مقایسه دوربین «گلکسی نوت 8»، «آیفون 8 پلاس»، «اچ تی سی یو 11» و «ال جی وی30»

اولین دوربین دیجیتال حدودا 42 سال پیش، یعنی در سال 1975 تولید شد. این دوربین 3.6 کیلوگرم وزن داشت و قادر بود تا یک عکس 0.01 مگاپیکسلی را طی مدت زمان 32 ثانیه در یک نوار ذخیره کند! امروزه اما دوربین‌هایی که یک میلیون بار بهتر از این دستگاه هستند در جیب هر کسی پیدا می‌شوند. تفاوتی ندارد که از طرفداران اندروید باشید یا از دستگاه‌های اپل یا بلک بری استفاده کنید؛ گوشی‌ای که شما صاحبش هستید در مقایسه با دوربین‌های دیجیتال اولیه یک وسیله جادویی محسوب می‌شود.

با این‌حال دوربین گوشی‌ها با یکدیگر تفاوت دارد. با اینکه اکثر گوشی‌های پرچمدار عکسهای بسیار خوبی می‌گیرند، اما در این بین برخی از آنها عملکرد بهتری دارند و می‌توانند عکسهای واقعا خیره کننده‌ای ثبت کنند. در ادامه این مطلب قصد داریم تا بهترین دوربین‌های موجود در بین گوشی‌های هوشمند را تست کنیم و ببینیم که آیا ال جی وی 30 هم از این دست گوشی‌ها محسوب می‌شود و یا عملکرد پایینتری دارد. به همین منظور تصاویر گرفته شده با استفاده از بهترین دستگاه ال جی تا به امروز را با عکسهای اچ تی سی یو 11 (HTC U11)، سامسونگ گلکسی نوت 8 (Samsung Galaxy Note 8) و آیفون 8 پلاس (iPhone 8 Plus) که دارای بهترین دوربین‌ها در بین گوشی‌های هوشمند هستند، مورد مقایسه قرار دادیم. در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

 

منظره یک

در ابتدا با عکسهایی تست خود را شروع می‌کنیم که در هنگام بعد از ظهر گرفته شده‌اند و خورشید مستقیما به سمت ما می‌تابید. با توجه به نور و محیط عکاسی همانطور که انتظار می‌رفت حالت اچ دی آر در تمامی دستگاه‌ها به صورت خودکار فعال شد. هر چهار عکس کیفیت خوبی داشته و از نوردهی مناسبی برخوردارند. همچنین جزئیات به میزان قابل قبولی در اکثر نقاط تصاویر ثبت شده است.

اما دقت رنگ‌ها در ال جی وی 30 و نوت 8 کمی پایین است، به نحوی که به نظر می‌رسد رنگ‌ها بیشتر به سمت طیف رنگی سرد و رنگ آبی متمایل شده‌اند. در عکسهای دیگری که با این دو گوشی از این صحنه و صحنه‌های مشابه گرفته شد باز هم نتیجه به همین صورت بود. اچ تی سی یو 11 نیز رنگ دقیقی ارائه نکرد و منظره کلی صحنه را کمی به سمت رنگ سبز متمایل کرد. به لحاظ دقت رنگها آیفون 8 پلاس بهترین عملکرد را در بین گوشی‌های این بررسی داشت.

 

منظره دوم

بعد از یک شروع خوب، آیفون 8 در این منظره عکسی که می‌بینید را ارائه داد؛ تصویری زیبا اما با رنگهایی اشتباه. این گل رز در واقعیت صورتی بود اما در عکسی که با استفاده از آیفون گرفته شده قرمز به نظر می‌رسد. احتمالا تغییر رنگها در آیفون به دلیل گرم بودن کلی رنگهای صحنه اتفاق افتاده است. چندین بار دیگر با استفاده از آیفون از این منظره تصویر برداری شد اما هر بار نتیجه یکسانی حاصل شد.

در صورتی که به سایر تصاویر توجه کنید متوجه می‌شوید که اچ تی سی یو 11 و ال جی وی 30 عکسهای دقیقتر و واقعی تری را ثبت کرده‌اند. البته در وی 30 رنگ‌ها کمی بیش از حد اشباع شده‌اند و سایه بین گلبرگ‌ها وضوح خود را از دست داده است. در نهایت اما این گلکسی نوت 8 بود که به لحاظ رنگی بهترین عکس را در این بین ثبت کرد و به همین دلیل در این منظره در جایگاه نخست قرار می‌گیرد.

 

منظره سوم

این منظره ترکیبی زیبا از رنگ‌های قرمز روشن، آبی جین و زرد پاییزی است. این عکسها بعد از ظهر و هنگامی که خورشید در حال غروب بود گرفته شده‌اند، به همین دلیل رنگ گرم خورشید بر منظره تاثیر زیادی گذاشته است.

انتخاب بهترین عکس در این منظره کار سختی نبود. با اینکه تمامی عکسها کیفیت خوبی داشتند اما تصویری که نوت 8 ارائه داد با رنگ‌های زیبا و دقیق، نوردهی مناسب و جزئیات قابل مشاهده زیاد بهترین عکس در این بین بود. آیفون 8 می‌توانست عکسی روشن تر و با رنگ قرمز بهتری بگیرد. ال جی و اچ تی سی در عوض نوردهی زیادی به عکس داشته‌اند که باعث شده تا حالت کلی تصویر بیش از حد روشن باشد.

 

منظره چهارم

عکسی که با استفاده از گوشی ال جی در این منظره گرفته شده کیفیت خوبی دارد. البته این تصویر نیز خالی از اشکال نیست اما نوردهی و کیفیت چهره باعث شده‌اند تا وی 30 یکی از بهترین تصاویر را در این منظره به ثبت برساند. عکسی که با نوت 8 گرفته شده با اینکه سایه زیادی را بر روی صورت انداخته، اما نوردهی بهتری در پس زمینه داشته و به همین دلیل می‌توان گفت که کیفیتی مشابه با وی 30 دارد. اچ تی سی یو 11 نیز کیفتی مشابه این دو گوشی دارد اما رنگ‌های آن کمی به سردی متمایل شده‌اند. اما انتظارات از آیفون 8 پلاس بیشتر بود. بالا بودن بیش از حد کنتراست باعث شده تا منظره کمی غیرطبیعی به نظر برسد.

 

منظره پنجم

در این منظره یو 11 عکسی با جزئیات بالا، اما تاریک و غمگین گرفت. با اینکه چند بار دیگر نیز با استفاده از گوشی اچ تی سی از این منظره تصویربرداری شد اما نتایج یکسان بود. سایر گوشی‌ها تصویر دقیقی از این منظره را ارائه دادند و تفاوت آنها تنها مربوط به طیف رنگ بود. به نظر می‌رسد که آیفون 8 پلاس بهترین عکس را گرفته باشد اما کیفیت عکسهای نوت 8 و وی 30 نیز دست کمی از محصول اپل ندارد.

 

منظره ششم

در این منظره بسیار زیبا نور خورشید به طرز چشم نوازی بر روی سطح مواج آب افتاده است. این حالت در عکسهایی که با استفاده از اچ تی سی یو 11 و آیفون 8 پلاس گرفته شده‌اند به بهترین شکل و با ‌هایلایت مناسب ثبت شده است. اما نوت 8 و مخصوصا وی 30 حالت تاریکتری را به منظره داده‌اند که باعث شده تا از زیبایی عکسها کاسته شود.

 

منظره هفتم

عکسی که با استفاده از ال جی در این منظره گرفته شده چندان رضایت بخش نیست. این تصویر نسبت به سایر نمونه‌ها تاریک تر بوده و نوردهی مناسبی نداشته است. اما آیفون 8 در این موقعیت بهترین عملکرد را داشته است. برخلاف نوت 8 که رنگ قرمز تابلوها را بیش از حد منعکس کرده، عکسی که با استفاده از دستگاه اپل گرفته شده بهترین نوردهی و کیفیت رنگ را دارد. اچ تی سی نیز قادر بوده تا عکسی روشن و با جزئیات فراوان را به ثبت برساند.

 

منظره هشتم

در این منظره اما ال جی وی 30 بهترین عملکرد را داشت. نوردهی، رنگها، جزئیات و هرچیز دیگری در این منظره به درستی ثبت شده‌اند و هیچ اشکالی نمی‌توان دید. با استفاده از آیفون نیز عکس خوبی گرفته شده اما‌ هایلایت اطراف لامپ می‌توانست بهتر از این باشد. تصویر ثبت شده در نوت 8 نیز کمی به سبزی می‌زند. اچ تی سی یو 11 نیز قادر نبوده تا نور تابیده شده از نور لامپ که در فضای عکس افتاده را به خوبی ثبت کند.

 

نتیجه گیری

دوربین ال جی وی 30 دارای نکات مثبت زیادی است، مثلا اپلیکیشن دوربین عملکرد بسیار مناسبی داشته و دوربین زاویه باز (واید) ثانویه به کاربران اجازه می‌دهد تا عکسهای جالب و با کیفیتی بگیرند. اما برای عکاسی روزمره و معمولی، به نظر می‌رسد که محصول ال جی هنوز هم فاصله زیادی با بزرگترین تولیدکنندگان بازار داشته باشد. با توجه به اینکه دوربین اصلی این گوشی 16 مگاپیکسل با دریچه دیافراگم f/1.6 بوده و قادر است تا با سرعت بالایی عکسهای فراوان با جزئیات خوب ثبت کند، به نظر می‌رسد که مشکل اصلی مربوط به نرم افزار دوربین و نحوه مدیریت عکسها در مناظری با محدوده دینامیکی بالا یا نور کم باشد. در نهایت باید این نکته را به خاطر داشته باشید که دوربین ال جی وی 30 کیفیت فوق العاده‌ای دارد و تنها هنگامی که آن را با بهترین‌های بازار مقایسه کنید متوجه کمبودهای آن می‌شوید. این احتمال نیز وجود دارد که با به روز رسانی‌های آینده کیفیت عکسها پیشرفت بیشتری داشته باشد.

به هر حال اما گلکسی نوت 8 و آیفون 8 پلاس تا زمان عرضه گوشی‌های پیکسل 2 به عنوان دستگاه‌هایی با بهترین دوربین شناخته می‌شوند. با اینکه نوت 8 در مجموع امتیاز بالاتری را در این تست‌ها کسب کرده اما می‌توان گفت که هر دو دستگاه در عکاسی معمول و روزمره عملکرد تقریبا یکسانی دارند.

از اچ تی سی یو 11 نیز نمی‌توان به آسانی گذشت. با اینکه این دستگاه فاقد دوربین دوگانه است اما عملکردی عالی داشته و نشان می‌دهد که پرچمداران اچ تی سی هنوز هم می‌توانند تا در بین بهترین‌های بازار جایی داشته باشند.

نتایج نهایی

سامسونگ گلکسی نوت 8 7.7
آیفون 8 پلاس 7.6
اچ تی سی یو 11 7.3
ال جی وی 30 7.1

 

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع PhoneArena
مطالب پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.