آشنایی با مایکروسافت چت پد؛ صفحه کلید ایکس باکس وان

چت پد ایکس باکس وان

مایکروسافت با ارائه صفحه کلید اختصاصی خود برای کنترلر ایکس باکس وان، قابلیت گفتگو و تایپ را برای بازیکنان سهل و آسان نموده است.این صفحه کلید تحت عنوان Microsoft ChatPad به صورت عمومی عرضه شده است.

چت پد مایکروسافت، یک صفحه کلید کوچک و ساده است که به کنترلرهای ایکس باکس وان متصل شده و به کاربر امکان تایپ به طور مستقیم و بدون نیاز به صفحه کلید مجازی کنسول را می‌دهد.البته این نکته را باید اضافه کرد که این صفحه کلید، به طور کامل با ویندوز ۱۰ مایکروسافت نیز سازگار می‌باشد.

گفتگویی آسان

چت پد ایکس باکس وان

اگر شما از آن دست از بازیکنان هستید که از طریق کنسولتان، به گفتگو و چت با دوستان خود میپردازید و یا در حین بازی مشغول پت هستید، مطمئناً تایپ از طریق صفحه کلید مجازی می‌تواند برای شما بسیار مشکل و زمان بر باشد، به همین دلیل مایکروسافت با ارائه یک چت پد ساده و زیبا، قصد بر آن دارد تا استفاده کنندگان از کنسول خود را از این حیث نیز راضی نگاه دارد.

اتصال

چت پد ایکس باکس وان

لازم به ذکر است که چت پد مایکروسافت، تنها بر روی کنترلر‌های رسمی ایکس باکس وان نظیر کنترلر معمولی و الایت قابل نصب می‌باشد، در غیر اینصورت بر روی سایر کنترلر‌هایی که به صورت متفرقه برای این کنسول به بازار عرضه میشوند نصب نخواهد شد.

این چت پد به خودیه خود در زیر کنترلر نصب خواهد شد و پس از اتصال از طریق پورت داده‌ی تعبیه شده در زیر کنترلر، بدون ایجاد مزاحمت برای دست شما به خوبی خود را نگاه خواهد داشت.

در زیر این کیبورد نیزیک فضا برای اتصال هدست به واسطه یک جک ۳٫۵ میلیمتری تعبیه شده است.لازم به ذکر است که به همراه این چت پد مایکروسافت، یک عدد هدست مخصوص ایکس باکس وان نیز ارائه و عرضه می‌شوهد.

 

صفحه کلید

چت پد ایکس باکس وان

چت پد مایکروسافت دارای ۵۱ کلید است که ۴۴ تای آن مختص به تایپ و ۷ تای دیگر آن، توابع می‌باشند.

کلیدهای موجود بر روی این چت پد کاملاً نرم هستند و با لمس دستان شما قابل اجرا می‌باشند.البته طراحی آنها از یک نوع پلاستیک سخت است تا در این صورت مشکل تایپ کلمات به صورت ممتد برای شما به وجود نخواهد آمد.

برای عادت دادن انگشتان کاربر به جایگاه کلمات نیز، بر روی کلمه های F و J، علامت کوچکی تعبیه شده است که به وسیله این دو کلمه در مرکز صفحه کلید، شما قادر به شناخت بهتر جایگاه کلمات خواهید بود.

کلید‌ی Shift همانند صفحه کلیدهای استاندارد دیگر در کنار کلمه Z قرار دارد که نگاه داشتن آن منجر به تبدیل این کلید به کلید Caps همانند کلید Caps Lock ویندوز خواهد شد.

چت پد جدید ایکس باکس وان، همانند چت پد کنسول نسل گذشته مایکروسافت دارای دو کلید اختصاصی به رنگ‌های سبز و نارنجی می‌باشد که هرکدام کاربرد منحصر به فردی را در تایپ خواهند داشت.
با فشردن کلید های سبز و نارنجی، شما قادر خواهید بود تا توابع و اختصاراتی مانند نقطه، پرانتز و … را تایپ نمایید که در هر کلید به طور مجزا و با رنگی مجزا مشخص شده اند.

در دو طرف کلید Space، دو کلید با نام‌های X1 و X2 وجود دارند که با تنظیم قابلیت این دو کلید در بخش تنظیمات کنسولتان بیش از پیش کار تصویر برداری از بازی سهل و آسان خواهد شد.
با استفاده از کلید X1 کاربران قادر به تهیه اسکرین شات و همچنین با فشردن کلید X2 نیز قادر به تهیه کلیپ تصویری از بازی خواهند بود.

البته کاربران ایکس باکس وان تا پیش از این نیز می‌توانستند با کلید‌های ترکیبی و همچنین فرمان‌های صوتی به واسطه کینکت اقدام به این کار نمایند، اما خب استفاده از این دو کلید به این کار بیش از پیش تسریع بخشیده است.

از دیگر کلید‌های به کار رفته در چت پد مایکروسافت می‌تواند به قابلیت کم و زیاد کردن میزان صداو همچنین قطع میکروفن اشاره نمود که در سمت راست این صفحه کلید جای گرفته اند.

هم اکنون چت پد مایکروسافت با قیمت ۳۴٫۹۹ $ از طریق فروشگاه مایکروسافت در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.