چیز زیادی از ترسناکی این بازی برای شما نمی‌گوییم تا خودتان با میزان پرش‌هایتان از روی صندلی شگفت زده شوید!


10- Anchorhead

بهترین بازی های ترسناک کامپیوتر که همین‌ حالا می‌توانید تجربه کنید (قسمت دوم)

آخرین عنوان این لیست شاید برای شما کمی عجیب باشد: یک بازی ترسناک، فقط در قالب متن! بازی Anchorhead که در حال حاضر 15 سال از خلق آن می‌گذرد، داستان یک زوج جوان در یک خانه‌ی بسیار بزرگ را روایت می‌کند و المان‌های بسیاری را از استاد داستان‌های ترسناک، یعنی اچ پی لاوکرفت قرض می‌گیرد. Anchorhead نیز همانند یک کتاب ترسناک خوب، به ایجاد ترس‌های ناگهانی تکیه نمی‌کند: بلکه در طول زمان تنشی ایجاد می‌کند که شما را سرتاپا درگیر خود خواهد کرد.

علاوه بر این‌ها، این بازی رایگان بوده و همانند دیگر بازی‌های ماجراجویی متنی، می‌توانید آن را از طریق مرورگر خود بازی کنید.

«قدیمی‌ترین و قدرتمندترین احساس شناخته‌شده‌ی بشریت ترس است، و بزرگ‌ترین ترس هم ترس از ناشناخته‌هاست.»

– H.P Lovecraft

منبع PCWorld
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ایلیا
ایلیا
2 سال قبل

عالی