آی پینز

مقایسه‌ی دوربین بهترین‌ها: آیفون 7، آیفون 6 اس، گلکسی اس 7 اج، ال جی جی 5 و اکسپریا ایکس زد در مقابل یکدیگر

آیفون 7 جدید شرکت اپل حالا در اختیار ما قرار دارد و امروز عکس‌های ثبت شده توسط این اسمارت فون را به وفور مشاهده خواهید کرد. ستاره‌ی جدید اپل رودرروی سایر رقبای خود خواهد ایستاد و باید ببینیم که برنده‌ی این جدال چه کسی خواهد بود. اما بگذارید از همین حالا خیالتان را راحت کنیم، آیفون 7 عملکرد بی شک فوق‌العاده‌ای را از خود در زمینه‌ی عکس برداری نشان داده است.

در جدال عکاسی امروز، آیفون 7 در برابر سامسونگ گلکسی اس 7 اج و ال جی جی 5 که به خاطر دوربین‌هایشان بسیار ستایش شده‌اند، قرار خواهد گرفت. سونی اکسپریا ایکس زد هم که توسط ژاپنی‌ها در هنگام معرفی‌اش مانور زیادی بر روی دوربین آن شده بود، برای اولین بار در جدال عکاسی ما حضور خواهد داشت. برای مقایسه‌ی پیشرفت نسل جدید آیفون، نسبت به نسل قدیمی‌تر خود، آیفون 6 اس هم در این مسابقه حضور دارد.

ابتدا مشخصات لنزهای دوربین اصلی دستگاه‌های مذکور را بر روی کاغذ بررسی می‌کنیم و سپس به مقایسه‌ی تصاویر ثبت شده توسط این گوشی‌ها در شرایط مختلف می‌پردازیم:

best-smartphone-cameras-compared-iphone-7-vs-iphone-6s-galaxy-s7-edge-lg-g5-sony-xperia-xz-1

صحنه 1: عمارت مجلل

scene-1-the-mansion

تصویر ثبت شده توسط سامسونگ گلکسی اس 7 اج بسیار روشن و زنده به نظر می‌رسد و به همین دلیل به سرعت نظر هرکس را به خود جلب می‌کند. تصاویر ثبت شده توسط آیفون 7 و ال جی جی 5 هم بسیار خوب هستند، اگر چه به واضحی تصویر گلکسی اس 7 اج نیستند، اما سایه‌های سبز را طبیعی‌تر ثبت کرده‌اند. از سوی دیگر، اکسپریا ایکس زد و آیفون 6 اس نتوانستند عملکرد خوبی داشته باشند، اکسپوژر در آن‌ها می‌توانست بهتر باشد، علی‌الخصوص در قسمت سایه‌ها.

scene-1-score

صحنه 2: یک کلوزآپ رنگارنگ

scene-2-a-colorful-close-up

دوربین گلکسی اس 7 اج ممکن است بسیار خوب باشد، اما بی نقص نیست و در این جا می‌توان موضوعی را که گفتیم دید. پرچم‌دار سامسونگ در ایجاد تعادل میان رنگ سفید ناموفق بوده و به همین علت با تصویری مایل به رنگ سبز مواجه هستیم. اکسپریا ایکس زد هم در مقیاس کم‌تری با این مشکل مواجه بوده است. آیفون 7 و ال جی جی 5 اما توانسته‌اند عملکرد بهتری داشته باشند و رنگ‌ها در تصاویر آن‌ها، واقعی‌تر هستند. رنگ زرد و سبز در لنز دوربین این دو بهتر ثبت شده‌اند و تقریباً نزدیک به آن چیزی هستند که چشمان ما در این منظره می‌دید.

scene-2-score

صحنه 3: عبور از روی پل

scene-3-crossing-the-bridge

حالا زمان درخشیدن دوربین ال جی جی 5 رسیده است. در این جا پرچم‌دار شرکت کره‌ای به خوبی عمل می‌کند، تصویر بسیار واضح است، با زوم کردن چندان خبری از نویز دیجیتالی نیست و رنگ‌ها در لنز این دوربین بسیار طبیعی خود را نشان داده‌اند. در مجموع با عکس بسیار فوق‌العاده‌ای روبرو هستیم!

قبول داریم، عکس ثبت شده توسط گلکسی اس 7 اج هم بسیار فریبنده است، اما به هیچ عنوان به پای ال جی جی 5 نمی‌رسد. اکسپریا ایکس زد هم بیشترین جزئیات ممکن را توسط لنز خود به دست آورده، اما با نویز بسیار زیاد که باعث می‌شود زوم کردن ملال آور شود. آیفون 7 توانسته تصویر نسبتاً روشن‌تری در مقایسه با آیفون 6 اس به ثبت برساند، اما هم چنان این دو اسمارت فون در این بخش عملکردی معمولی داشته‌اند.

scene-3-score

صحنه 4: در دفتر کار

scene-4-at-the-office

بی شک در این جا گلکسی اس 7 اج توانسته واضح‌ترین عکس را داشته باشد، اما رنگ‌ها به آن طبیعی که باید باشد، نیستند. صحنه‌ی ما در واقع بسیار تاریک‌تر از آن‌چه بود که گلکسی اس 7 اج نشان می‌دهد و ال جی جی 5 و اکسپریا ایکس زد تصاویر را بیشتر نزدیک به واقعیت ثبت کرده‌اند. البته در این زمینه نمی‌توان گفت که کدام مورد برتر نسبت به دیگری می‌باشند، این بستگی به عکاس و نوع عکسی که دوست دارد ارائه دهد، برمی‌گردد.

از رنگ‌ها که بگذریم، باید گفت که تصویر گلکسی اس 7 اج دارای جزییات بالا و قابل قبولی می‌باشد. ال جی جی 5 و آیفون 7 هم عملکرد خوبی داشته‌اند، اما اکسپریا ایکس زد تصویر بسیار نویزی دارد و این نویز به جزییات تصویر ثبت شده ضربه‌ی زیادی زده است.

scene-4-score

صحنه 5: مجسمه‌ی جناب سرهنگ

scene-5-the-colonel

این جا شرایطی است که میزان پویایی دوربین‌ها به خوبی سنجیده می‌شود. در این صحنه با دو شرایط مختلف روبرو هستیم، یکی نور روشن روز و دیگری تاریکی موجود بر روی مجسمه. شرایط برای انتخاب بهترین دوربین هم توسط ما کمی سخت شده است. از سویی ال جی جی 5 تصویر بسیار واضحی را ثبت کرده است، اما تقریباً از رنگ آبی آسمان خبری نیست. آیفون 7 ولی توانسته در مجموع تصویر متعادل‌تری داشته باشد و رنگ آبی را طبیعی ثبت کند. در این زمینه، آیفون 6 اس و اکسپریا ایکس زد هم توانسته‌اند خوب عمل کنند. این بار گلکسی اس 7 اج نتوانست ما را شگفت‌زده کند و تصویر معمولی ثبت کرد. چهره‌ی سرهنگ در عکس پرچم‌دار سامسونگ توسط سایه‌ها پوشانیده شده است.

scene-5-score

صحنه 6: کشتی در ساحل

scene-6-babas-ship

گلکسی اس 7 اج توانسته بار دیگر ما را تحت تأثیر قرار دهد. تصویر این اسمارت فون بسیار شارپ است، رنگ‌های اشباع شده‌ای در کنار کنتراست بالا دارد و به آسانی نظر هر فردی را می‌تواند به خودش جلب کند. آیفون 7 اما موفق شده تصویر طبیعی‌تری را ثبت کند و آیفون 6 اس در این زمینه جایی در حدود این دو گوشی هوشمند قرار دارد.

ال جی جی 5 موفق نشده تا تعادل میان رنگ سفید را رعایت کند و به همین علت است که تصویر آن کمی بیش از حد گرم به نظر می‌آید. اکسپریا ایکس زد هم شدیداً می‌توانست از کمی اکسپوژر بالاتر بهره ببرد.

scene-6-score

صحنه 7: وقت پیتزاست

scene-7-snack-time

مشخصاً تصویر اکسپریا ایکس زد نظر شما را به خود جلب کرده است. پرچم‌دار شرکت سونی موفق شده عکسی روشن، واضح و با رنگ‌هایی چشم‌گیر ثبت کند، هرچند که کمی با واقعیت تطابق ندارد. ال جی جی 5 اما تصویر منطبق با واقعیتی را توانسته به ثبت برساند. در مقایسه با جی 5، دو آیفون موفق شده‌اند تصاویری با کنتراست بالاتر داشته باشند. به طرز عجیبی آیفون 6 اس رنگ‌های دقیق‌تری را نشان می‌دهد، در حالی که آیفون 7 به علتی که نمی‌دانیم رنگ قرمز را بیش از حد تاریک کرده است.

scene-7-score

صحنه 8: عکس در شب

scene-8-night-shot

این نکته را باید ذکر کنیم که فلش تمام گوشی‌ها در این صحنه بر روی حالت اتوماتیک قرار داده شده بود. به همین خاطر است که برخی تصاویر مشخصاً از تصاویر دیگر روشن‌تر هستند.

با در نظر گرفتن این موضوع باید گفت که عدم استفاده از فلش می‌تواند گزینه‌ی بهتری در چنین شرایطی باشد. گوشی‌های که دست به این انتخاب زدند، عملکرد بسیار خوبی داشتند. آیفون 6 اس، گلکسی اس 7 اج و سونی اکسپریا ایکس زد موفق شدند جزئیات زیادی هم از سوژه و هم از محیط پس زمینه به ثبت برسانند. آیفون 7 چهره‌ی فرد در تصویر را بیش از حد روشن کرده و قایق در پشت سر وی به سختی دیده می‌شود. ال جی جی 5 هم با چنین مشکلی روبرو شده است. در مجموع آیفون 6 اس توانست برنده‌ی این مرحله باشد و توسط گلکسی اس 7 اج و اکسپریا ایکس زد با فاصله‌ی کمی تعقیب شود.

scene-8-score

صحنه 9: موزه

scene-9-the-museum

مورد عجیب در این قسمت آن است که آیفون 6 اس موفق شده در این جا به ما تصویری با رنگ‌های دقیق‌تری نسبت به آیفون 7 جدیدتر بدهد. البته آیفون 7 موفق شده عکس شفاف‌تر و واضح‌تری داشته باشد. تثبیت‌کننده‌ی اپتیکال تصویر و دیافراگم گشوده‌تر، آیفون جدید را در این مورد کمک زیادی کرده است.

از آیفون‌ها که بگذریم، گلکسی اس 7 اج موفق شده تصویری واضح با جزئیات بالا به ثبت برساند. البته موضوع ناامید کننده در مورد پرچم‌دار سامسونگ این است که تصویر آن کمی بیش از حد به گرمی تمایل دارد. در مورد ال جی جی 5 و اکسپریا ایکس زد هم این موضوع صدق می‌کند و عدم تعادل نور سفید در لنز دوربین آن‌ها باعث این مشکل شده است.

scene-9-score

نتایج:

آیفون 7 در نهایت موفق شد برنده‌ی این جدال حساس باشد. پرچم‌دار شرکت اپل مجموعاً توانست عملکرد با ثبات‌تری داشته باشد. رنگ‌های ثبت شده توسط لنز دوربین این دستگاه به واقعیت بسیار نزدیک بود، جزئیات ثبت شده توسط آن میزان بالایی داشت و پویایی آن قابل توجه بود.

آیفون 6 اس هم با این که پرچم‌دار سال گذشته‌ی شرکت اپل به حساب می‌آید، موفق شد در رده‌ی دوم قرار گیرد. آیفون 7 در زمینه‌ی پویایی، ثبت تصاویر در شرایط نوری ضعیف و هم‌چنین داشتن نویز کم‌تر، نسبت به آیفون نسل گذشته، بهتر عمل کرد.

گلکسی اس 7 اج هم با این که توانسته بود از دید کاربران رتبه‌ی نخست را در دیگر مقایسه‌ی دوربین ما به دست آورد، در رتبه‌ی سوم قرار گرفت. تصاویری که توسط این پرچم‌دار سامسونگ ثبت می‌شود، به نظر کمی بیش از حد روشن، واضح و رنگارنگ از آب در می‌آید. در برخی صحنه‌ها، این ترفند به کار می‌آید اما در برخی دیگر شرایط این امر باعث خراب شدن تصویر خواهد. به هر حال باید گفت که گلکسی اس 7 اج هم توانسته در این آزمایش ما عملکرد بسیار راضی‌کننده‌ای داشته باشد.

ال جی جی 5 هم امتیازی مشابه به گلکسی اس 7 اج دریافت کرد. اما باید گفت که دوربین این دستگاه با اسمارت فون شرکت سامسونگ بسیار متفاوت عمل می‌کند و برخلاف آن، تصاویر را سعی می‌کند در طبیعی‌ترین حالت ممکن به ثبت برساند.

اکسپریا ایکس زد در رتبه‌ی پایانی قرار گرفت و بار دیگر ثابت شد داشتن بیشترین میزان مگاپیکسل نمی‌تواند به هیچ عنوان ملاکی برای برتر بودن قرار بگیرد. سونی به نظر می‌رسد که هم‌چنان باید برای ارائه‌ی پرچم‌داری که بتواند بهترین دوربین را در بین سایر رقبا داشته باشد، کار کند. البته باید توجه داشته باشید که از نظر ما دوربین اکسپریا ایکس زد بسیار خوب می‌باشد. در شرایط مناسب و با دقت خوب، می‌توان انتظار تصاویری با کیفیت بالا از این پرچم‌دار ژاپنی داشت. اما اسمارت فونی که دارای برچسب قیمت بالای 700 دلار می‌باشد، نباید برای ثبت تصاویر خوب نیاز به آزمون و خطا داشته باشد و مشکل ما با اکسپریا ایکس زد همین است.

final-score

منبع Phone Arena
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
20 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ماهان
ماهان
7 سال قبل

با سلام
کاملا معلومه شما برند اپل رو دوست دارید و این مقایسه فقط با تعصب برای اپل همراه بود؛با این که در چند بخش اس7 اج رتبه ی نخست رو کسب کرد ولی در نهایت چهارم شد ولی آیفون7 که رتبه ای نداشت اول شد.
کلا منصفانه نبود.

Keyhan
Keyhan
7 سال قبل

جناب ایکس گ این مطلب رو گذاشتی. نمره دهیت کاملا تعصبیه. سونی ایکس زد توی همشون اول در اومده بود توی این تست. شاید عکسایی ک میگین ایکس زد کشیده . عوض شدن خلاصه میتونین نتیجه کامل رو از سایت اکسپریان ببینید

سهراب
سهراب
7 سال قبل

خیلی جالب بود آخه چطور گلکسی در چند مورد اول شد ولی در نهایت سوم اصلا مدیون هستی فکر کنی جنابعالی طرفدار برند اپل هستی داداش حداقل تو اون چند مورد گلکسی رو اول نمیکردی آخه اپل در مقابل سامسونگ هیچ وقت حرفی واسه گفتن تو دنیا نداشته

احمد
احمد
7 سال قبل

خداوکیلی خداوکیلی ایکس زد از همه بهتر بود و طبیعی تر!!!! ای دهن تعصبتون

IaM Mr P
IaM Mr P
7 سال قبل

من اصن قبول ندارم که اپل بهترین باشه.هر کی مقایسه کرده طرفدار اپل بوده من خودم این مقایسه رو یک جا دیدم که گلکسی اس 7 اج تو همه مراحل اول بود ولی فقط یک مرحله دوم شد.حالا خوبه خودتون شاهدین که اس7اج بهتر از ایفونه ولی اینجا ایفون 7 رو که همه عکساش بد افتاده رو بهش رتبه اول دادید :|الکی مثلا ما کوریم نمیبینیم:|

هاشم رضاپور
هاشم رضاپور
مدیر
7 سال قبل

به نظر من همشون خوب بودن، همونطور که میبینید فاصله امتیاز گوشی های اول تا چهارم خیلی کم هست و فقط اکسپریا زد هست که زیاد خوب عمل نکرده و اصلا تو هیچ مرحله ای نتونسته رتبه اول کسب کنه!

مهرورز
مهرورز
7 سال قبل

آقای محترمی که این مطلب رو نوشتی!! ملت عقل دارن چشمم دارن. چرا سعی میکنی حقیقت رو وارونه جلوه بدی؟ چیزی که مشخصه اینه که هم اینجا هم تو بقیه تستای انجام شده، اس۷ اج همیشه اول بوده ولی شما میگی سومه. خب لابد سومه دیگه. البته فقط واسه خودت
چون همه میدونن که اس۷اج بهترینه

مهرداد
مهرداد
7 سال قبل

صد در صد دروغه محضه به چه قیمتی این آیفونو میخواین بکشین بالا .حداقل تو ۱۵ سایت معتبر مقایسه های شبیه اینو دیدم حتی خود همینو تو همشون گلکسی s7 با فاصله وحشتناک اول بوده چطور اینجا برعکس شد. این سایتو کلا اپلین.
متاسفم براتون

مهران کریمی
مهران کریمی
پاسخ به  مهرداد
7 سال قبل

دوست بزرگوار
این مقاله توسط وبسایت معتبر جهانی phonearena تهیه شده و توسط نویسندگان دیجی رو در اختیار شما قرار داده شده.
این وبسایت هفته گذشته این نظرسنجی رو بدون درج نام گوشی ها انجام داده و سپس رای گیری کرده. حالا هم این نتایج طبق رای هایی بوده که مردم بدون دونستن نام گوشی ها و فقط بر حسب درکشون از تصاویر به دست اومده. لینک منبع قرار داره و میتونید منبع اصلی رو ببینید

مجتبی
مجتبی
7 سال قبل

قشنگ طرفدارای اپل شبیه به نازی های آلمانی در جنگ جهانی هستند، کور کورانه فقط پیرو یک برند هستند که داره جیبشون رو خالی میکنه، متاسفم واسه این دوستان، این مطلبی که که گذاشتید چه ترجمه شده باشه یا نه کاملا مغرضانه است و کسی که این مطلب رو در سایتش منتشر میکنه مشخصه که بی طرف نیست، خوشبختانه سودجویان و تاجرای ایرانی میدونن با چه انسانهای توو خالی و سطحی نگری طرف هستند که گوشی 1000 یورویی رو 7 الی 8 میلیون میکنن توو پاچه اشون، خوش باشید.

Arman
Arman
7 سال قبل

در عکس صحنه ی8 ایفون 7و الجی جی5 بخاطر فلش زدن نمرشون خیلی در اون صحنه اومد پایین و بسیار هم نا عادلانه چرا که ممکن بود اگر همون عکس رو مجددا میگرفتن برعکس ایفون و الجی فلش نمیزدند و سایر گوشی ها از فلش استفاده میکردن . در اینجا میبایست فلش تمام گوشی ها یا روشن میبود یا خاموش یا هر دوحالت بررسی میشد . اگر این عکس رو از میانگین خارج کنیم که بسیار هم درست هست . آیفون 7.4. الجی 7.3.سامسونگ7.ایفون 6s 6.9 و سونی6.5امتیاز کسب میکنن که این بسیار درست تر هست

علی
علی
7 سال قبل

همه ی اونایی که طرفداری سامسونگ s7 edge میکنین

آقا اینو نه مدیر عامل شرکت اپل رای داده
نه من و چند نفر دیگه که طرفدار اپل هستیم
اینو مردم معمولی رای دادن که اسم گوشی هارو نمیدونستن و چند عکاس ماهر و متخصص
من رفتم سایت اصلیشو دیدم
S7 edge فقط با نقاشی خوش رنگ شما رو گول میزنه
تصویر واقعی ثبت نمیکنه
آخه چرا نمیخواین باور کنین
اپل همیشه بهترین بوده
انقدر نگین پول بِرندشو میخوره و هیچی نیست
اگه پول بِرندشو میخورد نمیتونست شرکت گوگل و مایکروسافت و فیسبوک و یکجا بخره با پولش
در حالی که سامسونگ داره بخاطر گند کاری آخراش سقوط میکنه
وقتی اپل اولین دوربین رنگی و کامپیوتر رو زد سامسونگ تازه داشت جاروبرقی تولید میکرد
حالا تصمیم با شماست
بدرود✋

علی
علی
7 سال قبل

بهترین عکس هارو اس ۷ گرفته.تو عکس یکی مونده به اخر معلومه کسی که این متن رو نوشته اپل داشته. توی همه‌ی تست ها دوربین اس ۷ و دوربین الجی جی۵ بهترین بودن ولی آیفون ۷ هم امتیاز خوبی نگرفته بود چه برسه بخواد آیفون۶ بیاد بالای اس۷

Hosein
Hosein
7 سال قبل

Salam chera alaki bahs mikonin galaxy s7edge alan behtarina az nazare Durbin lcd modem va … bikhodi khodemuno khaste
nakonin

Apple
Apple
7 سال قبل

همونطور که دیدین به گفته ی ادمین سایت این نظر شخصی نبوده
نظر مردم بوده که اسم گوشی و نمیدونستن و انتخاب کردن و رای گیری شده
آخه چرا نمیخواین باور کنین اپل بهتره وااااااای???

Ali
Ali
7 سال قبل

خخخ واقعا جالبه
الجی جی 5 یه ماژول طراحی کرده بنام cam plus و واقعا هم دوربینش معرکه اس
تو دوربین دیگه خداییش همه زیر ال جی اند

Javadshadow
Javadshadow
پاسخ به  Ali
7 سال قبل

فقطو فقط للحیو عشقه درسته تعصب دارم روش ولی خداوکیلی عکسایی که باهاش تهیه کردم و با بقیه مقایسه کردم عالی تر از بقیه بود

Mk
Mk
7 سال قبل

سلام بنده شغلم فروش گوشی باتجربه و تست عرض میکنم که بهترین دوربین بین تمام گوشی های هوشمند پرچمدار مربوط به سونی اکسپریا زد میباشد.قابل توجه برای خریداران محترم