گوشی‌های هوشمند ارزان قیمت در راه محبوبیت!

چندین سال است که گوشی‌های هوشمند به دو دسته کلی «ارزان قیمت» و «معمولی رو به بالا» تا «حرفه‌ای» تقسیم بندی شده‌اند، دسته اول برای کارهای ساده و روتین مناسبند و ظاهری پلاستیکی و شبیه به اسباب بازی دارند و دسته دوم دارای سخت افزار قدرتمندتر و کیفیت ساخت بهتر هستند. با این حال در طی چند سال اخیر مرز بین این دو دسته باریک و باریکتر شده است تا جاییکه سخت افزار گوشی‌های 300 دلاری پیشرفت زیادی داشته و می‌تواند از پس فعالیت‌های سنگین روزمره بر آید و کمپانی‌های جوان که بخشی از سود خود را فدای به دست آوردن جایگاه در بازار می‌کنند، مواد ساخت حرفه‌ای را به گوشی‌های ارزان قیمت آورده‌اند. این امر کمپانی‌های بزرگتر مانند سامسونگ را وادار کرده تا درباره ساخت محصولات مقرون به صرفه خود تجدید نظر کنند و می‌توان نتیجه این امر را در سری Galaxy A مشاهده کرد.

به گزارش کمپانی تحلیلگر Counterpoint Research، کارخانه‌های بزرگ سازنده گوشی هوشمند میزان تولید گوشی‌های مقرون به صرفه را در برنامه خود افزایش داده‌اند تا جوابگوی تقاضای روز افزون بازار برای گوشی‌های ارزان قیمت باشند. طبق این گزارش در سال 2014 حدود 40% از تولیدات سامسونگ شامل گوشی‌های زیر 300 دلار می‌شد اما این رقم در سه ماهه اول امسال به 54% افزایش یافته است، همینطور میزان تولید گوشی‌های زیر 200 دلار این کمپانی نیز از 10% در سال 2014 به 41% در ماه می امسال رسیده است.

65% از تولیدات کمپانی ال جی نیز از گوشی‌های زیر 300 دلار تشکیل شده که البته این میزان در سال 2014 و 2015 نیز همینگونه بوده است. در سمت دیگر اپل قرار دارد که به طور محسوسی امسال به تولید محصولات ارزان قیمت پرداخته است، البته در مورد آیفون‌ها تحلیلگران دستگاه‌های زیر 500 یورو را مقرون به صرفه می‌نامند. تا سال گذشته تنها 10% از محصولات اپل زیر 500 دلار بودند اما امسال این میزان به 30% افزایش یافته که این امر به لطف عرضه iPhone SE در دو نوع 16 گیگابایتی و 64 گیگابایتی با قیمت 399 دلار و 499 دلار حاصل شده است.

اگرچه رشد جهانی گوشی‌های هوشمند در سه ماهه اول سال جاری ثابت بوده و بیشتر کمپانی‌ها شاهد کاهش فروش بوده‌اند به نظر می‌رسد یک دگرگونی قابل ملاحظه در بازار به وجود آمده و کاربران جدید گوشی‌های هوشمند در بازارهای در حال توسعه هنوز قادر به پرداخت هزینه‌های بالا نیستند و کاربران غربی نیز دریافته‌اند که می‌توانند بدون صرف هزینه زیاد دستگاهی تهیه کنند که نیازشان را برطرف کند.

این البته به هیچ عنوان به این معنی نیست که حضور گوشی‌های رده بالا و گران قیمت در بازار غیر ضروری است. در واقع در طی چند روز آینده سامسونگ گزارش فروش 3 ماهه دوم سال خود را اعلام می‌کند و تحلیلگران انتظار دارند سه ماهه دوم امسال بهترین دوره سامسونگ در طول 2 سال اخیر باشد که این امر به کمک عرضه گوشی‌های رده بالای Galaxy S7 و Galaxy S7 edge محقق شده است.

منبع phonearena
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد