مهمترین رویدادهای سال 2015 از نگاه مرد افسانه ای مایکروسافت؛ بیل گیتس

درست مثل هرسال، بیل گیتس لیستی از بهترین اخبار و اتفاقات سال که از نظر او در صدر مهمترین‌ها هستند را در وبلاگ خود منتشر نموده است. اخباری که عمدتاً مثبت و در جهت بهبود زندگی بشریت می‌باشند و بیشتر اخباری هستند که خبر از زندگی آسوده تر در آینده را به ارمغان می‌آورند.

وی در توضیح این مطلب خود نوشته است:

” سه سال است که من لیستی کوتاه از اخبار خوب سال که ممکن است شما از آنها مطلع نباشید را منتشر می‌کنم.”

به گفته وی او انتشار این اخبار را برای آن انجام می‌دهد که مردم در روزهای پایانی سال، با روحیه بهتر و حس و حالی خوب پا به تعطیلات بگذارند.

به وقوع نپیوستن هیچ مورد جدیدی از فلج اطفال در آفریقا

در تاریخ 24 ژوئیه نیجریه یک سال کامل بدون مورد جدیدی از بیماری‌های فلج کننده و گاهاً کشنده اطفال را سپری کرده است.
مبارزه جهانی برای ریشه کن کردن فلج اطفال در سال 1988 و در 125 کشور دنیا آغاز شد. که این لیست امروزه به 2 کشور رسیده است. این دو کشور افغانستان و پاکستان هستند که البته 99 درصد راه برای خروج این دو کشور از لیست انجام شده و امیدواریم که به زودی این اتفاق بی‌افتد.

استدلال نیل تایسون به نفع علم

نیل تایسون فیزیکدان مشهور دنیا، با دریافت معبرترین جایزه علمی تحت عنوان “آکادمی ملی علوم” روز درخشانی را برای علم رقم زده است. نیل تایستون صاحب یکی از محکمترین استدلال علمی می‌باشد که تا به امروز ثبت گردیده است.

اهدای جایزه نوبل به محققین مبارزه با بیماری فقرا

امسال جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی به دکتر ویلیام کمپبل از ایالات متحده اهدا شد. وی و تیم تحقیقاتی‌اش به صورت رایگان نقش موثری در درمان بیماری‌های خاص فقرا (به خصوص بیماری مالاریا) داشته اند.

دانشگاه‌های الکترونیکی از راه دور رایگان می‌شوند

بزرگترین آکادمی دانشگاه‌های الکترونیکی از راه دور به نام “آکادمی خان” یادگیری دانش آموزان از منزل را کاملاً رایگان نموده است. اینک دانش آموزان و دانشجویان می‌توانند تا با ابزار مختلف آنلاینی که در اختیار دارند، در منزل اقدام به یادگیری دروس تعاملی نمایند.

رشد عظیم بانکداری به وسیله تلفن همراه

با تاکید بر اهمیت بانکداری موبایلی، بیل گیتس  آن را به عنوان بهترین ابزار برای ریشه کن شدن فشار اقتصادی نامید. در حالی که بیش از 2میلیاد نفر از مردم هنوز هم از عدم دسترسی به خدمات بانکی و سرمایه گذاری رنج می‌برند، خدمات بانکداری موبالی می‌تواند موجب تغییر این سناریو شود.
گزارش جدید منتشر شده توسط محققین موسسه بروکینگز نشان می‌دهد که بسیاری از موسسات سرمایه گذاری کلان، در حال زیرساخت سازی بانکداری موبایلی در جهت رفع وضعیت بحرانی فعلی می‌باشند.در حالی که تا سال 2011 تنها 42 از مردم از بانکداری موبایلی استفاده می‌نموده اند، این رقم درصد به 75 افزایش یافته است.

آمریکا نخستین منطقه ازبین برنده سرخک

بر اساس گزارشات بهداشت جهانی، آمریکا نخستین منطقه سطح جهانی است که توانسته موفق به بیماری سرخک بومی شود که این امر حاصل 15 سال واکسیناسیون وزارت بهداشت ایالات متحده آمریکا می‌باشد. لازم به ذکر است که سرخک شدید در نوزادان موجب نقص عضو و یا گاهاً منجر به مرگ می‌شود.(خود بیل گیتس نیز به عنوان یکی از حامیان طرح مبارزه با عرضه واکسن‌های ارزان سرخک شناخته می‌شود.)

منبع bill-gates-lists-the-6-best-things-that-happened-in-2015
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد

دیگران چه می خوانند؟